Úspěchy v soutěžích

 • Ve dnech 5. a 6. února 2018 se konala okresní kola olympiády v českém jazyce.

  V 1. kategorii zvítězila Tereza Maxerová z kvarty, která získala 42 bodů z 50 možných.

  Na krásném 5. místě z 55 účastníků se umístila Nela Vítů z tercie.

  Ve 2. kategorii se nejvíce dařilo Anetě Broučkové ze 4.B, která skončila na 5. místě (ze 40 účastníků).

  Na 6. místě se umístila Katka Macasová z 1.B a na 8. - 9. místě Laura Pokorná ze sexty. 

  Naši školu reprezentovala také Zuzka Černá z kvinty.

  Všem našim studentkám blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

  Více
 • V pátek 2.2.2018 nás velmi potěšila tisková zpráva vydaná EK (Evropskou komisí), že naše žákyně 7.E Anička Kovárnová zvítězila v překladatelské soutěži Juvenes Translatores v konkurenci 96 účastníků z celé ČR. Anička je již naše druhá vítězka za dobu konání soutěže (11 ročníků). V roce 2008 zvítězil náš student Ludvík Pouzar. Aničce blahopřejeme a moc děkujeme za úžasnou reprezentaci naší školy v této soutěži!

  Informace o Juvenes Translatores níže:

  https://ec.europa.eu/info/education/skills-and-qualifications/develop-your-skills/language-skills/juvenes-translatores/why-contest_cs

  Tato soutěž je pořádána od r. 2007 Evropskou komisí. Do každého ročníku se přihlašují školy, které mají zájem již v říjnu. 21 škol je pak vybráno z celé ČR (počet se řídí počtem obyvatel  28 členských států). Za každou školu může soutěžit jen 5 studentů, někteří si to mohou vyzkoušet nanečisto, ale práce se neodesílají. Pravidla jsou velice přísná, ve všech státech stejná. 

  Nám se podařilo nominovat studenty několikrát, avšak nejméně 3x jsme tuto skvělou příležitost ukázat schopnosti a znalosti našich žáků nedostali. Krásná zpráva je, že i přesto máme dva vítěze. Ve veliké konkurenci si těchto úspěchů velice ceníme. Jsou důkazem šikovnosti našich studentů a jejich jazykového nadání. 

  Více
 • 24. ledna se na naší škole konalo krajské kolo fyzikální olympiády kategorie A. Z našich žáků si výborně vedla Pavla Trembuláková, která skončila na druhém místě a téměř s jistotou postoupí do celostátního kola. Slušný výsledek zaznamenal i Michal Čermák, byl pátý a dostal se ještě do kategorie úspěšných řešitelů.

  Více
 • Ve čtvrtek 1. 2. 2018 proběhlo ústřední kolo soutěže „Bobřík informatiky“ v kategorii Senior. Z listopadového republikového kola sem postoupili naši studenti Jan Baron, Matěj Emmer, David Kraus, Tomáš Trnka.

  Jan Baron skončil s 204 body na krásném 15. místě z 360 soutěžících v České republice. Ostatní byli mezi prvními dvanácti v Jihočeském kraji.

  Gratulujeme.

  Více
 • Již na konci loňského roku se našemu nejsilnějšímu piškvorkářskému týmu povedl dlouho očekávaná úspěch, který i dnes, s odstupem času stojí za připomenutí. Zkušená a ambiciózní sestava tvořená kapitánem Janem Baronem a dalšími soutěžícími Janem Michalcem Martinem Vodákem, Martinem Augustinem a Vojtou Rozhoňem vybojovala po letech smůly doslova vysněný postup do mezinárodního Grandfinále této logické soutěže na Masarykově universitě v Brně. Martina Augustina, který se nemohl finálového klání zúčastnit, nahradil další ostřílený borec Ondřej Petrouš. „ Tvrdá dřina a hlavně odříkání tvořilo klíč k našemu historickému úspěchu.“ Podotkl nejúspěšnější hráč týmu Jan Michalec. Mužstvo nakonec obsadilo v nabité konkurenci 24 týmů krásnou 11. příčku. Všichni se již těší na příští, snad ještě úspěšnější piškvorkový rok. Autor: Jan Michalec 7E

  Více
 • JAN TRNKA ze 4.B

  JONÁŠ HAVELKA ze 6.E

  TEREZA MAXEROVÁ z 4.E

  ANNA KOVÁRNOVÁ ZE 7E

  TOMÁŠ MAŠEK Z 5E

  VOJTĚCH BAUER Z 5E

  VOJTĚCH DOLEJŠEK ZE 4.B

  JIŘÍ JANKŮ Z 5E

  Gratulujeme a přejeme hodně zápalu a elánu do nového objevování a dalšího studia oblíbené vědecké disciplíny.

   

  Více
 • V pátek 15. prosince se konalo okresní kolo florbalového turnaje středních škol pro ročníky narození 2000 - 2002. Družstvo naší školy se umístilo ve své skupině na krásném 2. místě, když nestačilo pouze na Gymnázium Česká, jemuž podlehlo 2:4. Naši školu reprezentovali: Tomáš Fišer, Jakub Kadlec, Tomáš Sekyrka, Matouš Vondrášek, Dan Sklenář, Štěpán Masák, Vojtěch Bauer, Jan Baron, Jakub Pinkr, Karolína Hrubá, Filip Šedivý, Tomáš Brzobohatý, Antonín Nádvorník a Vítek Blažek. Všem děkujeme za reprezentaci.

  Více
 • Velkou radost nám udělali naši žáci v krajském kole Chemické olympiády kategorie A určené pro 3. a 4. ročníky (septimu a oktávu). Naši školu reprezentovalo 5 chemiků, kteří absolvovali náročné školní kolo a pečlivou domácí přípravu.

  1. místo a jistý postup do celostátního kola vybojovala studentka naší septimy Anička Kovárnová. Na krásném 2. místě skončil s nepatrným bodovým rozdílem  Jan Trnka ze 4 .B.

  Ocenit musíme i ostatní : 8.místo Richarda Zahradníčka (3.A) a 10. a 11. místo Martina Augustina (7.E) a Lukáše Fiedlera (8.E).

  Máme radost, že naše žáky chemie baví a všem gratulujeme !

  Postupujícím budeme držet palce  na národním kole v Hradci Králové v lednu příštího roku.

  foto: A. Sadvárová (3.E)

  Více
 • Úspěchy na literárním poli sbíráme pravidelně, nově se však angažujeme v této oblasti i v německém jazyce. Studentky 6.E Daniela Ryplová a Laura Pokorná se zúčastnily překladatelské soutěže pořádané pražským Goethe institutem. Svým překladem dadaistické básně Schneeode, später Schnee soudobého německého autora Steffena Poppa uchvátily porotu natolik, že je obě zařadila mezi vítěze.
  Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

  Více
 • Dne 23.11.se vybraných 6 žáků naší školy zúčastnilo překladatelské soutěže Juvenes Translatores. Po 3 letech byla naše škola znovu vybrána a dostali jsme opět příležitost bojovat o nejlepší překladatele. Absolutním favoritem byl anglický jazyk, 5 našich žáků zvolilo překlad z AJ do ČJ, jeden odvážlivec překládal zadaný text z ČJ do AJ. Celou soutěž již tradičně organizuje paní učitelka Vítová. Těšíme se na výsledky, jež obdržíme nejdříve v únoru, bude to napínavé, držíme vám palce! 

  Více
 • Poté co družstvo našich piškvorkářů zvítězilo v oblastním kole, podařilo se jim uspět i v kole krajském, kde našli pouze jediného přemožitele, družstvo z Jindřichova Hradce. Druhým místem si naši borci ve složení Jan Baron, Jan Michalec, Martin Vodák, Martin Augustin a Vojtěch Rozhoň zajistili účast v celorepublikovém finále. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů i národním kole.

  Více
 • Dne 23.11.se šest našich žáků zúčastnilo překladatelské soutěže Juvenes Translatores organizované Evrópskou unií. Patříme mezi 21 škol vybraných v ČR. Těšíme se na výsledky, které se dozvíme až na začátku příštího roku. Žákům děkujeme za účast!

  Více
 • Ve dnech 21. až 28. října proběhlo v Harrachově Mistrovství Čech mládeže v šachu. Do turnaje se kvalifikovali hoši, kteří uspěli v krajských kvalifikacích a hoši, kteří měli zajištěn přímý postup díky výsledku na loňském Mistrovství Čech. Dívky, kterých se šachu věnuje méně než hochů, se mohli zúčastnit bez omezení.

  Letošního Mistrovství Čech se zúčastnili i 4 zástupci naší školy. Hoši na turnaji bojovali o postup na březnové Mistrovství České republiky. Z každé věkové kategorie postupuje 8 nejlepších hochů. Dívky se mohou Mistrovství České republiky zúčastnit bez omezení a proto bojovali „jen“ o dobré umístění. V každé věkové kategorii hráli dívky a chlapci spolu, ale výsledné pořadí dívek a chlapců bylo vyhlašováno zvlášť.

  Každý den se hrála jedna partie, jen v jeden den se hrálo dvoukolo. Každá partie trvá obvykle 2:30 hod až 5:00 hod.

  Před partií každý hráč studoval hru svého soupeře a připravoval se na něj. Po partii hráči chodili na rozbory k mezinárodním mistrům, kteří jim ukazovali, kde se dopustili jaké chyby. Byl to vyčerpávající týden, ale snaha našich studentů byla odměněna dobrými výsledky.

  Martina Šťastná (2.E) se umístila na 3. místě v kategorii dívek do 14 let.

  Daniela Nagyová (1.E) se umístila na 3. místě v kategorii dívek do 12 let.

  Ladislav Nagy (4.E) se umístil na 6. místě v kategorii hochů do 16 let.

  Jan Bauer (1.E) se umístil na 40. místě v kategorii hochů do 14 let.

   

  Výsledky

  Více
 • V úterý 7. 11. 2017 se družstvo našich studentů zúčastnilo oblastního turnaje v Pišqworkách, odkud si odneslo 1. místo a vybojovalo si tak postup do kola krajského.

  Naši školu reprezentovali studenti 7. E: Jan Baron, Jan Michalec, Martin Vodák, Martin Augustin a Vojtěch Rozhoň.

  Gratulujeme a držíme palce v krajském kole.

  Novinový článek o akci v Českobudějovickém deniku:

  https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/krizky-a-kolecka-znaji-prvni-postupujici-20171109.html

  Více
 • Dne 3. listopadu 2017 proběhla na Krajském úřadě v Českých Budějovicích krajská kola Logické olympiády. 

  Do celorepublikového finále v kategorii C postupují Jonáš Havelka z 6.E a  Anna Kovárnová ze 7.E, kteří se postupně umístili na 2. a 3. místě. Jen těsně do finále nepostoupil Matouš Vondrášek, který skončil na 4.místě.

  V kategorii B obsadil 6. místo Šimon Kubeš ze 3.E, 7.místo Tomáš Salčák ze 3.E, 10.místo Filip Stejskal ze 4.E a 11. místo Vít Předota z 1.E.

  Všem soutěžícím gratulujeme a finalistům přejeme bystrou hlavu do celostátného kola.

  Více
 • Článek v MF DNES dne 2.11.2017

  ČESKÉ BUDĚJOVICE: První vědeckou práci začal tvořit v 16 letech. Teď se Lukáš Fiedler hlásí na prestižní univerzitu v Cambridge a je jedním z autorů vědeckého článku o parazitech slunéčka východního, do kterého se zapojili i vědci z Harvardovy univerzity. Na konci října jej odměnila jihočeská hejtmanka Zlatou šupinou.

  Lukáš Fiedler letos odmaturuje na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích, ale je to pro něj jen začátek dlouhé cesty za vysněnou vědeckou dráhou. „Mám individuální studijní plán. Když se připravuji na soutěže a olympiády, do školy chodit nemůžu,“ vysvětlil 18letý student. V létě si odnesl stříbrnou medaili z biologické olympiády, které se účastnilo 245 studentů ze 70 zemí světa. V následujících dnech se bude připravovat na další chemickou a biologickou olympiádu na odborných seminářích v Praze.

  V mezičase se učí na přijímačky na univerzitu v anglické Cambridge. „Znám hodně studentů, kteří tam studují, láká mě to. Když řeknu, že tam chci jít, řada lidí má pocit, že jde o něco nedosažitelného. Podle mě je to normální univerzita, kam se může každý přihlásit a má šanci,“ konstatuje.

  Mladý biolog říká, že je perfekcionista a baví ho soutěžit. Zároveň má rád přírodu, s níž je spjatý odmalička. S rodiči a bratrem bydlí v Plavu u Budějovic. „Prostředí, ve kterém jsem vyrůstal, mě hodně ovlivnilo. Za domem je les, kde jsem běhal se síťkou a chytal hmyz. Jako starší jsem se začal víc zajímat o molekulární biologii, což už je méně samozřejmé, ale o mnoho zajímavější. Cesta k tomu ale byla dlouhá,“ říká.

  Láká ho oživení mamutů

  Od dětství se zajímal nejen o hmyz. „Už když jsem šel na základní školu, tak všichni věděli, že rád pěstuji kaktusy a že jsem takhle divnej,“ směje se mladík, který už se sukulenty skončil. Svoji pozornost zaměřil víc na svět živočichů. Přesněji na parazity slunéček východních.

  „Když jsem byl na gymnáziu v kvartě, tak mi z Jihočeské univerzity přišla nabídka, jestli bychom nechtěli dělat vlastní projekt, a měl jsem jít do laboratoře Oldřicha Nedvěda z katedry zoologie. Spolupracujeme dodnes. Díky tomu jsem se nakonec i podílel na vědeckém článku o parazitech slunéčka,“ vypráví Lukáš Fiedler.

  „Pokud chceme proti slunéčku umět bojovat, tak musíme studovat i jeho parazity. Ti by se pak mohli použít na to, abychom množení slunéčka regulovali. Já jsem se věnoval parazitické houbě, co na nich roste, nebo hlístici, která bují uvnitř jejich těla.“

  Rodiče, kteří jsou oba lékaři, ho v zájmu o biologii vždy podporovali. On sám rád svoje znalosti předává dál. „Baví mě chodit ven s dětmi a učit je o hmyzu. Jsem vedoucím v rámci ekologických soutěží i gymnaziálního kroužku a dělám exkurze s mladšími žáky,“ vyjmenoval.

  Od přírodních věd si ovšem umí odpočinout i jinak. „Člověk by asi neměl zakrnět a soustředit se v životě jen na jednu věc. Mám rád beletrii, hlavně knihy od Terryho Pratchetta, rád lítám s dronem, lyžuji, plavu a surfuji,“ dodává.

  Od slunéček a hmyzu by se chtěl posunout dál. Zatím neví, co ho bude bavit, ale aktuálně ho zaujala syntetická biologie. „Je to nový obor, který se formuje v posledních letech a je v něm velká budoucnost. Díky tomu bychom mohli třeba znovu oživit neandrtálce, mamuty nebo vytvořit od píky novou buňku ve zkumavce. Zní to trochu jako sci-fi, ale to je na tom to skvělé,“ říká s nadšením.

  — Markéta Machačová

  Mladý vědec Lukáš Fiedler se podílel na vědeckém článku o parazitech slunéčka. Foto: Pavlína Kozáková

  https://www.mfdnes.cz/ctecka.aspx?d=02.11.2017&e=BUDEJOVICE#object=6414352[online]. [cit. 2017-11-02]

  Více