Školní akce

 • 9.5.2016 jsme se studenty navštívili Hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Pomocí speciálního dalekohledu s filtrem jsme mohli pozorovat přechod Merkuru přes Slunce, který by pouhým okem se speciálními brýlemi na pozorování Slunce nebyl vidět. Na Slunci byla pozorovatelná i sluneční skvrna, která byla plošně větší než Merkur.

  Více
 • Kuba, Švédsko, Egypt, Myanmar. To jsou státy, které letos naši studenti zastupovali na Pražském studentském summitu. Summit je mimoškolní vzdělávací organizace, která simuluje modely OSN, EU, NATO nebo V4. Studenti mají příležitost dozvědět se, jak fungují mezinárodní vztahy a vyzkoušet si jednání za účelem vylepšení svých rétorických schopnosti. V pěti přípravných setkáních mělo deset žáků naší školy (především ze 7.E) možnost setkat se zajímavými hosty, zúčastnit se inspirativních přednášek či v rámci exkurze do Vídně navštívit sídlo OSN. Vrcholem celé akce pak byla závěrečná konference, která proběhla ve dnech 1.- 4.4. 2016. Účastníci se během ní seznámili se s názory zajímavých hostů Pražského studentského summitu (poslenec Karel Schwarzenberg, filozof Jan Sokol a mnozí další), navštívili ambasádu státu, který zastupovali  a  měli možnost zúročit vše, co se v průběhu roku naučili.  

  Jsme rádi, že našim studentům situace v současném světě není lhostejná a věříme, že zkušenosti, které získali, byly obohacením i pro další život.

  Více
 • V pondělí 4. dubna a ve čtvrtek 7. dubna se vybrané třídy zúčastnily projekcí festivalu Jeden svět. Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Festival je vždy nabitý jak mnoha projekcemi, tak i besedami. Naši žáci měli možnost vidět film Filipa RemundyBlízký daleký východ , který se zaměřuje na dlouhotrvající a pro místní obyvatele bezvýchodnou situaci na východě Ukrajiny. Mladší žáci pak zhlédli několik dokumentárních filmů vytvořených pro jejich věkovou kategorii. Obsah obou projekcí bude sloužit jako východisko pro diskuze v hodinách občanské nauky a základů společenských věd.

  Více
 • S blížícím se krajským kolem přehlídek a soutěží Středoškolské odborné činnosti stoupá na Jírovcovce  nervozita a studenti "finišují" se svými vědeckými pracemi. Po školním kole se dolaďují zejména formální požadavky na vzhled práce, ujasňují se priority prezentování všech získaných vědeckých bádání... Všem postupujícím autorům SOČek přejeme při jejich obhajobách hodně úspěchů!!

  Více
 • Přírodní katastrofy na vlastní kůži

  Dne 7.4.2016 se 15 účastníků Zeměpisného badatelského klubu ponořilo do tajů přírodních katastrof. Během dvou hodin se zabývali příčinami vzniku tropických cyklón a tornád, zemětřesení a sopečné činnosti a rizik spojených s povodněmi. Věnovali se stanovení vlivů těchto jevů na člověka a krajinu. Sami si vytvořili „lahvové“ tornádo, vyzkoušeli reálný výbuch sopky a modelaci vzniku zemětřesení s pomocí pomůcky „deskus vibrátorus“. Zároveň si pokusili zabalit vlastní povodňové evakuační zavazadlo či se schovat do krytu před blížícím se tornádem. Výuková aktivita byla zakončena opakováním pomocí znalostního kvízu v aplikaci Kahoot.

  Lektoři: Bc. Markéta Čapková, Bc. Nikola Kulhánková, Bc. Barbora Šímová, Bc. Tereza Čmejrková

  Více
 • V pátek 1. dubna měli studenti maturitních a předmaturitních ročníků možnost vyslechnout přednášku a následně i besedovat s bezpečnostním poradcem, dřívějším Náčelníkem Vojenské zpravodajské služby panem generálem Andorem Šandorem. V přednášce se pan Šándor věnoval migrační krizi, činnosti zpravodajských služeb, bezpečnosti České republiky.  Podle generála Šándora pár set migrantů v České republice není žádný problém, ale je tu horší věc. „Říkáme, že zde nechceme islám, místo abychom říkali, že nechceme islámský radikalismus. My jsme si zde krizi institucionalizovali a našli se politici, kteří z toho těží politický kapitál. Máme zde asi dvacet tisíc muslimů, kteří nejsou bezproblémoví, ale nejsou radikální. Tím, jak se chováme, jsme si v Česku nebezpeční sami sobě." O dalších bezpečnostních otázkách pak studenti besedovali a mohli si tak udělat jasněji v nepřehledných tématech současné doby.

  Více
 • V týdnu od 14. března se žáci Veronika Novontá, Kateřina Kučerová, Marie Raušová, Jakub Kraus (4E), Denisa Nováčková, Veronika Šamanová, Adéla Konířová (1. A) a Kristýna Jakešová (1.B)a Šárka Vondrášková (3.A)zúčastnili výměnného pobytu s německými studenty. Tato výměna je pořádána Gymnáziem Jana Valeriána Jirsíka, avšak letos byla valná většina účastníků z naší školy. Každý ze zúčastněných žáků ubytoval u sebe doma jednoho studenta z Německa. Společně jsme byli během týdne na několika exkurzích (např.: poznávání Budějovic- radnice, Budějovický Budvar, Praha, Český Krumlov…) a navštívili jsme s nimi i některé vyučovací hodiny. Díky tomu jsme si procvičili němčinu i angličtinu. Celý týden byl pro nás velmi přínosný, užili jsme si ho, a moc se těšíme na cestu do Simbachu. ( Zapsala Veronika Novotná ze 4E)

  Více
 • Jde to ! Tuto skutečnost nám předvedli talentovaní žáci třídy sexta na jejich hodině výtvarné výchovy. Ve fotogalerii můžete vidět některé z  jejich nejpovedenějších výtvorů- Zklomání, Nehoda , Ananas, Simetrye.

  Více
 • Další akce zeměpisného badatelského klubu! 

   

  "Přežiješ v Africe?"

   

   

  Dne 22. 3. 2016 se mohli účastníci Zeměpisného badatelského klubu vyzkoušet jaká nebezpečí na ně číhají na africkém kontinentu. Zabývali se problematikou hladu, nedostatkem pitné vody, výskytem řady nemocí a dalších nebezpečí, která sužují místní obyvatele. Během 1,5hodiny se vypravili na nezapomenutelnou cestu do Afriky. Zabývali se otázkou počtu obyvatel v jednotlivých státech Afriky. Následně se seznámili s globálním indexem hladu a kritérii, dle kterých je vypočítáván. Během praktického pokusu se snažili odhadnout, jaké množství rýže v sobě skrývá potřebné minimum energie pro člověka, které získává z potravin (1800 kcal). Závěr aktivity byl věnován možnostem zlepšení životních podmínek ve vybraných regionech Afriky.

  Více
 • V sobotu 19.března se děti z přírodovědného kroužku Základy ekologie vypravily do Blanského lesa, aby zmapovaly přítomnost sov. Do mapy zaznamenávaly čas a druhy sov, které slyšely. Na vrchu Bulový bylo zaznamenáno několik jedinců puštíka obecného, výra velkého a sýce rousného. Na Vysoké Bětě pak menší počet sov stejných druhů. Akce byla úspěšná, děti byly nadšeny vyprávěním o sovím životě i vyhoukáváním samotným.

  Více
 • Na letošní sněhovou nadílku budou žáci prvních ročníků, kvinty a sekundy určitě rádi vzpomínat. Lednové mrazivé počasí přineslo hodně slunce a krásný sníh, v březnu si mohli žáci naopak vyzkoušet terény různého druhu a rozmanité počasí hor. V největší lyžařské oblasti Rakouska Ski Amadé se 760 km sjezdovek navštívili střediska Wagrain, Flachau, Zauchensee, Flachauwinkl. Příjemně unavení, ale nabití "lyžařským uměním", se všichni bez úrazu v pátek vrátili domů.

  Více
 • V pátek 11.3. se  v laboratoři biologie sešlo 13 soutěžících, aby poměřilo své znalosti a dovednosti ve školním kole Biologické olympiády. V kategorii A se nejvíce dařilo Ivě Čurnové (7.E), která získala 84 bodů ze 100 možných, Lukáši Fiedlerovi (82,5 bodu) a Adéle Hanišové (81,5 bodu). V kategorii B získal vítěz Petr Vaněk (6.E) 80 bodů, Kryštof Nuc 78 bodů a Vojta Dolejšek 75,5 bodu.    

  Všem soutěžícím děkujeme za snahu a nadšení, se kterým se pustili do řešení úloh a postupujícím budeme držet palce v krajském kole.

  Více
 • Cesta kolem světa s bludišťákem Ve čtvrtek 10. března se konala další z aktivit Zeměpisného badatelského klubu s názvem: „Cesta kolem světa s bludišťákem“. Žáci 2. ročníku Gymnázia v ul. Jírovcova spolu s lektorkami z řad studentek KGE PF JU proletěli celý svět i tajemný vesmír křížem krážem. Připaveny pro ně byly úkoly, které oprašovaly jejich místy možná již zapomenuté geografické informace. Součástí úkolů bylo i prověření rychlosti práce s atlasem. Pro žáky byla též připravena práce se zeměpisnými souřadnicemi, geografická poznávačka a křížovka. Na základě bodů nasbíraných během úkolů získávali mladí badatelé indicie, které jim napomáhaly při hlavní cestovatelské soutěži. Lektorky aktivity: Bc. Tamara Karlovská, Bc. Martina Kuřímská, Bc. Tereza Valigová Garanti ZBK: Mgr. Petra Karvánková, Ph.D., Mgr. Ludmila Pospíšilová

  Více
 • Na vzdělávací seminář Památníku Terezín se ve dnech  29.2.-1.3.2016 vypravili studenti naší septimy a 3.B. Památník Terezín stojí v místech, kde bylo v místní pevnosti zřízeno v období 2.světové války židovské ghetto. Po ubytování v bývalých Magdeburských kasárnách jsme navštívili expozice Muzea ghetta, bývalé krematorium na Židovském hřbitově i další  smutně proslulá místa. V rámci workshopu jsme pátrali po osudech vězňů z doby ghetta a měli jsme i unikátní možnost setkat se na besedě s pamětnicí ghetta Terezín, paní Doris Grozdanovičovou. Na tuto bolestivou kapitolu našich dějin není snadné vzpomínat, ale jde o události, které by neměly být nikdy zapomenuty.

  Více
 • Díky štědrým sponzorům si mohou primáni při výtvarné výchově hrát na architekty a navrhovat domy. Stavebnice LEGO pomáhají rozvoji prostorové představivosti, rozvíjí fantazii, kreativitu a navíc je to zábavná hra. Na nákup stavebnic přispěli i sami žáci. Možná, že z nich vyrostou slavní architekti.

  Všem sponzorům moc děkujeme!

  Více
 • Ve středu 10. 2. 2016 proběhl na naší škole druhý díl běžeckého seriálu "Až na vrcholky hor". Tentokrát jsme běželi na Plechý (1378m), což znamenalo 154 výběhů do druhého patra. Zvítězil tým ze 4.A časem 40:16 (což je o 17 vteřin méně, než při výběhu na nižší Lysou horu). Další díl seriálu proběhne druhý týden v březnu a poběžíme na Králický Sněžník. Najde se někdo, kdo porazí 4.A?

  Více
<< Předchozí 1 6 10 15 16 17 18 19 Další >>