Školní akce

 • Místo pod střechou více než sto let staré budovy gymnázia, kde ještě před rokem byly jen pavučiny, tma a prach, by dnes nikdo nepoznal. 8. ledna 2018 byla zveřejněna veřejná zakázka na vybudování půdní vestavby a ve středu 30. ledna 2019 jsme slavnostně přestřihli pásku a otevřeli nové prostory pro výuku. Vzdušnou a světlou halu před novými učebnami ozdobila výtvarná díla naší studnetky Alžběty Kalné. Ta uspořádala vernisáž svých prací nejen u příležitosti otevření půdní vestavby, ale také na podporu hospice Sv. Kleofáše v Třeboni. Hosté, kteří na slavnost přišli, si v příjemné atmosféře prohlídli dvě nové učebny informatiky a robotiky, učebnu určenou pro fyzikální pokusy a učebnu pro výuku jazyků. Suvenýrem z vernisáže se staly plastové píšťalky, které vyráběli studenti již v nové učebně s 3D tiskárnami. Došlo i na šachové partie s obřími šachovými figurkami, které jsou pro studenty k dispozici na šachovnicové dlažbě nové haly. Měli jsme radost, že naše pozvání na slavnostní otevření půdní vestavby přijali také ti, kteří nám pomáhali a podíleli se na její realizací. Mohli jsme tak osobně poděkovat zástupcům zřizovatele, pracovníkům stavební firmy, proječní kanceláři, projektové poradkyni. Pan ředitel poděkoval za trpělivost a toleranci i učitelům a žákům, kteří během stavby pracovali ve ztížených podmínkách. Od nového pololetí si to budou moci vynahradit a pustit se s chutí do práce v nových učebnách.

  Více
 • Letos i my, žáci 1. A a 5. E, jsme navázali na předchozí roky a vyrazili na lyžařský kurz do Hüttau do Rakouska, který proběhl ve dnech 7. až 11. ledna. Sněhové podmínky byly ideální. Při pohledu na všechny účastníky zájezdu bylo vidět, že si to náramně užívají. Příroda i počasí nám dopřávaly ráj na zemi. Nebe bez mraků, krásné, široké a dokonale upravené sjezdovky byly třešinkou na dortu. Každý den jsme měli možnost navštívit jiné středisko. Vždy po lyžování jsme se unaveni vraceli do hotelu Jugendhotel Hutter, kde jsme byli ubytováni. Byl to malý nádherný hotel s výhledem na překrásné hory. Nic lepšího jsme si nemohli přát. Po vynikajících večeřích jsme se vždy výborně bavili všichni spolu. Není divu, že když se kalendář otočil na datum 11. 1., nikomu se nechtělo domů. Zažili jsme skvělý kurz se skvělými instruktory a se skvělou partou lidí. Myslím, že každý z nás bude na tento zážitek dlouho vzpomínat.
  Zuzana P., Barbora P.

  Více
 • Víme, co jíme aneb Potraviny pod lupou je jedno z mnoha témat, které pro nadané žáky ve spolupráci s NIDV připravili naši vyučující. Tentokráte si žáci mohli v laboratoři chemie vyzkoušet pokusy s rozmanitými potravinami. Dokazovali jsme obsah bílkovin, vitamínu C a cukrů v ovoci, vyrobili si cukrovou duhu pomocí potravinářských barviv nebo díky kuřecím játrům rozkládali peroxid vodíku.

  Děti se pustily do pokusů s velkým nadšením a chutí vyzkoušet si něco nového. Věříme, že se jim na Jírovcovce líbilo a v dubnu se na ně těšíme znovu, tentokráte s tématem fotosyntézy.

  Foto : Mgr. Lenka Dvořáková, ZŠ Hluboká nad Vltavou

  Více
 • V předvánočním týdnu proběhl tradiční Veletrh fyzikálních pokusů pořádaný žáky sekundy. Připravili pro své spolužáky pokusy „na vlastní kůži“. Nechali jste si na sobě roztloukat ořechy, proměřovali sílu svalů pomocí páky, zjišťovali reakční dobu a zkoumali život za zrcadlem. Všem sekundánům, kteří se na přípravě podíleli, děkujeme!

  Více
 • Žáci tercie jsou zapojeni do projektu "Around Cultural Heritage Investigate European Values With Erasmus+". Stejně jako účastníci z ostatních zemí - Portugalska, Itálie, Bulharska, Rumunska, Řecka  - připravili do soutěže logo projektu, vánoční pohledy a nyní se chystají na maskota projektu. Kromě toho každý měsíc zpracovávají historii několika kulturních památek Českých Budějovic a okolí. Cílem jejich snažení bude powerpointová encyklopedie a popisy jednotlivých staveb v angličtině. 

  Do března 2019 terciáni připraví ještě společný slovníček vybraných slov a kviz pro děti a rodiče o památkách. 

  V  březnu 2019 se setkají všichni účastníci projektu Achieve+ u nás,  v Českých Budějovicích a bude se hodnotit práce první etapy projektu. Pak budou následovat další aktivity v dalších etapách a návštěvy v ostatních partnerských zemích.

  Výsledky práce a aktuality najdou všichni na nástěnce v 1. patře školy.

  Více
 • V řadě eTwinningových projektů pokračujeme dále projektem  „Digi Schools“. Účastní se ho studenti 1. A a jejich učitelé. Navazuje na stejnojmenný projekt z oblasti Erasmus+ /KA2, zahájený 1. 9. 2018, kterého se účastní pět škol: Kaethe-Kollwitz-Gesamtschule, Lünen, Německo, Makbule Orman Ortaokulu, Karaman, Turecko, Istituto Comprensivo Pietro Vanni, Viterbo, Itálie, Girkalnio pagrindine mokykla, Girkalnis, Litva a naše gymnázium. 
  Projekt se týká především výuky podporované IT prostředky. Budeme v něm tvořit různé výukové materiály a krátká videa podobná upoutávkám z Litvy nebo od nás. Veškeré výstupy z projektu budou sdíleny v prostředí eTwinning. Studenti mají též možnost vycestovat do partnerských škol a přivítat kolegy ze zahraničí u nás. 

  Více
 • Na akci "Vánoční schody" se již tradičně celá škola těší, jen pro sextu je to zkouška "ohněm". Každoročně leží tíha organizace na sextánech, ostatní třídy "dodají" na vyhlášené téma několik minut zábavy. Po jakési školní krizi humoru se poslední ročníky "Schodů" zase dají nazvat přehlídkou milé a inteligentní zábavy. Některé třídy vystoupily s hudebními čísly, jiné se skeči a scénkami, které parodovaly televizní pořady, učitele a různé události. I do vzdálené budoucnosti jsme měli možnost prostřednicvím některých hraných scének nahlédnout. Sextě děkujeme za výbornou organizaci, moderátorům za pohotovost a vtipné glosy a obecenstvu za fajn atmosféru. Užijte si vánoční prázdniny a s humorem vykročte do roku 2019. 

  Více
 • Ve středu 19. prosince jsme se za brzkého chladného rána vydali směrem do Německa a po několika hodinách jízdy jsme dorazili do našeho cíle. Mnichov je překrásným německým městem ležícím na řece Isar plným historie a muzeí. Právě Technické muzeum bylo naší první zastávkou, kde jsme se mohli dozvědět mnohé zajímavosti ze sfér jako astronomie, hornictví, farmacie či letectví. Příjemným zpestřením byla vyhlídková plošina na střeše muzea, ideální k pozorování historické zástavby, zamrzající řeky Isar i vánočního stromečku na blízkém stavebním jeřábu. Po přesunu na hlavní náměstí Marienplatz nastal čas pro naše osobní aktivity, někteří vyrazili do obchodů, jiní naopak do muzea umění Alte Pinakothek a k budově, kde byla podepsána Mnichovská dohoda, nebo fotografovat vánoční uličky. Odpoledne jsme se metrem přesunuli na místo konání letních olympijských her v roce 1972 a prohlédli si zajímavou architekturu olympijských sportovišť. Náš výlet jsme zakončili krátkou návštěvou budovy BMW Welt, čas se již nachýlil do podvečerních hodin a čekal nás návrat domů.

  Děkujeme všem zúčastněným členům učitelského sboru za uskutečnění výletu a příjemnou atmosféru.

  TB

  Více
 • V pondělí 17.12. naši školu navštívila bývalá studentka Hana Křížková, která se rozhodla se současnými studenty podělit o svoje zkušenosti z Mezinárodního parlamentního stipendia v Německu -  Internationales Parlaments-Stipendium (IPS), které absolvovala při svých vysokoškolských studiích. Díky této zkušenosti dnes pracuje jako asistentka poslance v německém sněmu. Byli jsme moc rádi, že jsme ji u nás mohli zase přivítat a dozvědět se něco ze zákulisí německého politického systému. ...Je moc milé, když si naši bývalí studenti udělají čas a podělí se s námi o své úspěchy.

  Více
 • V rámci projektu "Experti do škol" k nám na gymnázium zavítal pověřený rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií doc. Ing. Jiří Dušek, Ph.D, který studenty společenskovědního semináře seznámil s tématem ČR a přijetí eura. Velice zajímavou přednášku o výhodách a nevýhodách přijetí měny Evropské unie obohatil o své znalosti z praxe a o historii přijímání eura v jiných státech eurozóny.

  Více
 • Jak slaví Vánoce naše partnerské školy, to se žáci na Jírovcovce mohli v předvánočním čase dozvědět z plakátů, které připravili primáni v rámci projektu "Vánoce v zemích EU". I po vánočních prázdninách můžete porovnat, jak slavili Vánoce lidé v jiných zemích Evropy. Plakáty jsou k vidění před kabinetem 112. 

  Více
 • Děkujeme všem studentům, kteří nám dnes pomohli udělat si vánoční "atmošku", připravili kromě výborného punče něco dobrého k zakousnutí, různé stánky s marmeládami či fotokoutek, děkujeme všem pekařům, pekařkám i malířkám portrétů, vůně mýdel se doteď line školou! Zejména třídě 2.B patří velký dík, užijte si prázdniny a krásné Vánoce všem přejí K.Mylerová a H.Vítová

  Více
 • Ve středu odpoledne se sešlo kolem třiceti studentů v učebně hudební výchovy, aby založili novou tradici: Autorské čtení vlastní literární tvorby. Přestože Jírovcovka žije v povědomí veřejnosti jako škola zaměřená na přírodovědné předměty, je mezi jejími žáky plno literárních talentů i příznivců literatury. Literární odpoledne nám to potvrdilo. S povídkami, básněmi, písňovými texty, legendami, pohádkami,epigramy, baladami i úryvky z knihy vystoupili buď autoři sami nebo jejich texty umělecky přednesli jejich spolužáci.  Přehlídku literární tvorby zahájila loňská absolventka Jírovcovky Anička Nováková. Dalšími autory byli Alena Koutecká z primy, Kateřina Kozáková ze sekundy, Lucie Procházková a Patricie Horová z tercie, Michaela Janutková a Nela Vítů z kvarty, Lukáš Stropnický a Kateřina Malá ze sexty, Kateřina Eiblová a Kateřina Macasová ze 2.B, Alžběta Kalná, Lucie Myslivečková a Tomáš Štrobl ze 4.B, Kateřina Vedralová ze 3.A, Laura Pokorná, Daniela Ryplová a Dobruše Lukášová ze septimy. Některé texty četli Helena Fojtíková, David Novotný, Dobruše Lukášová, Tereza Maxerová. Příjemnou předvánoční atmosféru vytvořili nejen studenti, ale i virtuální plápolající ohýnek a vánočně ozdobená třída. Poděkování za krásné odpoledne patří jak autorům literárních děl, tak i našim učitelkám českého jazyka, které literární snažení u žáků podporují.

  Více
 • ...přišel 19. prosince 2018 český cestovatel, spisovatel, novinář a  copywriter, absolvent Jírovcovky Ladislav Zibura. V zaplněné tělocvičně poutavě přiblížil mnoho svých cestovatelských zážitků a inspirativním a vtipným vystoupením motivoval studenty k odvaze plnit si své sny a nebát se jít houževnatě za svým cílem. Cestování mu rozšířilo obzory a obohatilo život o cenné zkušenosti. Z jeho vyprávění nezněla slova jako bída, solidarita, odvaha, pohostinnost...jako prázné pojmy. Někteří studenti si přinesli i knihy, které Láďa o svém cestování napsal. Uskutečnila se i malá autogramiáda. Děkujeme za příjemnou návštěvu!

  Více
 • Žáci ze tříd nižšího gymnázia se zapojili psaním vánočních přáníček pro osamělé lidi do projektu Ježíškova vnoučata. Za dědečky a babičky, kterým jsou přáníčka určená především, moc děkujeme.  A je úplně jedno, zda jsou v domově, v nemocnici, nebo se o ně stará pečovatelská služba. A co vyšší gymnázium? Přidáte se?

   https://www.jeziskovavnoucata.cz/p/o-projektu

  Více
 • Od 10.12. do 17.12. proběhne na naší škole Maraton psaní dopisů pod záštitou Amnesty International, která tuto akci pořádá v rámci dne lidských práv. Jírovcovka bude psát pod záštitou paní učitelky Hniličkové. Děkujeme za všechny, kterým dopisy mohou pomoci.

   

  Více