Žáci a rodiče

 • Dobrý den,

  děkujeme všem, kteří dotazník k distanční výuce vyplnili. Myslím, že podle vašich odpovědí jsme zvládli nastavit náročnost distanční výuky téměř optimálně.

  Děkujeme Vám za velké množství pochvalných a povzbudivých vzkazů, vážíme si toho ♥

  A co se týká odpovědí na nejčastější dotazy:

  • zkusíme ještě více diferenciovat výuku pro maturanty tak, aby se mohli více věnovat maturitním předmětům
  • pokusíme se na Vás nevrhnout, až se vrátíte do školy na prezenční výuku s nesmyslným množstvím testů, písemek a zkoušení (ano, tohle všechno bude, ale pokusíme se to ukočírovat v přijatelném množství) – prosím, mluvte s námi, dejte nám vědět, pokud toho na Vás bude moc!
  • skupinovou práci ve výchovách jsme zařadili záměrně. Abyste spolu museli mluvit i mimo vyučovací hodiny :-) 

  S pozdravem

  Pavel Kavřík

  P. S. – ano, i nás bolí od počítačů oči a krční páteř :-)

  Více
 • 23.11. 2020 - DODATEK k předchozímu textu: od středy 25.11. do konce týdne platí rozvrhy pro online výuku. Maturanti ale budou prezenčně ve škole. Na semináře budete rozděleni do samostatných učeben podle tříd. S vyučujícím v učebně bude početně největší skupina (např. 4.A) a zbylé dve třídy budou ve vedlejších učebnách, do kterých zajístíme online přenos. Ano, je to minimálně divné, ale nechceme jít cestou, kdy budeme muset na doporučení MŠMT semináře zrušit.

   

  Vážení rodiče, milí žáci,

  jen nerad píšu zprávy ve smyslu "oznamuji, že Vám něco oznámíme", ale tentokrát to jinak nejde.

  Výuka od 25.11. (30.11) bude probíhat podle upravených rozvrhů, na kterých intenzivně pracujeme.

  Rozvrhy pro maturitní ročníky budou hotové pravděpodobně v pondělí, stejně jako rozvrhy pro rotační výuku na nižším gymnáziu a distanční výuku ostatních tříd.

  Rozvrhy pro maturitní ročníky se tvoří velmi komplikovaně, protože je povinnost vyučovat prezenčně, ale zároveň pouze v homogenních skupinách. To znamená, že klasická výuka seminářů nebude možná, protože se v nich spojují žáci z různých tříd. V tuto chvíli hledáme způsob, jak zajistit výuku pro všechny třídy najednou. Proto velmi prosím žáky z maturitních ročníků, aby mi do neděle večer dali vědět všichni, kteří by si nemohli do výuky nosit vlastní telefon/tablet/notebook, na kterém by mohli sledovat výuku. Díky!

  V rotační výuce pro nižší gymnázium bude v jednom týdnu chodit do školy prima a sekunda, v druhém týdnu tercie a kvarta. Rozvrhy budou hotové také v pondělí. 

  Ostatní třídy zůstávají i nadále v režimu distanční výuky, upravené rozvrhy budou k dispozici také v pondělí. S velkou pravděpodobností dojde k jejich zhoršení, protože v kombinaci s prezenční výukou nedokážeme rozvrhy "zahustit".

  Ještě malý dodatek k obědům: žáci na prezenční výuce mohou na obědy chodit a jídlo sníst přímo v jídelně. Žáci na distanční výuce mohou od 25.11. na obědy chodit, ale jídlo si musí odnést.

  A rotační výuku začneme prezenční výukou pro primu a sekundu.

  S pozdravem a přáním hezkého víkendu

  Pavel Kavřík

  Více
 • Vzpomínáte, jak jsme loni slavili kulaté 30. výročí 17. listopadu?

  Jako jediné českobudějovické gymnázium jsme se připojili k výzvě Festivalu svobody, který byl hlavním organizátorem oslav jak v Praze tak i v regionech. Naše škola využila v průběhu podzimních měsíců 2019 nabídky Festivalu svobody k pořádání besed, promítání filmů, setkání s účastníky listopadových událostí roku 1989, workshopů…V pátek 15. 11. přišli studenti v oblečení z 80. let a uspořádali v tělocvičně školy #sametovyhappening, na kterém přečetly studentky Bára Hanišová a Klára Pešlová studentské prohlášení, paní učitelka Hniličková a pan učitel Kočer připojili pohled a vzpomínku těch, kteří rok 1989 zažili. Studenti i učitelé si společně zazpívali studentskou hymnu Gaudeamus igitur. Na závěr happeningu se školou rozeznělo symbolické cinkání klíči. V pondělí 18. listopadu pak měla každá třída svůj „sametový program“. Promítaly se filmy o důležitých událostech, po filmech následovaly besedy a přednášky s pamětníky....

  A jak to bude letos? Mohli by nám být vzorem naši bývalí studenti, o kterých se píše, že " Naučili Čechy slavit revoluci"

  Martin Pikous je jedním z organizátorů akce Korzo Národní, při které si formou pouličních slavností, diskusemi i koncerty studenti připomínají v Praze výročí 17. listopadu. (citováno z iDnes ze 14. 11. 2018)

  Lukáš Černý je předsedou spolku Díky, že můžem, který už sedmým rokem pořádá největší oslavy 17. listopadu  Korzo Národní. Ještě jako student stál několik let v čele oblíbeného Budějovického Majálesu, píše o Lukášovi Forbes

  Přejeme všem našim studentům k jejich svátku svobodnou a demokratickou Českou republiku.

   Připojte se k našim bývalým studentům a slavte alespoň z domova. Vydejte se na virtuální KORZO NÁRODNÍ.

   

   

  Více
 • Vážení rodiče, milí žáci,

  distanční výuka bude pokračovat i od pondělí 2. 11. 2020. Termín přechodu zpět na výuku prezenční zatím není známý.

  S pozdravem a přáním pevného zdraví

  Pavel Kavřík

  Více
 • V současnosti se cítíme víc než kdy jindy osamělí, smutky nám přerůstají přes hlavu, valí se na nás všechny problémy osobní, školní, rodinné, environmentální, světové...Milé studentky, milí studenti, nezůstávejte v tom hlavně sami! Pomoc vám všem nabízí školní výchovná poradkyně Katka Mylerová, na kterou se můžete obrátit na telefonní číslo 724 271 236 nebo na mail mylerova@jirovcovka.net. Dále je tu školní psycholožka Nikola Brandová, které klidně a bez obav pište na brandova@gymji.cz. Samozřejmě jsou ochotni vám pomoci i vaši učitelé, nebojte se oslovit ty, ke kterým máte důvěru.

  A pak je tady projekt  NEVYPUSŤ DUŠI, který je zaměřený na duševní zdraví. Tam se taky dozvíte, kde vám mohou poskytnout odbornou pomoc.

  Kdybyste se potřebovali jen ujistit, že v tom nejste sami, můžete se na věřejnoprávním rádiu ČRo na stanici pro mladé zaposlouchat do pořadů, ve kterých se řeší psychické problémy, nemoci, životní postoje a další ožehavá témata, o kterých se často i stydíme mluvit:

  https://wave.rozhlas.cz/balanc-7595065

  https://wave.rozhlas.cz/diagnoza-f-5183697

  https://wave.rozhlas.cz/moje-terapie-8094228

  Držíme všem žákům z Jírovcovky palce a přejeme co možná nejvíc duševní pohody.

  Vaši učitelé a učitelky

   

  Více
 • Po 14 dnech on - line výuky, kdy seděli žáci i učitelé dlouhé hodiny u počítačů, přicházejí podzimní prázdniny. Letos delší o 2 dny. Téměř všichni vnímáme, že nám tento způsob "školní docházky" nevyhovuje. Žáci vydávají hodně energie na koncentraci, učitelé se naopak usilovně snaží o získání pozornosti žáků. A nejistota, co se bude dít v příštích dnech a týdnech, nás také vyčerpává.

  Proto vám všem přejeme odpočinkové podzimní prázdniny! Zkuste být několik dnů off - line, věnujte se kreativním činnostem a udělejte radost někomu z vašeho okolí.

  Ať jsme 2. listopadu všichni zdraví a připraveni na pokračování učení na dálku, které nás bohužel čeká zřejmě i po prázdninách.

  Více
 • Vážení rodiče, milí žáci,

  zasílám Vám informace k výuce v příštích týdnech.

  Výuka na nižším i vyšším gymnáziu by měla do 23. 10. 2020 probíhat distančně. Na týden od 26. do 30. 10. vyhlásil ministr školství prázdniny. Žáci by tedy měli jít prezenčně do školy v pondělí 2. 11. 2020.

  Pro potřeby distanční výuky jsme připravili speciální rozvrh, ve kterém zůstaly pouze hodiny, které se budou vyučovat online (videovýuka). Tyto rozvrhy Vám zasílám v příloze. Zbytek hodin bude vyučován distančně. Podle doporučení MŠMT by většina hodin měla probíhat online, proto jsme pro 1-2 hodinové předměty nechali v rozvrhu 1 hodinu online týdně, pro předmět s 3 více hodinovou dotací 2 online hodiny. Dále rozvrh zohledňuje výuku více stejných seminářů. Všechny skupiny stejného semináře jsme dali v rozvrhu na jeden čas. Pro potřeby distanční výuky budeme využívat Google Classroom a pro online výuku Google Meet.

  Distanční výuka je podle nového školského zákona povinná, proto budeme během online hodin sledovat účast žáků a případné absence zapisovat do třídní knihy.

  V případě potřeby jsme připraveni podpořit žáky i školními notebooky.  Máme jich k dispozici cca 30, proto Vás prosím, abyste této nabídky využili pouze v případě, že není možné jiné řešení, aby se dostalo na všechny žáky, kteří tuto pomoc opravdu potřebují.

  Všichni žáci se mohou i nadále stravovat ve školní jídelně. Obědy byly odhlášeny. Pokud tedy chtějí žáci během online výuky chodit na obědy do školní jídelny, musí si je znovu přihlásit. Stravování ve školní jídelně je možné od 11 do 13 hodin.

  S pozdravem a přáním pevného zdraví

  Pavel Kavřík

  Více
 • Podle platných opatření musí ve školní jídelně omezit počet stolů zhruba na polovinu a do budovy pustí pouze přesný počet lidí na počet židlí. To znamená, že zbytek strávníků bude muset čekat venku a dovnitř budou další osoby vždy vpuštěni až poté, co někdo budovu opustí. Z toho důvodu jsme museli provést úpravu rozvrhu tak, aby se strávníci v danou dobu před jídelnou neshromažďovali ve velkém počtu a stihli se v přestávce na oběd do jídelny dostat během 4., 5., 6. nebo 7. hodiny. Tím ovšem dosud platný rozvrh zaznamenává na příštích 14 dní hodně změn k horšímu!  Prosíme, věnujte změnám pozornost. Jídelna i vedení školy se omlouvají za způsobené komplikace, které toto opatření vyvolává.

  Upravený rozvh tříd naleznete zde.

  Více
 • V nakladatelství Knihy Dobrovský vyšla 25.9.2020 naší studentce Patricii Horové z kvinty povídka, ve které vystupuje Kamila Dřevikovská. Kdopak byl pro tuto postavu asi inspirací? Do povídky se vešla i chemická rovnice kyanidu draselného při kynutí těsta a plno historických postav. Přesvědčte se sami https://www.knihydobrovsky.cz/e-kniha/kdo-ceka-na-obzoru-277388838

  Autorce povídky gratulujeme k úspěchu a obdivujeme její spisovatelské schopnosti!

  Více
 • Naše škola se zařadila do sítě škol, které pracují s žákovským parlamentem a vzájemně se inspirují v tom, jak rozvíjet spoluúčast žáků na dění ve škole i mimo ni. Aby u nás mohl žákovský parlament vzniknout, budou muset proběhnout volby. Předchází tomu debaty ve třídách o tom, jaký význam bude mít žákovský parlament pro Jírovcovku, kdo by v něm chtěl pracovat a zda si od ostatních získá důvěru, aby mohl svou třídu v parlamentu zastupovat. V příloze najdete podrobnosti o volbách, které budou probíhat v posledním zářijovém týdnu. Začátkem října žákovský parlament slavnostně vyhlásíme.

  Více
 • AKTUALIZACE 17.9.: 

  od pátku 18.9.2020 je dle vyjádření ministra zdravotnictví povinné nošení roušek i při výuce. Přehledné informace můžete najít např. zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prehledne-kam-musite-od-utery-s-rouskou/r~dcc71c48eb6011ea95caac1f6b220ee8/

   

  Vážení rodiče, milí žáci, 

  dle dnešního rozhodnutí bezpečnostní rady Jihočeského kraje je od pondělí 21. 9. 2020 povinné nošení roušek i během výuky. 

  Zatím nemáme více informací. Hned jak budeme vědět další podrobnosti, tak Vás budeme informovat. 

  EDIT: bližší informace budou dostupné až po mimořádném jednání bezpečnostní rady kraje ve čtvrtek 17. 9. 2020.

  Více
 • Ve dnech 12.-14. července 2020 (v době, kdy měla probíhat mezinárodní MO) se konal 1. ročník soutěže CMC (The Cyberspace Mathematical Competition). Zúčastnil se ho i Jonáš Havelka, letošní maturant. To, jak významně přispěl k úspěchu českého týmu v silné mezinárodní konkurenci najdete o Jonášovi zde. Gratulujeme a přejeme úspěšné studium na univerzitě!

  Více
 • Pro zvídavé, nadané či jen pro žáky se zájmem o obor připravil program Talnet novou nabídku T-kurzů, které proběhnou online od října do května školního roku 2020 - 2021. Zájemci si mohou vybrat z oborů chemie, fyzika a astronomie, biologie, programování a elektrotechnika, matematika. Připraveny jsou i dva historické kurzy, úvod do filosofie, kurzy osobního rozvoje, vývoj vlastní hry a další. Mezi letošní novinky patří kurz o radioaktivitě nebo o rostlinných hormonech.

  Pro ty, kdo se z nějakého důvodu nemohou či nechtějí věnovat systematickému online studiu, či si chtějí spolu s experty vyzkoušet něco prakticky, jsou připraveny T-exkurze (odborné exkurze s online přípravou a závěrem). Letos se podíváme například největším dalekohledem v ČR na exoplanety, posvítíme si neinvazivním způsobem do útrob zvířat, nebo vypreparujeme užitečné látky z rostlin. Více na webu Talnetu.

   

  Více
 • Od čtvrtka 10. 9. 2020 je povinné nošení roušek ve všech budovách. Podle informací od MŠMT je roušky nutné nosit ve společných prostorech škol. Naopak je možné je sundat během výuky.

  "Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli,“ oznámil na středeční tiskové videokonferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ani po zpřísnění nařízení o nošení roušek nebudou povinné ve třídách škol, pouze ve společných prostorách.

  zdroj informací

  Více
 • V době vyhlášení karantény jsme dostali od našeho bývalého studenta  kontakt do Německa na studentku VŠ Helenu Bögl, která studuje obor učitelství jazyků N a Šp pro cizince. Měla zájem o spolupráci s učiteli a žáky v ČR. Naše paní učitelka Miloslava Rosenfelderová využila její nabídky a domluvily se, že spolu budou on-line připravovat maturanty G Jírovcova na maturitu z němčiny. Od konce března až do konce minulého školního roku se 2x týdně, v úterý a ve čtvrtek od 19 do 20:30 hodin, konaly s Helenou on-line  videohodiny německé konverzace. Účastnili se jich naši studenti němčiny, kteří o ně měli zájem. Naše paní učitelka se vždy předem s Helenou domluvila na tématu, o kterém se bude debatovat. Helena si hodiny pečlivě připravovala, k maturantům se přidali i další mladší studenti….

  Paní učitelka Rosenfelderová pozvala Helenu k nám do školy. Chceme jí osobně poděkovat za čas, který našim studentům zdarma věnovala. Přijela v pondělí  7.9., prohlédla si školu, navštívila hodinu německého jazyka ve 2:B a hlavně, sešla se se „svými on line studenty“! 

  Zatím má Helena i paní učitelka Rosenfelderová chuť pokračovat v zavedeném konverzačním modelu, protože zájem ostatních studentů Jírovcovky trvá.

  Společná on line výuka s rodilou mluvčí Helenou dokazuje, že ne vždy jsou nutné složité projekty, ale důležitá je ochota lidí spolu komunikovat.

  Více
 • Dnes si někteří učitelé s údivem i nadšením přečetli na webu "Seznam zprávy" poutavý článek o české vědkyni, která "svým objevem možná posune hranice fyziky."  "Je to naše Lucka nebo ne?" dohadovali se na WhatsUpu. Ale nakonec se shodli, že Lucie Augustovičová, podle které  se nyní vědci na Harvardu  pokouší o něco, co zatím nikdo nedokázal - ochladit molekuly velmi blízko k absolutní nule, je opravdu naše absolventka. Tak tedy Lucko, vítej v Síni slávy Jírovcovky! Jsme na tebe hrdí!

  Ale když jsme pátrali na webu dál, zjistili jsme, že do Síně slávy naší školy můžeme uvést nejen Lucku, ale ještě Zuzku. Dvě ze tří oceněných vědkyň, které zvítězily ve 14. ročníku L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, Česká republika – talentový program jsou naše absolventky!! Vedle Lucie Augustovičové je to také absolventka Jírovcovky Zuzana Musilová. 

  Co jsme se o nich ještě dozvěděli v článku webu "21.století"

  Ing. Lucie Augustovičová, Ph.D. – zkoumá, jak ochladit látku na teploty miliardkrát nižší než v mezihvězdném prostoru a vytvořit podmínky pro výzkum nové fyziky a jeho využití pro konstrukci a fungování budoucích kvantových počítačů

  Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. – studuje genetiku zraku ryb s vizí využít tyto poznatky pro léčbu nemocí lidského zraku.

  Moc oběma našim absolventkám gratulujeme a těšíme se, že je budeme moci pozvat na Jírovcovku na besedu.

  Více