Úspěchy v soutěžích

 • Poměřit své chemické znalosti s ostatními školami se v pátek 10. února vydala do Pardubic pětice našich studentů. Konal se zde již 2. ročník Chemiklání.

  Chemiklání je jednodenní soutěž určená pro 3-5členné týmy středoškoláků se zájmem o chemii pořádaná Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. Týmy řeší soubor teoretických úloh na čas; tým, který jich vyřeší nejvíce, vyhraje.

  Naši školu reprezentovali : Simona Gabrielová, Šimon Havíř (oba 8.E), Šárka Vondrášková (4.A), Jan Trnka (3.B) a Richard Zahradníček (2.A).

  Máme velkou radost, že v konkurenci 39 týmů z celé České republiky se ten náš neztratil a obsadil výborné 6. místo.

  Gratulujeme!

  Více
 • 1. a 2. února 2017 se konala okresní kola Olympiády v českém jazyce.

  Více se nám dařilo ve 2. kategorii (střední školy), kde nám největší radost udělala Petra Bočková ze septimy, která obsadila výborné 4. místo (ze 40 soutěžících). Pochvala náleží také Adéle Dobiášové ze sexty, která v téže kategorii obsadila 8. až 9. místo.

  Za vzornou reprezentaci školy děkujeme také J. Baronovi ze sexty, I. Šimkové ze septimy, T. Maxerové a E. Šmrhové (obě z tercie).

  Všem soutěžícím blahopřejeme!

  Více
 • V úterý 31. 1. 2017 se konal 15. ročník Memoriálu Tomáše Vaňka v basketbalu, kterého se účastní českobudějovická gymnázia. Naše družstvo ve složení Vojtěch Janda, Jakub Souhrada, Michal Čermák, Filip Mulica, Erik Sus a Vladimír Schreib neobhájilo prvenství z předchozích několika let a obsadilo krásné 2. místo. Naši hráči podlehli pouze celkovým vítězům z Gymnázia J. V. Jirsíka, s nimiž drželi téměř do konce vyrovnaný stav a byli jim rovnocenným soupeřem. Nejlepším střelcem byl už poněkolikáté v řadě vyhlášen Vojtěch Janda z našeho družstva. Hráčům děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k 2. místu.
   

  Více
 • Dne 25.1.2017 proběhlo slavnostní předávání cen Best in English na naší škole. Milan Flachs, student letošní oktávy, celou soutěž vyhrál, porazil více než 15000 studentů z 28 zemí, a tím kromě menších cen získal i cenu nejvyšší - 2-týdenní kurz v Kanadě! Za přítomnosti novinářů a televize byli oceněni i naši další skvěle umístění studenti - Anička Nováková za 14.místo v rámci ČR, Barča Hojdarová za 19.místo a Tomáš Trnka za 26.místo. Naše škola obdržela certifikát za 1.místo v Jihočeském kraji a 7.místo v ČR. Ze všech cca 680 zúčastněných škol ze všech 28 zemí jsme se celkově umístili na 22.místě. Všem oceněným studentům blahopřejeme a velmi děkujeme za tento nebývalý úspěch!

  Reportáž z předávání cen na jtv (sledujte od času 7:33)

   

  Více
 • Na základě výsledků dosažených v krajském kole  byli naši žáci nominováni k účasti v Národním kole Chemické olympiády kategorie A (výš je pouze Mezinárodní chemická olympiáda IChO). Národní klání nadějných chemiků probíhá v Litvínově ve dnech 23. – 26. ledna 2017.

  Za Jírovcovku  držíme palce Simoně Gabrielové (8.E) a Janu Trnkovi (3.B).

  Odkaz na pořad ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000140125-udalosti-v-regionech (čas 23:46).

  Více
 • Po skvělém umístění v soutěži Best in English, dosáhli žáci našich maturitních ročníků v angličtině dalších úspěchů. Hned deset z nich složilo mezinárodně uznávanou zkoušku FCE a čtyřem se podařilo získat certifikát CAE.

  Na našem gymnáziu probíhá pod vedením paní učitelky Mylerové pravidelná příprava na tento typ mezinárodních jazykových zkoušek a naši žáci tak mohou směle konkurovat svým vrstevníkům z jiných humanitně zaměřených škol.. Potěšitelné je  i to, že se jednalo o studenty jak osmiletého, tak i čtyřletého gymnázia.

  Všem úspěšným blahopřejeme a věříme, že angličtinu využijí nejen při dalším studiu, ale i ve své  budoucí profesi.

  Zanedbatelný není ani fakt, že ti, kdo zkoušku FCE či CAE složí, nemusí už díky rozhodnutí MŠMT skládat školní část maturitní zkoušky z anglického jazyka.

  Více
 • Anglický test zvládl nejlíp z 15 tisíc studentů

  -ČESKÉ BUDĚJOVICE-

  Ojedinělý dárek k maturitě si sám pořídil 19letý Milan Flachs z Českých Budějovic. Velkým koníčkem studenta oktávy Gymnázia Jírovcova je angličtina a díky ní se v létě podívá do Kanady.

  Na první pohled to vypadá jako výhra ve sportce, ale bylo to ještě těžší, protože člověk musí do hry investovat spoustu vědomostí. A právě to se Milanovi podařilo – na konci loňského roku se stal absolutním vítězem 6. ročníku největší on-line středoškolské soutěže Best in English. Porazil 15 106 soupeřů ze 683 škol z 28 zemí, kde angličtina není mateřským jazykem.

  „Je to super pocit, ale stejně to vypadá, že se z toho mé okolí raduje víc než já. Moje angličtinářky se netajily, že byly dojaté a zlepšilo jim to den. A doma jsme to oslavili tím, že jsme šli na večeři do dobré restaurace,“ říká student.

  Na on-line jazykový test mají studenti 60 minut, ale když ho zvládnou rychleji, mohou získat další body. Test obsahuje cvičení zaměřená na porozumění textu, poslech, gramatiku a slovní zásobu. Milan Flachs ho zvládl za 35 minut a hned po dokončení viděl, kolik má bodů. „Maximum bylo 124 a já získal 123,5 bodu. Měl jsem z toho dobrý pocit, ale čekal jsem, že spousta soupeřů bude rychlejší. A když vyšly na internetu tabulky s body i časem, byli tam i lidi s lepším časem. Ale zase udělali víc chyb,“ srovnává nadaný angličtinář, který chyboval tak málo, že jeho výsledný čas se smrskl na 21,48 minuty.

  O svém úspěchu se dověděl od projektového manažera Best in English Jindřicha Josífka. „Pogratuloval mi a řekl, že hlavní cena je čtrnáctidenní kurz na jazykové škole ILAC v kanadském Torontu. A že bych tam měl kvůli drsné zimě vyjet spíš v létě,“ říká Milan Flachs.

  A protože má před maturitou, dřív než v červnu by se mu cesta přes oceán stejně nehodila. Hodně času mu právě zabírá psaní maturitní práce na téma Ženevské konvence a jejich porušování, do které by se bez znalosti angličtiny ani nemohl pustit. „Všechny zdroje, které používám, jsou v angličtině. A kdybych nedělal s nimi, nemám vůbec žádné,“ vysvětluje.

  Zajímavé je, že angličtina se stala jeho koníčkem až v polovině studia osmiletého gymnázia. První čtyři roky se s ní trápil a změna nastala až poté, co prošel kurzem v jazykové škole. „Získal jsem tam nadhled i sebevědomí a angličtina mě začala bavit. Navíc na internetu, kde jsem denně, se mluví skoro jen anglicky a všechny filmy a seriály jsou v původním znění a pomáhají, zvlášť když tím cvičím i poslech,“ dodává student sportovní postavy, který si fyzičku udržuje plaveckými tréninky a po maturitě chce studovat práva na Univerzitě Karlově.

  — Ludmila Mlsová

  Vítěz z Budějovic 

  Student Gymnázia Jírovcova Milan Flachs vyhrál mezinárodní středoškolskou soutěž Best in English.

  Foto: Marek Podhora, MAFRA

  MF DNES. Http://www.mfdnes.cz [online]. Jihočeský kraj: Mafra, 2017 [cit. 2017-01-04]. Dostupné z: http://www.mfdnes.cz/ctecka.aspx?d=04.01.2017&e=BUDEJOVICE#object=5345558

  Více
 • Žák oktávy Milan Flachs vyhrál mezinárodní soutěž Best in English! Porazil dalších 15 000 žáků ze středních škol z 28 zemí Evropy! V rámci České republiky se dále krásně umístily Anička Nováková ze 7.E (na 14.místě) a Barča Hojdarová z 8.E (na 19.místě). Díky těmto třem a i ostatním zúčastněným žáků se naše škola celkově umístila na krásném 7.místě z 280 škol ČR. Milan Flachs vyhrál mimo jiné 2-týdenní kurz v Kanadě! Milanovi blahopřejeme a děkujeme jemu i všem ostatním zúčastněným žákům za tento ohromný úspěch na mezinárodní úrovni! S díky Kateřina Mylerová

  Více
 • 23. 11. 2016 se naše gymnázium zúčastnilo již po několikáté evropské jazykové soutěže Best in Deutsch (dříve Němčinář roku). V této velmi jazykově náročné soutěži se naši žáci umístili v rámci ČR na 63. místě z 211 škol. Ve srovnání se školami v EU žáci obsadili vynikající 14. místo.

  Více informací o soutěži můžete na jít na http://bestindeutsch.org/

  Děkujeme všem žákům za účast a za skvělou reprezentaci naší školy.

  Miloslava Rosenfelderová

  Více
 • Cena Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského 2016

  V úterý 13. 12. 2016 se uskutečnilo v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR předání cen Nadačního fondu J. Heyrovského deseti středoškolským studentům úspěšným v odborných soutěžích. Mezi oceněnými byl i čerstvý absolvent našeho gymnázia, vítěz celostátního kola Fyzikální olympiády Lukáš Honsa.

  Gratulujeme!

  Více
 • Skvělých výsledků dosáhli naši studenti opět v chemické olympiádě. V této nejvyšší kategorii CHO se nejvíce dařilo studentce oktávy Simoně Gabrielové, která získala stejně bodů jako vitěz a o jejím 2. místě rozhodl pouze o půl bodu nižší výsledek v teoretické části. Jan Trnka ze 3.B vybojoval báječné 4. místo a Šimonu Havířovi patří místo páté.

  K dosaženým výsledkům gratulujeme, oceňujeme náročnost přípravy a Simoně budeme fandit i v národním kole, které se v lednu koná v Litvínově.

   

  Více
 • V neděli 4. 12. 2016 proběhlo na zámku Sychrov předávání cen Nadačního fondu Premium Bohemiae. Nadace odměňuje středoškolské studenty, kteří prokázali nadstandardní znalosti a reprezentovali Českou republiku v mezinárodních soutěžích.

  Máme velkou radost, že mezi letošními laureáty jsou hned dva naši absolventi. Ladislav Prener získal na letošní Mezinárodní chemické olympiádě stříbrnou medaili a Lukáš Honsa pak na Mezinárodní fyzikální olympiádě medaili bronzovou.

  K zisku tohoto prestižního ocenění oběma blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů i v dalším studiu na vysoké škole

  Více
 • V oblastním kole PišQworek se dnes na GJV utkalo 14 týmů žáků českobudějovických středních škol.  Soutěžily mezi sebou pětičlenné skupiny nadšenců, volily tu správnou strategii, aby právě ony poskládaly pět křížků či koleček do řady dříve a porazily tak soupeře. Naše gymnázium reprezentovala tři družstva z víceletého gymnázia.

  Tím nejlepším v oblastním kole byl a 1. místo pro Jírovcovku vybojoval tým sexty ve složení : Jan Baron (kapitán), Martin Augustin, Jan Michalec, Vojtěch Rozhoň a Martin Vodák.

  Postup do krajského kola pak těsně unikl družstvu kvinty, které obsadilo 4. místo.

  Všem našim žákům gratulujeme, děkujeme za reprezentaci gymnázia a palce jim budeme držet i v dalším klání.

  Více
 • V pátek 4. listopadu soutěžili naši studenti v krajském kole Logické olympiády ve dvou kategoriích a byli velmi úspěšní.

  V obou kategoriích postupují tři naši studenti do celorepublikového finále, které se koná v pondělí 28. listopadu 2016 v Míčovně Pražského hradu. Děkujeme za reprezantaci školy a všem přejeme, aby byli v řešení nových úloh stejně úspěšní jako v krajském kole.

  Kompletní výsledky najdete na stránkách Logické olympiády.

  Více
 • V úterý 1.11. 2016 proběhlo na Krajském úřadu vyhlášení již 6. ročníku soutěže projektů na ochranu životního prostředí  Jihočeská ratolest. Členové kroužku Základy ekologie si za svůj projekt "Založení květnaté louky" odnesli diplom za 3. místo a k němu finanční odměnu 3.000,-Kč. 

  Více
 • Ve dnech 22.-29.10.2016 se konalo Mistrovství Čech mládeže do 16 let v šachu.

  Z naší školy se Mistrovství zúčastnili 4 studenti a vedli si velmi dobře.

  Martina Šťastná (1.E) skončila 2. v kategorii dívek do 12 let.

  Ladislav Nagy (3.E) skončil 4. v kategorii hochů do 14 let.

  Matyáš Zeman (4.E) skončil 4. v kategorii hochů do 16 let.

  Jonáš Havelka (5.E) skončil 23. v kategorii hochů do 16 let.

   

  V každé kategorii se hrálo celkem 9 kol tempem 90 min + 30 s za každý tah.

  Jonáš startoval s handicapem – první kolo vynechal a hrál až od druhého kola.

  Láďa a Matyáš si dosaženým výsledkem zajistili postup na Mistrovství ČR 2017. Mistrovství by se měla zúčastnit i Martina. Budeme jim držet pěsti.

  Partie z předních šachovnic ve všech kategoriích byly přenášeny online a můžete si je přehrát na stránkách pořadatele.

  Více