Školní akce

 • Ve středu 11. 5. 2022 jsme se s třídou  4. E zúčastnili v DK Metropol akce DIGI den, kterou pořádala Jhk. Bylo zde připraveno několik stanovišť, kde bylo možné hravou formou vyzkoušet dovednosti v následujících oblastech: Kybernetická bezpečnost, programování micro:bit, blokové programování, 3D modelování a 3D tisk, tvorba digitálního obsahu. Někteří z nás se účastnili připravených soutěží a skončili na stupních vítězů. Těšíme se na příští setkání.

  Z akce jsou dostupné i tyto reportáže:

  https://fb.watch/cZIBr0hxzF/

  https://fb.watch/cZIDbUAOsm/

  Více
 • V době před rozšířením fotografování bylo běžné zaznamenávat přírodu malbou či kresbou. Kvarta si vyzkoušela všechny techniky: na exkurzi u Vrbenských rybníků fotili žáci a žákyně z kvarty faunu i flóru. Podle fotek pak přemalovali pozorované objekty.

  Více
 • Nejsou to Velikonoční ostrovy.

  Na konci dubna kvarta navštívila Informační centrum ETE. Krátká procházka po parku v okolí zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází infocentrum a pak už dovnitř. Nejdřív jsme se všichni v kinosále seznámili s principy výroby elektrické energie v jaderné elektrárně, vyzkoušeli si novinku – virtuální prohlídku ReakTour. Za pomoci speciálních brýlí a sluchátek jsme se ocitli v šatně a prohlédli si žlutý overal, tričko, ponožky a trenky, do kterých se musí převléct všichni, kteří jdou na reaktorový sál. V mžiku jsme se přenesli nad bazén s vyhořelým palivem, do strojovny, pak na velín a také dovnitř chladicí věže. Tam nás čekalo malé překvapení, ale to nebudeme prozrazovat. Uklidňující pohled do mlžné komory, kde se zviditelnila část kosmického záření dopadajícího na Zemi, zakončil návštěvu kinosálu. V infocentru jsme ještě odstavili reaktor a někteří zkusili i vědomostní test, ale v němčině.

  Stejný začátek exkurze zažili i studenti 2. A a části 4. A, kteří ETE navštívili další den. Rozděleni do skupin po osmi, po kontrole OP a dechové zkoušce vybraného účastníka skupiny, se postupně pěšky přesunuli areálem k chladícím věžím, do strojovny. Návštěvu simulátoru, kde trénují operátoři primárního a sekundárního okruhu, měli zpestřenou natáčením rozhovoru Světlany Witowské s Danou Drábovou o riziku jaderné katastrofy. Někteří druháci a sextáni se s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost setkali již začátkem dubna v posluchárně SPŠ strojní a elektrotechnické, na přednášce: 2022 – jaderná energetika a aktuální souvislosti.

  Více
 • Jírovcovka se stará o tůňky v oblastech, kde se dříve proháněla těžká vojenská technika. Kromě péče o tamní biotopy si pokaždé naši studenti najdou prostor i na bojové hry. K tůním se během přijímaček vydaly dvě třídy - prima a kvarta. A dobrá nálada panovala i tentokrát: Naši primáni u tůně narušují porost místo těžkých vojenských vozidel. Hra na buldoky zase zcela pohltila kluky z kvarty.

  Více
 • Příběh našeho města je interaktivní program, který připravilo Jihočeské muzeum ve svých výstavních prostorách. Během přijímacích zkoušek se programu zúčastnila třída 2. A. Jistě se žáci a žákyně během výkladu, prohlídky a řešení úkolů v pracovních listech dozvěděli a naučili mnoho zajímavého o našem městě.

  Více
 • Do budějovického pivovaru Budvar se v době přijímacích zkoušek vypravila na exkurzi naše 1.A.

  Prošli jsme celou výrobu od přípravy sladu, mladiny, kvašení, filtrace a stáčení zlatavého moku do lahví a pronikli tak do tajů vaření piva v jednom z nejznámějších českých pivovarů.

  Nakonec jsme navštívili i moderní multimediální expozici „Příběh budějovického piva“, která představuje zábavnou formou historii vaření piva v Českých Budějovicích.

   

   

  Více
 • Také tercie přenechala v době přijímacích zkoušek svá místa uchazečům o studium a vyrazila na prohlídku českobudějovické radnice. Často máme historické skvosty doslova "pod nosem", a proto si jich moc nevšímáme. Budova radnice je jedním z nich. Z její střechy je naše krásné velké náměstí vidět jako na dlani. Tercie si ve dvou skupinách a s průvodkyněmi prohlédla interiéry radnice a všem kolemjdoucím na závěr prohlídky z její střechy zamávala.

  Více
 • Je sice už po Velikonocích, ale stroj na výzdobu velikonočních vajíček je stále v provozu. Primáni se radují, jak krásně pracuje. Nejvíce jistě jeho autor Miroslav Verbickij z primy.  A my už se těšíme na další Mírovo vynálezy.

  Více
 • V době přijímacích zkoušek se vydala třída 2E do zoologické zahrady v Hluboké u Borovan. Kromě prohlídky pěší se naši žáci také povozili po "safari resortu". Doplnili si tak v praxi znalosti ze zoologie a zároveň se vyvětrali na čerstvém vzduchu.

  Více
 • Třída 2.A vyrazila na lezeckou stěnu Lanovka. Posilovali své fyzické schopnosti. Všichni se moc snažili a vlastně tím trénovali na budoucí sportovní den. Dobrá nálada přetrvávala i v době pauzy, kdy si zahráli karty. Všichni si to užili a domluvili se, že někdy po škole zajdou i "na lano" a plánovali i to, že o víkendu vyjedou vlakem na stěnu do Plzně. Tak snad třídě 2.A ta předsevzetí vydrží.

   

  Více
 • Dne 13. 4. viděla kvarta, kvinta a 1. ročníky našeho gymnázia v kinosále Cinestar v IGY Centru celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi - S láskou Vincent
   Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Jedná se o první film svého druhu na světě. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící z deprese, postřelí se a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. Naše studenty tento příběh zcela zaujal, 
  https://www.csfd.cz/film/428847-s-laskou-vincent/prehled/

  Více
 • Zatímco deváťáci se dnes potili u přijímaček, naši prváci vyrazili do Prahy. Rozkvetlá botanická zahrada, krásné prostředí na Vyšehradě a slunečné počasí, to vše mělo vliv na vydařenou exkurzi. Studenti se v praxi poučili jak o flóře, tak o historii a reáliích Prahy. 

  Více
 • Ve čtvrtek 7. 4. se žáci našich prvních ročníků vypravili na dopolední školní představení do Jihočeského divadla. Slavnostně oblečeni a plni očekávání zhlédli dramatizaci knihy Návrat Krále Šumavy jihočeského autora Davida Jana Žáka, příběh o hrdinství inspirovaný osudy šumavského převaděče Josefa Hasila.

  Emocemi nabité představení nám připomnělo, že i za hrdinství se musí zaplatit nějaká cena a svoboda není samozřejmostí.

  Doporučujeme!

   

   

  Více
 • Maturanti ze 4.A a 4.B maturitní zkoušky zahájí 16. května. V následujícím týdnu třída 8E začne s obhajobami maturitních prací v pondělí 23. května 2022. Přejeme všem hodně vytrvalosti a úsilí při přípravě na "zkoušky z dospělosti" a taky štěstí na otázky.  Rozpisy maturujících do jednotlivých dní najdete v přílohách.

  Rozdělení do maturitních dní 4.AB.docx

  Rozdělení do maturitních dní 8.E.docx

  Více
 • Studenti druhých ročníků, kvinty a tercie si po prázdninách prodloužili svůj nepobyt ve škole a v termínu 7. - 11. 3 se vydali na zimní výcvikový kurz. Dobrá nálada panovala již v pondělí při odjezdu a odvažujeme se tvrdit, že až na drobná zaškobrtnutí jim úsměv ze rtů nezmizel po celý týden. Zranění by se dala spočítat na prstech jedné, byť zlomené, ruky. Když studenti zrovna nevylepšovali svou techniku na svahu, sbližovali se napříč třídami. K tomu využívali hojně zařízenou hernu i všechny pokoje jejich ubytovacího zařízení. Počasí se náramně vydařilo, všichni se vrátili krásně opálení. Krom opálení si přivezli také nové zkušenosti a četné zážitky, které zůstanou v jejich pamětích vryty na dlouhou dobu. Napsala Tereza Vondrová

  Více
 • V programu Erasmus na naší škole pokračujeme s dalším projektem nazvaným INCLUSION, BUILDING A SCHOOL OF FUTURE, AND WITH FUTURE. Proto jsme se také druhý týden v březnu vypravili na setkání s ostatními zúčastněnými týmy do Španělska. Hlavním tématem setkání byla „inkluze prostřednictvím tance“. Zde bychom se s vámi rádi podělili o některé naše zážitky a postřehy ze setkání.

  Po přistání v Malaze, kde jsme strávili první noc, jsme spolu s ostatními týmy přejeli do Granady a následující den (pondělí) jsme navštívili školu v místní vesnici Pinos Puente. Přivítal nás ředitel školy a na společném setkání každý z týmů představil svou zemi a svou školu. Když je řeč o týmech, těch bylo celkem šest: My, Španělé, Francouzi, Portugalci, Turci a Bulhaři. Další den jsme se vydali na bývalou muslimskou pevnost Alhambru, což byla skvělá příležitost k focení. Den poté (středa) jsme podnikli procházku po Pinos Puente, navštívili jsme například zdejší radnici, kde nás přivítal zástupce starosty. Viděli jsem místní kostel, muzeum a dozvěděli jsme se o prastaré historii vesnice. V tento den se konal v Pinos Puente protest proti válce na Ukrajině, jehož jsem se také zúčastnili. Ve čtvrtek pak došlo na hlavní téma našeho setkání. Učili jsme se tančit španělský tanec flamenco, tradiční bulharský tanec, jehož název jsem úspěšně zapomněl, poté přišla řada na nás. Naučili jsem ostatní tančit polku a valčík. Pak následoval tradiční francouzský tanec. Poslední den programu (pátek) nás čekal tanec z Portugalska zvaný regadinho a turecký tanec zeybek. Poslední den pobytu (sobota) jsme přejeli na Malažské letiště, kde jsme se s ostatními museli rozloučit, ale do odletu našeho letadla zbývalo ještě spoustu času, tak jsme se vydali na pláž a užívali si na ní slunného dne, naobědvali se a poté se vrátili na letiště, kde jsme hráli karty, tentokrát ale s našimi učiteli = s paní Blažkovou a panem Lisým a o několik hodin později jsme se nechali odbavit a čekali na otevření brány. Z Malagy jsme odlétli v 22:15 a do Prahy jsme přilétli okolo 1. hodiny ranní. Do Českých Budějovic jsme dojeli až okolo 3:30 a poté jsme se každý odebrali do svých domovů a předpokládám, že ostatní prospali neděli, ale já jsem volného času využil ke zlepšování své kondice v oblasti basketballu. :).                                                    FK.

  Zde je krátká ukázka našěho tanečního dne

                                                                                        

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20 Další >>