Úspěchy v soutěžích

 • Poté co družstvo našich piškvorkářů zvítězilo v oblastním kole, podařilo se jim uspět i v kole krajském, kde našli pouze jediného přemožitele, družstvo z Jindřichova Hradce. Druhým místem si naši borci ve složení Jan Baron, Jan Michalec, Martin Vodák, Martin Augustin a Vojtěch Rozhoň zajistili účast v celorepublikovém finále. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů i národním kole.

  Více
 • Dne 23.11.se šest našich žáků zúčastnilo překladatelské soutěže Juvenes Translatores organizované Evrópskou unií. Patříme mezi 21 škol vybraných v ČR. Těšíme se na výsledky, které se dozvíme až na začátku příštího roku. Žákům děkujeme za účast!

  Více
 • Ve dnech 21. až 28. října proběhlo v Harrachově Mistrovství Čech mládeže v šachu. Do turnaje se kvalifikovali hoši, kteří uspěli v krajských kvalifikacích a hoši, kteří měli zajištěn přímý postup díky výsledku na loňském Mistrovství Čech. Dívky, kterých se šachu věnuje méně než hochů, se mohli zúčastnit bez omezení.

  Letošního Mistrovství Čech se zúčastnili i 4 zástupci naší školy. Hoši na turnaji bojovali o postup na březnové Mistrovství České republiky. Z každé věkové kategorie postupuje 8 nejlepších hochů. Dívky se mohou Mistrovství České republiky zúčastnit bez omezení a proto bojovali „jen“ o dobré umístění. V každé věkové kategorii hráli dívky a chlapci spolu, ale výsledné pořadí dívek a chlapců bylo vyhlašováno zvlášť.

  Každý den se hrála jedna partie, jen v jeden den se hrálo dvoukolo. Každá partie trvá obvykle 2:30 hod až 5:00 hod.

  Před partií každý hráč studoval hru svého soupeře a připravoval se na něj. Po partii hráči chodili na rozbory k mezinárodním mistrům, kteří jim ukazovali, kde se dopustili jaké chyby. Byl to vyčerpávající týden, ale snaha našich studentů byla odměněna dobrými výsledky.

  Martina Šťastná (2.E) se umístila na 3. místě v kategorii dívek do 14 let.

  Daniela Nagyová (1.E) se umístila na 3. místě v kategorii dívek do 12 let.

  Ladislav Nagy (4.E) se umístil na 6. místě v kategorii hochů do 16 let.

  Jan Bauer (1.E) se umístil na 40. místě v kategorii hochů do 14 let.

   

  Výsledky

  Více
 • V úterý 7. 11. 2017 se družstvo našich studentů zúčastnilo oblastního turnaje v Pišqworkách, odkud si odneslo 1. místo a vybojovalo si tak postup do kola krajského.

  Naši školu reprezentovali studenti 7. E: Jan Baron, Jan Michalec, Martin Vodák, Martin Augustin a Vojtěch Rozhoň.

  Gratulujeme a držíme palce v krajském kole.

  Novinový článek o akci v Českobudějovickém deniku:

  https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/krizky-a-kolecka-znaji-prvni-postupujici-20171109.html

  Více
 • Dne 3. listopadu 2017 proběhla na Krajském úřadě v Českých Budějovicích krajská kola Logické olympiády. 

  Do celorepublikového finále v kategorii C postupují Jonáš Havelka z 6.E a  Anna Kovárnová ze 7.E, kteří se postupně umístili na 2. a 3. místě. Jen těsně do finále nepostoupil Matouš Vondrášek, který skončil na 4.místě.

  V kategorii B obsadil 6. místo Šimon Kubeš ze 3.E, 7.místo Tomáš Salčák ze 3.E, 10.místo Filip Stejskal ze 4.E a 11. místo Vít Předota z 1.E.

  Všem soutěžícím gratulujeme a finalistům přejeme bystrou hlavu do celostátného kola.

  Více
 • Článek v MF DNES dne 2.11.2017

  ČESKÉ BUDĚJOVICE: První vědeckou práci začal tvořit v 16 letech. Teď se Lukáš Fiedler hlásí na prestižní univerzitu v Cambridge a je jedním z autorů vědeckého článku o parazitech slunéčka východního, do kterého se zapojili i vědci z Harvardovy univerzity. Na konci října jej odměnila jihočeská hejtmanka Zlatou šupinou.

  Lukáš Fiedler letos odmaturuje na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích, ale je to pro něj jen začátek dlouhé cesty za vysněnou vědeckou dráhou. „Mám individuální studijní plán. Když se připravuji na soutěže a olympiády, do školy chodit nemůžu,“ vysvětlil 18letý student. V létě si odnesl stříbrnou medaili z biologické olympiády, které se účastnilo 245 studentů ze 70 zemí světa. V následujících dnech se bude připravovat na další chemickou a biologickou olympiádu na odborných seminářích v Praze.

  V mezičase se učí na přijímačky na univerzitu v anglické Cambridge. „Znám hodně studentů, kteří tam studují, láká mě to. Když řeknu, že tam chci jít, řada lidí má pocit, že jde o něco nedosažitelného. Podle mě je to normální univerzita, kam se může každý přihlásit a má šanci,“ konstatuje.

  Mladý biolog říká, že je perfekcionista a baví ho soutěžit. Zároveň má rád přírodu, s níž je spjatý odmalička. S rodiči a bratrem bydlí v Plavu u Budějovic. „Prostředí, ve kterém jsem vyrůstal, mě hodně ovlivnilo. Za domem je les, kde jsem běhal se síťkou a chytal hmyz. Jako starší jsem se začal víc zajímat o molekulární biologii, což už je méně samozřejmé, ale o mnoho zajímavější. Cesta k tomu ale byla dlouhá,“ říká.

  Láká ho oživení mamutů

  Od dětství se zajímal nejen o hmyz. „Už když jsem šel na základní školu, tak všichni věděli, že rád pěstuji kaktusy a že jsem takhle divnej,“ směje se mladík, který už se sukulenty skončil. Svoji pozornost zaměřil víc na svět živočichů. Přesněji na parazity slunéček východních.

  „Když jsem byl na gymnáziu v kvartě, tak mi z Jihočeské univerzity přišla nabídka, jestli bychom nechtěli dělat vlastní projekt, a měl jsem jít do laboratoře Oldřicha Nedvěda z katedry zoologie. Spolupracujeme dodnes. Díky tomu jsem se nakonec i podílel na vědeckém článku o parazitech slunéčka,“ vypráví Lukáš Fiedler.

  „Pokud chceme proti slunéčku umět bojovat, tak musíme studovat i jeho parazity. Ti by se pak mohli použít na to, abychom množení slunéčka regulovali. Já jsem se věnoval parazitické houbě, co na nich roste, nebo hlístici, která bují uvnitř jejich těla.“

  Rodiče, kteří jsou oba lékaři, ho v zájmu o biologii vždy podporovali. On sám rád svoje znalosti předává dál. „Baví mě chodit ven s dětmi a učit je o hmyzu. Jsem vedoucím v rámci ekologických soutěží i gymnaziálního kroužku a dělám exkurze s mladšími žáky,“ vyjmenoval.

  Od přírodních věd si ovšem umí odpočinout i jinak. „Člověk by asi neměl zakrnět a soustředit se v životě jen na jednu věc. Mám rád beletrii, hlavně knihy od Terryho Pratchetta, rád lítám s dronem, lyžuji, plavu a surfuji,“ dodává.

  Od slunéček a hmyzu by se chtěl posunout dál. Zatím neví, co ho bude bavit, ale aktuálně ho zaujala syntetická biologie. „Je to nový obor, který se formuje v posledních letech a je v něm velká budoucnost. Díky tomu bychom mohli třeba znovu oživit neandrtálce, mamuty nebo vytvořit od píky novou buňku ve zkumavce. Zní to trochu jako sci-fi, ale to je na tom to skvělé,“ říká s nadšením.

  — Markéta Machačová

  Mladý vědec Lukáš Fiedler se podílel na vědeckém článku o parazitech slunéčka. Foto: Pavlína Kozáková

  https://www.mfdnes.cz/ctecka.aspx?d=02.11.2017&e=BUDEJOVICE#object=6414352[online]. [cit. 2017-11-02]

  Více
 • Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská předala ve čtvrtek večer ocenění osobnostem, které se zasloužily o dobré jméno a propagaci jižních Čech. Slavnost se konala u příležitosti oslav 99. výročí vzniku samostatného československého státu v bývalé zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Mezi oceněnými byl náš student Lukáš Fiedler, kterého vybrala rada kraje. Ocenila tak jeho mezinárodní úspěchy v oblasti biologie. Lukáš stál po boku dalších oceněných, kterými byli: bývalý ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, psycholog Milan Nakonečný, válečný veterán a plukovník ve výslužbě Rudolf Zajac. Další dvě šupiny byly uděleny in memoriam policistovi Václavu Haasemu a kardinálu Miloslavu Vlkovi. Lidé nominovali na cenu Zlatá šupina celkem 28 osobností. Lukášovi Fiedlerovi k ocenění gratulujeme!

  Více
 • V pátek 20.10. se v Praze  studenti vyššího gymnázia zúčastnili celorepublikové soutěže Fyzikální náboj určené pro pětičlenné týmy středoškoláků. Během 120 minut se soutěžící pokusili vyřešit co nejvíce zadaných úloh.

  Seniorský tým ve složení Pavla Trembulaková, Michal Čermák, David Kraus, Miroslav Kulovaný a Jan Baron skončil dvanáctý,

  "Jonáš & Co." ve složení Zuzana Černá, Jonáš Havelka, Matouš Vondrášek, Štěpán Skalka, Jaroslav Scheinpfllug se  v juniorské kategorii umístili na třetím místě, na mezinárodní úrovni na výborném pátém místě z 87.týmů.

  Děkujeme za reprezentaci a gratulujeme vítězům!

  Více
 • Ve čtvrtek 19.10.2017 se uskutečnilo v hale Lokomotivy Okresní finále v basketbalu chlapců. Naší školu reprezentovalo družstvo  ve složení Marek Neubauer, Filip Mulica, Erik Sus, Vladimír Schreib, Jan Trnka, Michal Čermák, Petr Fantyš, Jakub Leština a Sae Chua Thanthup. Za účasti ostatních škol z Českých Budějovic obsadili chlapci pěkné 2. místo. Všem děkujeme za odvedené sportovní výkony.

  Více
 • I v letošním školním roce se naši žáci zúčastnili soutěže Přírodovědný klokan. Soutěž je určena v kategorii Kadet pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (odpovídající ročníky  víceletých gymnázií) a v kategorii Junior pro studenty 1. a 2. ročníku (kvinta, sexta) škol středních..

  Soutěž kombinuje otázky z přírodovědných předmětů -  matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a také všeobecných znalostí.

  Nejúspěšnějšími řešiteli byli v mladší kategorii žáci kvarty. Zvítězil Ladislav Nagy s 96 body, o druhé až čtvrté místo se podělili jeho spolužáci Jan Kolář, Antonín Nádvorník a Jakub Norek – všichni 85 bodů.

  V kategorii Junior zvítězil Tomáš Mašek z 5.E – 77 bodů, druhý byl jeho spolužák Jiří Janků s 74 body a na 3. místě pak skončil student 1.A Jiří Frána (66 bodů).

  Vítězům gratulujeme a všem, kteří se do soutěže s nadšením pustili, děkujeme.

  Více
 • Od 17. do 26. září 2017 proběhlo v uruguayském Montevideu jedenáctikolové Mistrovství světa mládeže. Matyáš Zeman, student 5.E, reprezentoval Českou republiku v kategorii hochů do 16 let. Matyáš získal 6 bodů z 11 možných a obsadil 27. místo ze 72 účastníků.


  http://www.chess.cz/www/aktuality/aktuality-ze-sezony-2017-2018/aktuality-ze-sveta/thai-dai-van-nguyen-sesty-na-mistrovstvi-sveta-mladeze.html

  http://chess-results.com/tnr297051.aspx?lan=1&art=4&flag=30&wi=821

  www.nss.cz/dalsi-mladi-sachiste-se-podivaji-do-jizni-ameriky

  http://www.nss.cz/zpravy-z-am

  http://wyccuruguay2017.com/

   

  Ve dnech 17.-23. srpna 2017 proběhlo v polském městě Rymanów Zdrój Mistrovství Evropy Juniorských čtyřčlenných družstev do 18 let.

  Tým České Republiky reprezentoval na 4. šachovnici student 4.E, Matyáš Zeman.

  Matyášovi se podařilo získat 4 body ze 7 zápasů a pomohl tím českému týmu obsadit celkové 12. místo.

   

  http://www.nss.cz/dovezou-cesti-juniori-medaile-

  http://www.nss.cz/nejblize-zlatu-nemecko-a-

  http://www.nss.cz/slavi-nemecko-a-polsko,-cesi-nezvladli-zaver

  http://www.eytcc2017.pl/en/

  http://chess-results.com/tnr290624.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984

   

   

  Ve dnech 5.-14. září 2017 proběhlo v rumunském městě Mamaia Mistrovství Evropy mládeže. Českou republiku v kategorii dívek do 12 let reprezentovala studentka 2.E, Martina Šťastná.

  Martina získala 4 body z 9 zápasů a obsadila 66. místo z 96 účastníků.

   

  http://chess.vstecb.cz/index.php/2017/09/07/me-mladeze-v-sachu-mamaia-rumunsko/

  http://www.nss.cz/mladez-vyrazila-na-evropu

  http://www.nss.cz/musime-se-zlepsit

  http://www.nss.cz/padne-aspon-jedna-desitka-

  http://www.nss.cz/nepadla,-jen-patnactka-a-osmnactka

  https://ecuyouth2017.ro/

  http://chess-results.com/tnr296085.aspx?lan=1&art=4&turdet=YES&flag=30&wi=984

   

   

  Ve dnech 9. až 10. září 2017 proběhlo v Mostě Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu.

  Daniela Nagyová, studentka 1.E, se se ziskem 6,5 bodu z 9 partií stala mistryní České Republiky v kategorii dívek do 12 let.

   

  http://qcc.cz/souteze/440-daniela-nagyova-mistryni-cr-beata-havelkova-stribrna

  http://www.chess.cz/www/mladez/aktuality_km/aktuality-km-2017-2018/mistrovstvi-cr-mladeze-do-14-let-v-rapid-sachu-v-moste-skoncilo.html

  http://chess-results.com/tnr295156.aspx?art=4&fed=CZE&wi=821

   

  Více
 • V úterý 26. 9. 2017 se naši studenti zúčastnili okresního kola přespolního běhu, konaném ve Stromovce v Českých Budějovicích. Družstvo chlapců (Peter Lukáč, Tomáš Fišer, Jan Brossaud, Jan Mikuláš, Jakub Raus a Vojtěch Bauer) nakonec vybojovalo krásné 3. místo. Družstvo dívek (Lucie Vaníková, Karolína Hrubá, Tereza Schemberová, Lucie Krejsová, Tereza Mazalovská a Markéta Sahanová) bylo ještě úspěšnější, umístilo se na skvělém 2. místě.

  Všem studentům děkujeme za reprezentaci školy.

  Více
 • Koncem června se ve Švýcarsku uskutečnilo týdenní soustředění  International Wildlife Research Week (IWRW) pro mladé biology (16-20 let) z celé Evropy. Během týdne byli účastníci rozděleni do tříčlenných skupin, ve kterých si sami museli vymyslet a zrealizovat vlastní výzkumný projekt. Projekty se dotýkaly místní biodiverzity a byly zaměřeny například na netopýry, sviště, ptáky či bezobratlé. S dopravou, místními poměry a povoleními pro sběr organismů pomáhaly vedoucí IWRW. Na konci týdne každá skupinka prezentovala svůj projekt vedoucím IWRW, návštěvníkům a významným představitelům švýcarské ochrany přírody.

  Za naše gymnázium se této mezinárodní akce zúčastnil Lukáš Fiedler. Projekt jeho týmu zkoumající biodiverzitu  motýlů je součástí přílohy.

  Více
 • Skvělé zprávy k nám dorazily z Anglie, kde se na univerzitě ve Warvicku konal  28. ročník Mezinárodní biologické olympiády (IBO).

  Naši republiku reprezentovala čtveřice soutěžících, mezi nimiž byl i náš student septimy  Lukáš Fiedler, který v květnu zvítězil v celostátním kole Biologické olympiády.

  V Anglii, v silné konkurenci nejlepších biologů z celého světa, se Lukášovi podařilo obsadit 53.místo a získal tak stříbrnou medaili. V mezinárodních soutěžích je ta zlatá udělována 10% nejlepších, dalších 20% účastníků pak získá stříbrnou a 30% pak medaili bronzovou. I zlatá letos putuje do České republiky, za vynikající 5. místo ji obdržela studentka pražského přírodovědného gymnázia Botičská Kateřina Kubíková.

  https://biologickaolympiada.czu.cz/cs/r-11835-aktuality/v-anglickem-covetry-prsel-mlad-m-cesk-m-biolog-m-zlat-des.html

  Gratulujeme všem  a Lukášovi děkujeme za skvělou reprezentaci nejen Jírovcovky, ale celého Jihočeského kraje.

  Více
 • V úterý 27. 6. 2017 se konal 8. ročník Primátorek - závody raftů českobudějovických gymnázií. Posádka našeho raftu ve složení: Petr Laisek, Václav Smrž, Vladimír Schreib, Jan Trnka, Markéta Merleová a Andrea Svobodová obsadila krásné 4. místo, když jim pouze o pár vteřin unikl postup do finále. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci.

  Více
 • V termínu 12. – 17. 6. proběhlo v Lubenci (Ústecký kraj) Národní kolo 45. ročníku soutěže Zlatý list. O vítězství mezi nejlepšími se přijelo utkat 28 týmů z celé republiky. Celkem 166 dětí soutěžilo ve dvou kategoriích. 

  Máme velkou radost, že  v kategorii starších obhájilo loňské vítězství naše družstvo Kaštani  ve složení Tereza Maxerová, Tereza Kučerová, Kateřina Malá, Tereza Nedbalová, Jiří Janků a Tomáš Mašek. 

  Skvěle si v mladší kategorii vedlo i další naše družstvo Karimatky na útěku. Žaneta Znachorová, Lota Mihulková, Tereza Norková, Josef Vít Volný, Samuel Starčevský a Ludmila Šnejdová prokázali  vynikající znalosti přírody a pro Jírovcovku vybojovali 2. místo.

  Národní kolo je finálovým vyvrcholením celé soutěže, na kterém se setkají nejlepší kolektivy z krajských kol. Je to týdenní akce s množstvím exkurzí a dalšího programu. Účastníkům se intenzivně věnuje celá řada odborníků v oblasti přírodovědy, ekologie a ochrany přírody.

  Všem našim soutěžícím gratulujeme !

  https://www.zonerama.com/SMOPCSOP/Album/3281146

  Více