Školní akce

 • V pátek 1. dubna měli studenti maturitních a předmaturitních ročníků možnost vyslechnout přednášku a následně i besedovat s bezpečnostním poradcem, dřívějším Náčelníkem Vojenské zpravodajské služby panem generálem Andorem Šandorem. V přednášce se pan Šándor věnoval migrační krizi, činnosti zpravodajských služeb, bezpečnosti České republiky.  Podle generála Šándora pár set migrantů v České republice není žádný problém, ale je tu horší věc. „Říkáme, že zde nechceme islám, místo abychom říkali, že nechceme islámský radikalismus. My jsme si zde krizi institucionalizovali a našli se politici, kteří z toho těží politický kapitál. Máme zde asi dvacet tisíc muslimů, kteří nejsou bezproblémoví, ale nejsou radikální. Tím, jak se chováme, jsme si v Česku nebezpeční sami sobě." O dalších bezpečnostních otázkách pak studenti besedovali a mohli si tak udělat jasněji v nepřehledných tématech současné doby.

  Více
 • V týdnu od 14. března se žáci Veronika Novontá, Kateřina Kučerová, Marie Raušová, Jakub Kraus (4E), Denisa Nováčková, Veronika Šamanová, Adéla Konířová (1. A) a Kristýna Jakešová (1.B)a Šárka Vondrášková (3.A)zúčastnili výměnného pobytu s německými studenty. Tato výměna je pořádána Gymnáziem Jana Valeriána Jirsíka, avšak letos byla valná většina účastníků z naší školy. Každý ze zúčastněných žáků ubytoval u sebe doma jednoho studenta z Německa. Společně jsme byli během týdne na několika exkurzích (např.: poznávání Budějovic- radnice, Budějovický Budvar, Praha, Český Krumlov…) a navštívili jsme s nimi i některé vyučovací hodiny. Díky tomu jsme si procvičili němčinu i angličtinu. Celý týden byl pro nás velmi přínosný, užili jsme si ho, a moc se těšíme na cestu do Simbachu. ( Zapsala Veronika Novotná ze 4E)

  Více
 • Jde to ! Tuto skutečnost nám předvedli talentovaní žáci třídy sexta na jejich hodině výtvarné výchovy. Ve fotogalerii můžete vidět některé z  jejich nejpovedenějších výtvorů- Zklomání, Nehoda , Ananas, Simetrye.

  Více
 • Další akce zeměpisného badatelského klubu! 

   

  "Přežiješ v Africe?"

   

   

  Dne 22. 3. 2016 se mohli účastníci Zeměpisného badatelského klubu vyzkoušet jaká nebezpečí na ně číhají na africkém kontinentu. Zabývali se problematikou hladu, nedostatkem pitné vody, výskytem řady nemocí a dalších nebezpečí, která sužují místní obyvatele. Během 1,5hodiny se vypravili na nezapomenutelnou cestu do Afriky. Zabývali se otázkou počtu obyvatel v jednotlivých státech Afriky. Následně se seznámili s globálním indexem hladu a kritérii, dle kterých je vypočítáván. Během praktického pokusu se snažili odhadnout, jaké množství rýže v sobě skrývá potřebné minimum energie pro člověka, které získává z potravin (1800 kcal). Závěr aktivity byl věnován možnostem zlepšení životních podmínek ve vybraných regionech Afriky.

  Více
 • V sobotu 19.března se děti z přírodovědného kroužku Základy ekologie vypravily do Blanského lesa, aby zmapovaly přítomnost sov. Do mapy zaznamenávaly čas a druhy sov, které slyšely. Na vrchu Bulový bylo zaznamenáno několik jedinců puštíka obecného, výra velkého a sýce rousného. Na Vysoké Bětě pak menší počet sov stejných druhů. Akce byla úspěšná, děti byly nadšeny vyprávěním o sovím životě i vyhoukáváním samotným.

  Více
 • Na letošní sněhovou nadílku budou žáci prvních ročníků, kvinty a sekundy určitě rádi vzpomínat. Lednové mrazivé počasí přineslo hodně slunce a krásný sníh, v březnu si mohli žáci naopak vyzkoušet terény různého druhu a rozmanité počasí hor. V největší lyžařské oblasti Rakouska Ski Amadé se 760 km sjezdovek navštívili střediska Wagrain, Flachau, Zauchensee, Flachauwinkl. Příjemně unavení, ale nabití "lyžařským uměním", se všichni bez úrazu v pátek vrátili domů.

  Více
 • V pátek 11.3. se  v laboratoři biologie sešlo 13 soutěžících, aby poměřilo své znalosti a dovednosti ve školním kole Biologické olympiády. V kategorii A se nejvíce dařilo Ivě Čurnové (7.E), která získala 84 bodů ze 100 možných, Lukáši Fiedlerovi (82,5 bodu) a Adéle Hanišové (81,5 bodu). V kategorii B získal vítěz Petr Vaněk (6.E) 80 bodů, Kryštof Nuc 78 bodů a Vojta Dolejšek 75,5 bodu.    

  Všem soutěžícím děkujeme za snahu a nadšení, se kterým se pustili do řešení úloh a postupujícím budeme držet palce v krajském kole.

  Více
 • Cesta kolem světa s bludišťákem Ve čtvrtek 10. března se konala další z aktivit Zeměpisného badatelského klubu s názvem: „Cesta kolem světa s bludišťákem“. Žáci 2. ročníku Gymnázia v ul. Jírovcova spolu s lektorkami z řad studentek KGE PF JU proletěli celý svět i tajemný vesmír křížem krážem. Připaveny pro ně byly úkoly, které oprašovaly jejich místy možná již zapomenuté geografické informace. Součástí úkolů bylo i prověření rychlosti práce s atlasem. Pro žáky byla též připravena práce se zeměpisnými souřadnicemi, geografická poznávačka a křížovka. Na základě bodů nasbíraných během úkolů získávali mladí badatelé indicie, které jim napomáhaly při hlavní cestovatelské soutěži. Lektorky aktivity: Bc. Tamara Karlovská, Bc. Martina Kuřímská, Bc. Tereza Valigová Garanti ZBK: Mgr. Petra Karvánková, Ph.D., Mgr. Ludmila Pospíšilová

  Více
 • Na vzdělávací seminář Památníku Terezín se ve dnech  29.2.-1.3.2016 vypravili studenti naší septimy a 3.B. Památník Terezín stojí v místech, kde bylo v místní pevnosti zřízeno v období 2.světové války židovské ghetto. Po ubytování v bývalých Magdeburských kasárnách jsme navštívili expozice Muzea ghetta, bývalé krematorium na Židovském hřbitově i další  smutně proslulá místa. V rámci workshopu jsme pátrali po osudech vězňů z doby ghetta a měli jsme i unikátní možnost setkat se na besedě s pamětnicí ghetta Terezín, paní Doris Grozdanovičovou. Na tuto bolestivou kapitolu našich dějin není snadné vzpomínat, ale jde o události, které by neměly být nikdy zapomenuty.

  Více
 • Díky štědrým sponzorům si mohou primáni při výtvarné výchově hrát na architekty a navrhovat domy. Stavebnice LEGO pomáhají rozvoji prostorové představivosti, rozvíjí fantazii, kreativitu a navíc je to zábavná hra. Na nákup stavebnic přispěli i sami žáci. Možná, že z nich vyrostou slavní architekti.

  Všem sponzorům moc děkujeme!

  Více
 • Ve středu 10. 2. 2016 proběhl na naší škole druhý díl běžeckého seriálu "Až na vrcholky hor". Tentokrát jsme běželi na Plechý (1378m), což znamenalo 154 výběhů do druhého patra. Zvítězil tým ze 4.A časem 40:16 (což je o 17 vteřin méně, než při výběhu na nižší Lysou horu). Další díl seriálu proběhne druhý týden v březnu a poběžíme na Králický Sněžník. Najde se někdo, kdo porazí 4.A?

  Více
 • V čase předvánoční a lednové výuky vytvářeli studenti prvních a druhých ročníků krátké prezentace a filmy o vánočních zvycích a tradicích v Čechách. V rámci programu Erasmus+ zpracovávali téma „Vánoční tradice v jednotlivých zemích“.

   

   Naše „filmečky“ jsme si vyměnili se studenty III.Licea Adama Mickiewicze v Bialej Podlaske. Zde se můžeme podívat na jednu z prací polských studentů nebo se nechat inspirovat videoreceptem na naše perníčky či vánoční dekorace.

  Více
 • Včerejším výběhem na Lysou horu jsme zahájili běžecký seriál "Až na vrcholky hor". Na 5 týmů čekalo celkem 147 výběhů do druhého patra. Závody probíhaly ve velmi rychlém tempu a nakonec se všem týmům podařilo dostat výsledný čas pod 50 minut. 

  Vítezný tým "Čelenkáři" ze 4.A ve složení Martin Dillinger, Martin Duc, Martin Dvořák, Martin Kozel, Jindřich Kukač, Gabriela Pinlová a manažer týmu Monika Pouzarová dosáhl času 40:33. Druhý v pořadí se umístil tým 2.A Martin Bečvář, Lukáš Bečvář, Jakub Kuchař, Martin Novotný, Viktorya Opalenyk, Jan Vrtílka a manažer týmu Dominik Vácha s časem 41:50. Na krásném třetím místě skončil "učitelský" tým v sestavě Petr Vaněk, Bohumír Lisý, Patricie Kavříková, Laura Fernandez, Jaroslav Kala a Pavel Kavřík v výsledném čase 43:33.

  Gratuluji vítězům, děkuji všem za účast a zároveň si vás dovoluji pozvat na další část seriálu, výběh na Plechý (1378 metrů = 154 výstupů).

  Přihlášky zasílejte na kavrik@gymji.cz.

  Více
 • Ve středu 20. ledna se studenti semináře základů ekonomie a někteří z jiných tříd vydali na prohlídku expozic České národní banky v Praze. Seznámili se zde s vývojem měny a financí v Čechách včetně vývoje ČNB od jejího založení. Prohlédli si výstavu "Lidé a peníze", která je umístěna v prostorách trezoru v hlavní budově ČNB a shlédli audiovizuální program ve vstupním kinosále. Své znalosti z oblasti bankovnictví mohli otestovat na multimediálních počítačích.

  Více
 • Turnaj začíná ve středu 27. 1. 2016 v 15:00.

  Seznam přihlášených na turnaj v League Of Legends:

  K.Nuc, T.Duroň, D.Rys, D.Vácha, R.Vaňo, M.Vokurka, A.Pislová, Z.Pilsová, J.Vlk, P.Kalkuš, T.Růžička, P.Šmejkal, J.Dolejší, D.Višvader, J. Čurda, V.Čížek, P.Lukáč, P.Fantyš, J.Leština, V.Franková.

  Více
 • Na jednodenní exkurzi do Mnichova se ve čtvrtek vydali žáci septimy a třetích ročníků. Dopoledne jsme navštívili jedno z největších technických muzeí na světě, Deutsches museum, s řadou zajímavých expozic a prohlédli si historické centrum s romantickými adventními trhy. Odpoledne jsme pak měli volno na procházku v Olympiaparku, místě, kde se v roce 1972 konaly XX.letní olympijské hry a navštívili i BMW Welt s úžasnými novými modely této světové automobilky.

  Více