Úspěchy v soutěžích

 • Naše gymnázium má díky soutěži Jihočeský úsměv důvod k úsměvu: Rok se sešel s rokem a vyhodnocení soutěže opět zaklepalo na dveře. Soutěž mladých literátů, kterou organizuje Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích ve spolupráci s Jihočeským klubem Obce spisovatelů, ukončila letos již 9. ročník. Ve čtvrtek 29. 11. 2018 se v českobudějovické knihovně opět sešli nejlepší pisatelé, kteří byli veřejně oceněni a odměněni za svou literární činnost. Jsou to žáci základních škol a víceletých gymnázií z celého kraje, kterým práce se slovy není cizí, kteří se chtějí  podělit o své zážitky, představy a dovednosti z oboru tvůrčího psaní. Vítězná desítka prací obsahuje prózu i poezii, příběhy z obyčejného života i světa fantazie. Sborník je jakousi přehlídkou literárního umu mladých autorů, kromě vítězných prací jsou do sborníku vždy zařazeny ještě texty pěti autorů, které sice nevyhrály, ale přesto stojí za přečtení. Každým rokem se úroveň soutěžních prací zvyšuje, účastníci, kteří se vracejí do soutěže opakovaně, prokazují obrovský vzestupný posun v obsahu i zpracování textů. Kdo neměří své síly v soutěžích tvůrčího psaní, těžko může poznat, jaké jsou  jeho spisovatelské kvality. A kdo tedy patřil z Jírovcovky mezi oceněné? Za prózu získali 1. místo Sebastián Holek a 3. místo Alena Koutecká, za poezii pak 1. místo Kateřina Kozáková. O soutěži napsala a do tvůrčího psaní naše žáky motivuje paní učitelka Eva Brabcová. Děkujeme.

  oceněné práce.docx

                                                                                                                                            

  Více
 • 29. 11. 2018 se vydaly naše dva týmy na Obchodní akademii v Českých Budějovicích na krajský turnaj v pIšQworkách.  "Proutníci " tentokrát ve složení: Jan Baron, Ondřej Petrouš, Jan Michalec, Vojtěch Rozhoň, Martin Vodák (všichni z oktávy) vyřadili naši druhou postupující skupinu "Panzerfaust", kterou tvořili Jonáš Havelka, Adam Jirák, Štěpán Masák, Tomáš Sekyrka ze septimy a  Matyáš Zeman ze sexty. Skupina Panzerfaust nebyla jediná, která Proutníkům podlehla. Podařilo se jim pobít i další týmy a dostat se až do finále, kde ale bohužel podlehli nejlepšímu týmu v jihočeském kraji Heavy Cargos. I tak stačilo jejich úsilí na 2. místo a postup do celostátního kola. Tam se vydají v pátek 7. prosince. Přejeme jim hodně výher ve všech vyřazovacích kolech. A s vyřazenými pIšQworkáři počítáme do dalšího roku!

  Další informace o průběhu KK.

  Více
 • Dne 23. listopadu 2018 proběhl v budově Obchodní Akademie v Českých Budějovicích oblastní turnaj v pIšQworkách. Celkem se přihlásilo 16 týmů z 6 škol a hrálo se o 3 postupová místa do krajského kola. Jírovcovku zastupovaly 2 týmy složené ze samých kluků. Všichni asi pilně trénovali, možná i pod školními lavicemi, což se ale vyplatilo: 1. místo obsadili "Proutníci " ve složení: Jan Baron, Martin Augustin, Jan Michalec, Vojtěch Rozhoň, Martin Vodák (všichni z oktávy), 2. místo vybojovala skupina "Panzerfaust", kterou tvořili Jonáš Havelka, Adam Jirák, Štěpán Masák, Tomáš Sekyrka ze septimy a  Matyáš Zeman ze sexty. Zajistili si postup do krajského kola, které se bude konat 29. listopadu. Děkujeme za krásnou reprezentaci školy a ať to vyjde i v dalším kole soutěže!

   

   

  Více
 • Stalo se již tradicí, že jeden z listopadových pátků se na našem gymnáziu koná Náboj Junior, soutěž pro čtyřčlenné týmy žáků druhého stupně základní školy. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh.

  Nejlépe se to podařilo týmu ve složení Kristián Petr Šulista (4. E), Šimon Kubeš (4. E), Jan Koška (3. E) a Hubert Štěpánek (2. E), který obsadil 2. místo.  Šťastnou sedmičku obsadili Daniel Gribbin (4. E), Štěpán Kříž (4. E), Nela Preisová (4. E) a Julie Vrtková (4. E) a na devítce se umístili Václav Bauer (4. E), Lukáš Kotek (4. E), David Smažík (3. E) a Jáchym Předota (2. E).

  Všem soutěžím blahopřejeme!

  Více
 • V pondělí 12.11.2018 se dívky vyššího gymnázia zúčastnily volejbalového turnaje. Po urputném boji obsadily krásné 4 místo. Hrály ve složení Dilingerová Eliška, Brichtová Michaela, Sahanová Markéta, Kršková Barbora, Naidoo Tasi, Nováková Alice, Šimková Kristina a Buchalová Linda.

  Více
 • Dne 2. 11. 2018 se v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v ulici Boženy Němcové v Českých Budějovicích uskutečnilo krajské kolo 11. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 120 soutěžících, kteří v nominačním kole obstáli v konkurenci 3001 dětí z celého Jihočeského kraje. A naši žáci si jako tradičně vedli výborně. Nejenom že se jich plno dobrovolně zúčastnilo nominačního kola. Ti nejlepší, kteří postoupili do krajského kola, obsadili přední místa v obou kategoriích: Kategorie C – ze septimy obsadili 1. místo Jonáš Havelka, 3. místo Matouš Vondrášek, z oktávy Vojta Rozhoň 4. místo. Kategorie B – z kvarty 3. místo obsadil Jan Stejskal. Tito soutěžící postupují do celostátního kola.

  Pochvalu si zaslouží všichni, kteří se soutěže zúčastnili. Těm, kteří vybojovali postup do KK děkujeme za reprezentaci školy a postupujícím soutěžícím přejeme hodně úspěchů v celostátním kole.

  Celkové výsledky krajských kol.

  Více
 • Ve středu 14. 11. 2018 proběhlo okresní finále středních škol ve florbale, v němž naše družstvo (Tomáš Sekyrka, Jakub Kadlec, Štěpán Masák, Dan Sklenář, Matěj Krajánek, Lukáš Zeman, Vojtěch Bauer, Václav Bauer, Filip Vondra, Jindřich Jirsa, Matyáš Kašák, Tomáš Brzobohatý, Antonín Nádvorník, Vítek Blažek) obsadilo krásné 2. místo, když ve finále nestačilo na SŠ Polytechnickou.

  Více
 • Ve středu 10. 10. 2018 se opět po roce naši studenti sešli v dalším ročníku soutěže Přírodovědný klokan, aby poměřili své znalosti z matematiky, fyziky, chemie, biologie a zeměpisu. Soutěžilo se ve dvou kategoriích : Kadet (8.-9. třída ZŠ) a Junior (I.-II. ročník SŠ). V každé kategorii byl zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahoval 24 úloh, přičemž studenti  vybírali jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Nejvíce mohli získal 120 bodů.

  Těmi nejlepšími v mladší kategorii byli : Jan Koška,  Monika Králová (oba 3.E) a Ondřej Švéda (4.E). V té vyšší kategorii pak nejvíce bodů získal Tomáš Mašek  ze 6. E. a jeho spolužáci Jakub Zemčík a Jiří Janků.

  Více
 • Ve čtvrtek 11. října se kolano okresní kolo ve stolním tenise. Barvy naší školy hájili Lukáš Zeman, Vojtěch Bauer a Jiří Frána, kteří vybojovali v silné konkurenci deseti škol krásné 4. místo. Děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně úspěchů i v následujících letech.

  Více
 • Ve čtvrtek se družstvo chlapců a dívek naší školy zúčastnilo středoškolského atletického popháru, na němž dívky (Berková Natálie, Tvrzová Gabriela, Tvrzová Veronika, Dobiášová Adéla, Vaníková Lucie, Kubešová Martina, Schemberová Tereza, Frolíková Lenka, Beranová Ema, Hořejšová Lucie, Krejzová Lucie) obsadily 1. místo a vybojovaly si postup do kola krajského a chlapci (Kadlec Jakub, Trnka Pavel, Sak Bohumil, Michalec Jan, Čada Jan, Bauer Vojtěch, Šiška Štěpán, Lipold Ondřej, Beníšek Jakub, Brzobohatý Tomáš, Vodák Martin) obsadili pěkné 4. místo. Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k pěkným výsledkům.

  Více
 • Jírovcovka je plná telentovaných žáků. Patří k nim i volejbalová nahrávačka Markéta Sahanová, která chodí na Jírovcovku do septimy a navíc hraje volejbal v českobudějovické Madetě. Věkem patří do juniorské kategorie a právě tam se snaží podávat co nejlepší výkony. Až se soupeřky v extralize budou ptát, co hráčky českobudějovické Madety dělaly v létě, Markéta Sahanová má co odpovědět. Pokud i vás to zajímá, tak čtěte a poslouchejte, co o tom řekla Markéta redaktorovi českobudějovické stanice ČRo Kamilu Jášovi. 

  Více
 • Dva bronzy z Mezinárodní olympiády věd o Zemi (IESO 2018)

  Od 8. do 17. srpna se v thajské provincii Kanchanaburi konal na půdě Mahidol University dvanáctý ročník Mezinárodní olympiády věd o Zemi (IESO – International Earth Science Olympiad). Účast na této soutěži si vybojoval i náš bývalý student Petr Vaněk a spolu s dalšími třemi studenty se vydal reprezentovat Českou republiku. Letošní ročník byl co do počtu soutěžících rekordní – soutěžilo 154 studentů z celkem 39 zemí světa.

  Olympiáda zahrnuje tři dílčí části hodnocené samostatně – individuální část, ITFI (International Team Field Investigation) a ESP (Earth System Project). Zatímco v individuální části soutěží každý účastník sám za sebe v teoretických i praktických znalostech, ve dvou zbývajících případech je prováděn výzkum v mezinárodních týmech. V rámci ITFI musí tým následně před porotou obhájit svou powerpointovou prezentaci, v případě ESP tým obhajuje svůj poster. Olympiáda zahrnuje několik disciplín – geologii, terestrickou astronomii, meteorologii a environmentální vědy. Mimo to je pro účastníky připraveno i několik zajímavých exkurzí a bohatý doprovodný program – v letošním roce např. do Mallika City, na Železnici smrti nebo na most přes řeku Kwai.

  Petrovi se podařilo vybojovat hned dvě bronzové medaile – jednu v individuální soutěži a druhou v mezinárodním týmu za Earth System Project na téma „Land subsidence in Bangkok“ (Pokles zemské kůry pod městem Bangkok).

  Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho úspěchů v dalším studiu.

  Odkazy:

  https://ieso2018.posn.or.th/

  https://www.facebook.com/ieso2018/

  https://www.novinky.cz/veda-skoly/481257-cesti-zaci-uspeli-na-geografickych-soutezich.html

  https://www.natur.cuni.cz/fakulta/aktuality/medaile-ceskych-tymu-na-mezinarodnich-geografickych-soutezich

  Více
 • Ve dnech 15. - 22. 7. 2018 proběhla v Teheránu hlavním městě Íránu 29.Mezinárodní biologická olympiáda. Mezi 280 soutěžícími ze 70 zemí světa se mladí čeští biologové opět neztratili. Tentokrát čistě mužský tým získal 4 stříbrné medaile.

  Máme velkou radost, že jeho součástí byl i náš letošní maturant Lukáš Fiedler (8. E), který byl třetím nejlepším Čechem a obsadil celkovou 59. příčku.

  Moc gratulujeme, děkujeme za příkladnou reprezentaci a Lukášovi přejeme spoustu dalších úspěchů nejen v biologickém bádání. 

  Kompletní výsledky jsou k dispozici  na : http://www.ibo2018.org/

  Více
 • Národní kolo Ekologické olympiády proběhlo v termínu 31. 5 - 3. 6. v Praze.  Jde o několikadenní finálové vyvrcholení celostátní soutěže, kdy se sejdou nejlepší družstva z jednotlivých krajských kol. Letošním tématem olympiády byly:  Dřeviny rostoucí mimo les.

  Vítězi Národního kola se stalo Gymnázium Budějovická z Prahy. Na druhém místě skončilo Gymnázium B. Balbína z Hradce Králové. Na skvělé bronzové příčce se pak umístilo naše Gymnázium Jírovcova v inovovaném složení : Tereza Maxerová (4.E), Dobruše Lukášová (6.E) a Vojtěch Dolejšek (4.B).

  https://www.ekolympiada.cz/wp-content/uploads/sites/2/2018/06/EO-NK-rocnik23-2017-18-vysledkova-listina.pdf

  https://www.zonerama.com/SMOPCSOP/Album/4377433

  Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci !

  Více
 • V úterý 19. června vystoupili naši žáci Tomáš Horn, Jakub Ambroz, Kateřina Kučerová, Markéta Sahanová, Tereza Tranová před zcela zaplněným přednáškovým sálem Jihočeského muzea s prezentací připravenou ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum. Zúčastnili se pod vedením p. učitelky Bodlákové vzdělávacího projektu „Příběhy našich sousedů“. Stali se na nějaký čas dokumentaristy. Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Výsledky své práce předvedli veřejnosti a odborné porotě, která jejich ztvárnění a prezentaci životního osudu pana Josefa Xavera Kobzy ocenila prvním místem. Osudy pana Kobzy zpracovali sextáni v animaci za pomoci stavebnice Lego. Všechny příběhy, které deset školních dokumentárních skupin prezentovalo, byly velmi dojemné a zajímavé. Věříme, že Krajský úřad Jihočeského kraje podpoří projekt i v příštích letech, abychom měli možnost dozvědět se o dalších životních příbězích pamětníků, kteří žijí mezi námi. Tomášovi, Jakubovi, Kateřině a Tereze děkujeme za netradiční a náročné zpracování dokumentu a paní učitelce Bodlákové za podporu projektu.

  Více
 • Ve dnech 25. - 27. 5. 2018 probíhalo v Nasavrkách u Chrudimi celostátní kolo soutěže Zlatá včela. Jihočeský kraj reprezentovali členové VKM Gymnázia Jírovcova  Filip Stejskal a Klára Hornová (4.E).

  Oba naši začínající včelaři se dostali do konkurence borců, kteří se starají  profesionálně o stovky včelstev. Naši amatéři přesto uspěli velmi dobře. Filip se umístil na 5. místě a o dva body mu unikla účast na mezinárodní soutěži IMYB, Klára obsadila skvělé 8. místo.

  Oběma gratulujeme a přejeme hodně chovatelských úspěchů.

  Více