Žáci a rodiče

 • Na šestitýdenní studijní pobyt do Japonska se vypravil student naší septimyStanislav Jirák. Standa navštěvuje Haguro high school v prefektuře Yamagata a kromě výuky angličtiny se věnuje i poznávání japonské kultury a jejich zvyklostí.

  Z Japonska nám poslal pozdrav a my mu přejeme spoustu skvělých zážitků a nových zkušeností!

  Více
 • Po Jakubu Rausovi (5.E) se opět studentka našeho gymnázia Dobruška Lukášová (4.E) probojovala na Mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB 2016. Mladí včelaři z 21 pozvaných států poměří své praktické a teoretické dovednosti  tentokráte v Praze.

  Budeme Dobrušce držet palce, aby se jí mezi 80 soutěžícími dařilo co nejlépe a setkání se stejně nadšenými lidmi si co nejvíce užila.

  Včelařství se na našem gymnáziu věnuje řada studentů pod vedením paní učitelky Jarmily Ichové. Děkujeme!

  Více
 • Poslední květnový týden jsme se spolu s dalšími studenty z jiných tříd vydali prozkoumat klasické památky spojené s historií starověké a středověké Itálie. 

   V Římě jsme se procházeli po Foru Romanu, nakoukli do Kolosea, vzhlíželi do oblak na sloup Traiána a Marka Aurelia, obdivovali Vatikánská muzea i Andělský hrad. Podařilo se nám vyšplhat na Vesuv a překvapeně pokyvovat hlavou nad jeho kráterem, rozhlížet se po přímořské krajině a přát si projet se na jedné z lodí lemujících záliv. Stihli jsme také navštívit Pompeje a Florencii a všude pořídit spoustu fotek. Byl to nádherný týden.

  Více
 • V Hradci Králové se ve dnech 17. až 19. června konal v pořadí již 38. ročník Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Z našeho gymnázia se do něj probojovali hned 3 žáci v oborech biologie, chemie a matematika. Z nich si nejlepší umístění připsal Lukáš Fiedler, který svou prací Padesát odstínů slunéčka východního a pohlavně přenosná choroba, zaujal odbornou porotu natolik, že mu přidělila 2. místo spojené s řadou dalších ocenění.

  Neztratili se ani Šimon Havíř (8. místo v oboru Chemie) a Míša Brabcová (10. místo v oboru Matematika).

  Všem moc gratulujeme a jsme na vás pyšní!

  foto : Lukáš Fiedler na soutěži EUSO (první zprava)

  Více
 • Ve Vanově u Telče probíhalo 13.-18.6.2016 národní kolo soutěže družstev mladých ochránců přírody Zlatý list. Naše družstvo Kaštani (Tereza Maxerová, Tereza Nedbalová, Katka Malá, Jiří Janků, Dobruše Lukášová, Marie Raušová) ve starší kategorii zvítězilo s náskokem 14 bodů nad vicemistry Lid Medvědího potoka z Olomouce.

  Družstvo MU-slimáci získalo v mladší kategorii 4.místo, kdy jim pomyslná "bedna" utekla o pouhý půlbod.

  Gratulujeme a doufáme, že dny strávené v přírodě na exkurzích s oborníky zúročíme i v přístím roce.

  Více
 • Ve čtvrtek 16. 6. se naše 1. B zúčastnila na českobudějovickém výstavišti akce „Dobrodružství s technikou".

  Mohli jsme si vyzkoušet mnoho pokusů, měření, simulátorů a experimentů. Byly zde vystaveny velké i malé drony, hydraulický bagr, kolejiště a lokomotivy. „Pohráli“ jsem si s různými robotickými modely, vyzkoušeli práci s termokamerou. Zajímavé bylo také pozorovat počítačový systém využívající raka jako bioindikátor kvality vody pomocí sledování jeho srdečního rytmu optickým senzorem.

  Více
 • ČVUT uspořádala tuto středu, za účelem zvýšit povědomí o oboru radiologická fyzika, "Den lékařským fyzikem" - akci zaměřenou především na studenty se zájmem o fyziku částic a její využití v medicíně. Z naší školy se do Prahy vypravili vybraní žáci 2.A, 3.A a 7.E. 

  Na programu byly jak přednášky o samotném oboru, tak i praktická cvičení se zubním rentgenem a návštěva klinického pracoviště ve FN Motol a Thomayerově nemocnici. Mohli jsme si vyzkoušet a prohlédnout přístroje používané k léčbě např.CT a lineární urychlovače či provést pár testů na gammakamerách.

  Eliška Robenhauptová, 7.E 

  Více
 • V minulých dnech absolvovali tři naši technicky nadaní studenti : Simona Gabrielová (7.E), Jan Němeček Jan Vlk (oba 3.A) stáž v jaderné elektrárně Temelín. V rámci tzv. Jaderné maturity je čekaly tři dny plné exkurzí, přednášek a besed. Prohlédli si provoz elektrárny, získali spoustu nových zkušeností a nabyté znalosti ověřili v závěrečném vědomostním testu.

  Spolupráce našeho gymnázia s JETE tak úspěšně pokračuje.

  Více
 • Za krásného letního počasí proběhlo 7.6.2016 za účasti 11 týmů dívek a 9 týmů chlapců okresní kolo a otevřené krajské kolo plážového volejbalu kategorie základních škol a víceletých gymnázií. Po loňském vítězství nastoupila naše dvojice opět spolu, Markéta Sahanová z kvarty aMichaela Brichtová z tercie. V základní skupině porazily dívky tým Základní školy Rudolfov a tým Biskupského gymnázia. Ve finálové skupině pak porazily i 2. tým ZŠ Rudolfov a dvojici ZŠ Oskara Nedbala. Svým prvenstvím jim právem patří titul okresních a krajských přebornic této kategorie. Děkujeme oběma dívkám za bojovnou hru a vynikající reprezentaci školy. Zároveň přejeme, aby jim radost z volejbalu vydržela nejen po celé prázdniny, ale i do dalších let.

  Více
 • V minulých dnech se rozhodovalo o tom, kteří chemici budou reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní chemické olympiádě, jejíž 48.ročník  v letošním roce hostí gruzinské Tbilisi. Po přípravných soustředěních k nám z Prahy dorazila vynikající zpráva. Mezi nejlepší čtveřici byl nominován i náš letošní maturant Ladislav Prener ze 4.A (na snímku se svou tř.učitelkou a vyučující chemie Ing. D. Čadovou).

  Láďovi budeme o prázdninách držet palce a věříme, že i letošní výprava bude úspěšná a domů přiveze medailové umístění.

  Hodně štěstí !

  Více
 • Velkou radost nám udělala Terezka Maxerová ze sekundy. Terezka je nejen zapálenou bioložkou, což potvrdila 1.místem v krajském kole Biologické olympiády kategorie D, ale daří se jí i v matematice. V okresním kole Pythagoriády obsadila v kategorii 7.tříd také první místo.

  Za výbornou reprezentaci v krajském kole BiO děkujeme i ostatním našim biologům ze sekundy: Nikole Junkové (3. místo v KK) a úspěšným řešitelům Terezce Kučerové (7. místo) a Petru Kalinovi.

  Všem gratulujeme !

  Více
 • I letos se na konci května konala s napětím očekávaná akce Budějovický majáles. Naši studenti pojali přípravy s nadšením, a tak vyráběli dekorace, navštěvovali pouliční vystoupení svých spolužáků, usilovně hlasovali a po večerech bojovali o telefonní budky. Právě díky nim se do finále s největším počtem hlasů probojoval septimán Břetislav Hněvsa.

  I v průvodu masek šli naši piráti v čele, hlasitě podporovali svého favorita a věřili, že to tentokráte vyjde. I když v těsném finálovém souboji zvítězil kandidát jiného gymnázia, pro nás je králem Břeťa. Za tu energii, nápady a pokoru, si naši pochvalu zaslouží nejen on, ale všichni, kteří mu pomáhali.

  foto: Českobudějovický deník; Martin Novotný

  Více
 • Ve středu se na svou alma mater vrátil Daniel Stach, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace, který se věnuje vědě a současné společnosti. Během devadesáti minut přiblížil studentům své moderátorské začátky, zavzpomínal na léta strávená na našem gymnáziu a zmínil i to, že k jeho současné práci přispěla vlastně náhodná účast na exkurzi v České televizi.

  Podle Dana musí jít člověk za svým cílem, mít pozitivní přístup k životu, dělat věci pořádně a případným neúspěchem se nenechat odradit. Že Dana věda baví, je znát na první pohled, svým zápalem a vyprávěním o ní okouzlil i nás a naše žáky.

  Přejeme mu i nadále spoustu vděčných posluchačů a ať mu optimismus a nadšení pro popularizaci vědy vydrží i nadále.

  Více
 • http://www.matfyz.cz/clanky/645-student-ceskeho-gymnazia-zaujal-v-cine

  Více
 • Ve čtvrtek se vydala septima na školní exkurzi do Prahy. Navštívili jsme Anatomický ústav 1.LF UK, prohlédli si exponáty týkající se stavby lidského těla včetně plastinovaných modelů lidských orgánů a expozici věnovanou anomáliím našeho organismu. Odpoledne jsme se přesunuli do Letňan, kde na nás na výstavišti v rámci Veletrhu vědy čekal bohatý program, interaktivní exponáty a zajímavé stánky AV, Kriminalistického ústavu a vybraných vysokých škol.

  foto: K.Motyčáková

  Více
 • Dne 23. 5. 2016 získal student 6. E Petr Vaněk Cenu Učené společnosti České republiky v kategorii "středoškolský student" za svou práci ve Středoškolské odborné činnosti s názvem Fluorit a jeho výskyt v Mutěnicích u Strakonic, se kterou se v březnu zúčastnil mezinárodní studentské soutěže BYSCC v čínském Pekingu. Cenu převzal ve Velké aule pražského Karolina spolu s dalšími osmi oceněnými studenty z rukou předsedy Učené společnosti prof. RNDr. Jiřího Bičáka, DrSc. Za mimořádné ocenění srdečně blahopřejeme  a přejeme mnoho úspěchů v další práci.

  Více