Školní akce

 • V pondělí 6. září jsme na Jírovcovce slavnostně zahájili provoz v rekonstruovaných šatnách. Jsou krásně barevné, vzdušné a vše tam voní novotou. Celá rekonstrukce stála přibližně 3 milióny korun. 

  Někteří studenti jsou ale velmi konzervativní a nostalgicky vzpomínají na oprýskané šatnové klece. Pro někoho měly dřívější potemnělé sklepní prostory své kouzlo a ráz "stínadel", ale pokroku bychom se neměli bránit..

  U slavnostního přestřižení pásky za přítomnosti studentského parlamentu promluvil pan ředitel školy a vysvětlil studentům, jak bude provoz v šatnách vypadat a co se ještě "doladí". Každá třída má dva panely s dvojháčky pro každého studenta, v šatnách jsou lavičky, přibyde ještě "odpočinková zóna". Navíc má každá třída k dispozici v šastnách ještě skříně. Prostor v šatnách bude monitorován školním kamerovým systémem. 

  Příjemné každé ráno v nových šatnách!

  Více
 • Povídání o Íránu

  V pondělí 14.6. navštívila septimu Samane Sakaki z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity s přednáškou o Íránu. Sama nám povyprávěla o zajímavých místech Íránu a o íránské kultuře. Měli jsme dokonce možnost ochutnat výborný íránský dezert – rýžový pudink se šafránem. Děkujeme Samě za milé setkání a těšíme se na případnou spolupráci v budoucnu! Děkujeme také Terce Maxerové, která nám tohle setkání se Samou zprostředkovala! 

  On Monday 14th June we were pleased to welcome Samane Sakaki from Faculty of Science, University of South Bohemia, with her presentation about Iran. Sama told us couple of words about interesting places of Iran and Iranian culture. In addition, we were able to taste delicious Iranian dessert – rice pudding with saffron. We thank Sama for nice gathering and we are looking forward to further potential cooperation!

   

  Více
 • Třídy 3. E a 1. A se na konci školního roku připojily k virtuální prohlídce jaderné elektrárny Dukovany. Moderátor a odbornice z informačního centra mluveným slovem doplnili animace o výrobě energie, rozdílech mezi elektrárnami i virtuální návštěvu uvnitř kontejmentu, strojovny a chladících věží v Dukovanech.

  Pro tercii to bylo prvotní seznámení s touto problemetikou, pro prváky opakování. Všichni se úspěšně zapojili do zodpovězení několika otázek.

  Postřehy studentů:

  "Překvapilo mě, jak moc rozlehlý je areál elektrárny a také, jak malé jsou ty kazety v porovnání s energií, kterou obsahují. Líbilo se mi, jak zapojovali studenty. 

  Elektrárna nachází na pomezí dvou krajů. Výška chladící věže v Dukovanech je 125 m. Každý pracovník má své speciální oblečení určené do elektrárny (včetně spodního prádla). Překvapilo mě, kolik je energie v uranové kazetě, její velikost, a také, že stačí pouze čtyři peletky, aby tato energie nahradila energii spalovacího motoru na přejetí celé zeměkoule autem.

   

  Více
 • Letošní maturanti to neměli vůbec jednoduché. Výuka sice probíhala distančně, ale každý si musel hledat ten správný a vyhovující způsob učení a organizovat si čas jinak než před lockdownem, umět se soustředit a neodkádat plnění zadaných úkolů na poslední chvíli, sledovat, jaké další a další změny vláda pro maturanty a školy chystá ...Zkrátka pokud bylo cílem složit maturitu, museli být maturantky a maturanti flexibilní, cílevědomí, zvídaví, samostatní a dospěleji a zodpovědněji přistupavat k učení. Leckde slyšíme, že absolventi středních škol nebudou po dlouhém lockdownu dostatečně připraveni k dalšímu studiu. My si ale myslíme, že pro absolventy Jírovcovky to neplatí. Všichni zvládli maturitu výborně a jsou po dlouhém distančním studiu na vysokoškolské studium připraveni určitě dostatečně. Přejeme jim do dalšího života hodně štěstí, úspěchů.

  Více
 • Alšova jihočeská galerie otevřela po lockdownu dlouho očekávanou výstavu "malevič - rodčenko - kandinskij a ruská avantgarda | ze sbírky muzea umění jekatěrinburg". Zájem veřejnosti je obrovský, a aby se dostalo i na školní skupiny, umožnila galerie školám návštěvu mimo návštěvní hodiny. Žáci a žákyně si musí přivstat, aby v 7:20 odjížděli z Českých Budějovic a v 8 hodin byli v galerii na komentované prohlídce. Zatím galerii navštívily třídy 2.B a sexta. V týdnu od 7. května jsou na výstavu objednány třídy 2.A a kvinta. Děkujeme Alšově jihočeské galerii za vstřícnost, protože návštěvou galerie alespoň trochu doplníme našim studentům a studentkám kulturní deficit po dlouhotrvající karanténě.

  Více
 • Ve středu 26. 5. 2021 se sešlo 12 studentů septimy v Českých Budějovicích na bývalém tankodromu. Naše škola se pod vedením paní učitelky Ichové stará o tamní tůňky, které potřebují pravidelnou péči, aby je bujná příroda nepohltila. Krásné jarní počasí a pobyt na čerstvém vzduchu si septimáni užili. Jejich péče  a více sluníčka tůním rozhodně prospěje. 

   

  Více
 • V pondělí byli kvartáni ve škole, protože na venkovní hry bylo nevhodné počasí. A tak žáci přebíhali mezi školní zahradou a tělocvičnou. V úterý se vydali s panem Dřevikovským do města za kulturními a hostorickými památkami. Ve středu si pak kvartáni stihli kromě hry s geologickým obsahem zahrát i jiné zábavné a stmelovací hry. Paní učitelka Ichová, třídní kvartánů si pochvalovala: "Musím říct, že kvarta byla úžasná. Vůbec jsem nepředpokládala, že moje šutrologické soutěže budou tak pozitivně prožívat. Asi se mi povedlo vyvážit  poučnou a oddychovou složku."

  Všichni kvartáni nakonec dostali trika a zápisníky PřF JU. V tričkách se společně vyfotili.

  Více
 • A také naši studenti postupně rozkvétají. Na tvářích úsměvy a radost, že se vidí. Každá ze tříd nižšího gymnázia se pod vedením paní učitelky Jarmily Ichové a jejích kolegyň vydala do terénu. Prima ve středu 12.5. ,sekunda v úterý 11.5. Tyto dvě třídy se zaměřily na botaniku. Tercie se v úterý 18.5. učila poskytovat první pomoc a kvarta ve středu 19.5. poznávala geologické útvary a horniny. Jistě byl i čas na povídání a opětovné sbližování třídních kolektivů. 

  Více
 • Prima má letos velmi těžkou pozici. Sotva si žáci na něco začínají zvykat, tak se situace změní a vše je zase jinak. Příjemný týden jsme zažívali s primánky ve dnech od 10. do 14. května 2021. Z fotek je vidět, co všechno primáni podnikli: třetí seznamovací akci v letošním školním roce ve Stromovce, dějepisnou exkurzi, botanickou exkurzi a 2 dny ve škole. V pátek si vyzkoušeli nácvik divadelního představení na téma antické mytologie podle vlastního scénáře. O zážitky nebyla nouze: krásné počasí ve Stromovce, nález keramického střepu na keltském opidu při dějepisné exkurzi, silný déšť na biologické exkurzi, dlouhé čekání v autobuse při dopravní nehodě,...

  Více
 • Prima se připravuje na divadelní představení. Už během distanční výuky si primáni psali ve skupinách scénáře k divadelní hře. Nyní na vítězném návrhu pracují už v kostýmových zkouškách. Tedy zkoušky na týden zase přerušili, protože ještě trvá rotační režim výuky. ale brzo se vrátí do školy a budou v přípravách pokračovat.

  Více
 • Není maso jako MaSo! My máme na mysli Matematickou Soutěž, které se zúčastnili pod vedením pana učitele Pazourka někteří naši primáni a sekundáni.  Dan Lavrinčik, Matyáš Rak, Vojtěch Švojgr z primy se jako tým "Pink Panthers" umístili na 9. místě, Jáchym Bauer, Adam Domín, Kryštof Bernard si dali jméno "Tupý úhly" obsadili 28. místo mezi 68 soutěžními týmy. Za sekundu bojoval tým "Bylo nás 5 ale 2 odešli" ve složení Vojtěch Tušík, Vít Havelec, Jáchym Řehounek a umístil se na 69. místě v konkurenci 156 týmů.Gratulujeme a děkujeme všem týmům za bojovnost a masi/ovní nasazení.

  Kdo si chce vyzkoušet počítat MaSo, tak tady jsou příklady: https://maso.mff.cuni.cz/2021_jaro/.

   

  Více
 • Jak spolu souvisí Velikonoce a chemie? V tercii se při chemii dělají experimenty s vajíčky. A protože nejvíce vajíček míváme doma na Velikonoce, mohli je terciáni pokusem nejen obarvit, ale mít z nich vejce stříbrná. Kdo tomu nevěří, může se podívat na prezentaci Vojty Schreiba, kde je vše vysvětlené. 

  Vojta nám ještě radí: Pusťte si ji prosím na celou obrazovku, pak už nemusíte dělat nic - prezentace je ozvučená a animace probíhají automaticky. Myslím, že je to hezké :)
  S pozdravem Vojta

  My si to myslíme taky. Tak si prezentaci Vajíčka pusťte a nedělejte pak už nic

  Více
 • Proč se matematická soutěž obsahující zajímavé logické a matematické úlohy, jejichž obtížnost je odstupňována bodovým ohodnocením, má celosvětový věhlas a účastní se jí tisíce dětí na celém světě, jmenuje Matematický klokan? 

  Proč klokan? V roce 1991 se dva francouzští učitelé rozhodli zorganizovat soutěž ve Francii. Dali jí název Kangourou, aby vzdali hold svým australským přátelům, kteří je inspirovali. Mimořádný úspěch soutěže vnukl jejím francouzským organizátorům myšlenku rozšířit ji i do dalších evropských zemí.

  A rozšířila se i na Jírovcovku. Letos jsme zásluhou pana učitele Pazourka uspořádali pro naše žáky a žákyně Klokana zase on-line. A zde jsou vítězové:

  1. místo - kategorie Benjamín: Vojta Dřevikovský ze sekundy se 108 body 

  1. místo - kategorie Kadet: Helena Fojtíková z tercie s 87 body

  1. místo - kategorie Junior: Nela Preisová ze sexty s 86 body

  1. místo - kategorie Student: Vojta Bauer z oktávy s 81 body.

  Vítězům gratulujeme a ostatním moc děkujeme za účast! A panu učiteli Pazourkovi za zorganizování on-line verze soutěže!

  Více
 • Nudíte se v lockdownu? Tak jděte do kuchyně a  udělejte si sochu. Jako to udělali primáni, kteří se přihlásili do Poháru vědy. Tohle jsou instrukce k výrobě sochy:

  Využijte nejméně pět a nejvýše osm kusů běžných pomůcek z kuchyně/domácnosti (např. vidličky, nože, naběračky, skleničky, špejle, voda, provázek, korkové zátky, CD disky, tužky, a podobně) a představte nám „Těžišťovou sochu“ - zajímavou soustavu s vhodně umístěným těžištěm tak, aby soustava byla stabilní. Svoji „Těžišťovou sochu“ pojmenujte, vypište, jaké pomůcky a v jakém počtu jste využili, sochu zdokumentujte fotografiemi nebo obrázky a samozřejmě nezapomeňte na fyzikální vysvětlení.  

  Děkujeme paní učitelce Nagyové za inspirativní nápady, které vedou naše studenty přes kuchyň až k vědě.

   

  Více
 • Na online hodinu studentů primy se přihlásila paní Kateřina Dolejšová z Eurocentra v Českých Budějovicích, aby jim pověděla něco o slavení Velikonoc napříč Evropou.  Poutavě vyprávěla o různých velikonočních zvycích, které jsou charakteristické pro země Evropské unie. Přednáška byla zakončena kvízem, který prima s přehledem vyřešila. Možná zde studenti našli také nějakou inspiraci, jak ozvláštnit letošní Velikonoce u nich doma. Celou akci pro primu zorganizovala paní učitelka Hniličková, které moc děkujeme, že primě v době karantény zpestřila výuku.

  Více
 • Dostali jsme nabídku od společnosti CETAS k projektu "Mentoři do škol: nejsem mimo". Ve čtvrtek 4. března v 10 hodin se budete moci připojit ke streamované přednášce ředitele technologické firmy Jablotron Soud Services s r.o. Ing. Davida Beneše, CEO . Dozvíte se od něj co je Internet of Things. A také jaké profese se v tomto odvětví hledají a jak si vede ryze česká vývojová firma. Distanční výuka je pro nás všechny jednotvárná, a tak si myslíme, že tato akce by ji mohla trochu obohatit. Odkaz na stream najdete zde. K přednášce se zájemci mohou dobrovolně přihlásit, z on-line hodin budou omluveni. Přednáška je určena primárně pro maturanty a předmaturitní ročníky. Ale jste-li mladší a zajímá vás to, nevadí, přihlásit se můžete taky. Můžete pozvat na stream i vaše rodiče či sourozence. Věříme, že se dozvíme něco nového a inspirativního.Více o projektu

  A jestli vás nezajímá IoT, můžete si odhlasovat ZDE téma, které by vás zajímalo více (otevřená konference o vzdělání a praxi) - koná se 27. března!

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 6 10 15 19 Další >>