Školní akce

 • Netradiční "moderní" hodinu chemie plnou zajímavých reakcí a pokusů zažili v pátek 26. 11. studenti našeho gymnázia. Za katedrou tentokráte nestáli jejich učitelé, ale dvě studentky VŠCHT Praha, které přijely ukázat chemii z té zábavnější a hravější stránky.

  Že chemie přináší i napětí a zábavu se žáci našich prvních ročníků, sekundy a 2.A přesvědčili při nejrozmanitějších experimentech. S tekutým dusíkem a suchým ledem si vyzkoušeli svou odvahu, viděli barevné oxidační reakce, zjistili, jak to funguje v pyrotechnice a čím se to vlastně barví silvestrovské ohňostroje. Došlo i na hraní s ohněm, studenti se „na vlastní kůži“ přesvědčili, které látky dobře hoří a čím je můžeme hasit. Své chuťové buňky na závěr hodiny uspokojili kopečkem pravé smetanové zmrzliny, kterou studentky VŠCHT díky kapalnému dusíku připravily během chvilky.

   

  Více
 • 23.11. 2021 se naše sekunda zúčastnila mezinárodního projektu nakladatelství Pearson s názvem Live Class. Žáci zažili mezinárodní online setkání s vyučující Angličankou Liz, která z Madridu učila 7 skupin z 5 různých zemí - z České republiky, Polska, Slovenska, Ukrajiny a Turecka. 

  Tématem hodiny byly sporty v Lake District. Žáci zažili hodinu plnou rozmanitých aktivit, zajímavých videí a nových informací. Kdo by si představil hodinu, při které děti jen v tichosti sledují monitor počítače a snaží se porozumět, byl by velmi překvapen. Děti komunikovaly s Liz, mezi sebou, a dokonce i s ostatními školami. K největšímu zážitku patřila možnost promluvit si s dětmi z jedné základní školy na Slovensku - ocenili jsme možnost vidět skutečné žáky z jiné země, popovídat si s nimi anglicky a nakonec i zamávat. Krásné povzbuzení v nelehké době.

  Více
 • Evelýna Anežka Semrádová postoupila do krajského kola Logické olympiády. Ještě před odchodem ze školy na soutěž říkala spolužačkám, že si moc nevěří, že by byla mezi prvními. Proto byla velmi mile překvapena, že se stalo to, co ani neočekávala. Získala v kategorii B první místo a postupuje do celostátního kola! To je ovšem odloženo kvůli pandemii až na květen roku 2022. My Evelýně Anežce věříme, že i tam se umístí na předních místech. Do patnáctého místa skončili ještě Vojta Dřevikovský (6. m) a Jan Souček (12. m) v kategorii B. V kategorii nejstarších studentů Jírovcovku v kraji do 15. místa reprezentovali Kristián Petr Šulista (5.místo), Šimon Kubeš (8.), Amálie Jirotková (9.) a Matěj Nejedlý (14.). Postupujících bylo samozřejmě víc, další jména najdete na vysledkové listině. Děkujeme za reprezentaci i všem dalším našim postupujícím studentům.

  Více
 • Jak si připomínáme jeden z nejdůležitějších svátků našich novodobých dějin a co o jeho historii víme? V rámci připomínky 17.listopadu - Dne boje za svobodu a demokracii  probíhá na naší škole promítání filmů, diskuse a výstava plakátů z projektu Jeden svět na školách s letošním mottem "Mladí proti komunismu".

  Více
 • Hodiny výtvarné výchovy na Jírovcovce nejsou vyplněny jen kreslením, malováním a dějinami umění. Tvořivosti se meze nekladou. S kreativním nápadem si tentokrát pohrála kvarta a pomocí smršťovací fólie vytvořila modely postav, které nám nyní budou oživovat prostor kolem schodiště. Líbí se vám?

  Více
 • Ředitel Gymnázia Jírovcova vyhlašuje na pondělí 25. 10. a úterý 26. 10. 2021 ředitelské volno pro žáky i vyučující. Toto rozhodnutí vyplynulo z pokynu od zřizovatele a bylo učiněno po poradě s dalšími řediteli gymnázií v Jihočeském kraji vyhlašuje. Obědy pro žáky i vyučující budou odhlášeny centrálně.

  Více
 • Tradiční akcí ekologického kroužku a jeho hostů je pitva. Tentokrát  šlo o pitvu ptáka. Kromě pěti mrtvých kachen určených pro zkoumání jejich útrob se sešlo v biologické laboratoři na třicet studentů. Ptáky si rozdělili a pod dohledem paní učitelky Ichové zkoumali jejich útroby. 

  Více
 • Naše bývalá studentka Anastasiia Artemyak je zástupkyní ředitelky Českého centra v Kyjevě. Při příležitosti abiturientského setkání navštívila i své bývalé gymnázium. Ocenila jeho rozvoj a nabízí nám spolupráci se středními školami na Ukrajině. Je příjemné slyšet, že na Ukrajině jsou děti českých krajanů, kteří mají zájem o výuku češtiny a komunikaci s dětmi a mladými lidmi z ČR. Také některá gymnázia v Ukrajině mají zájem o partnerské projekty. V nabídce jsou i některé mezinárodní umělecké a literární soutěže a jiné vzdělávací projekty (spojené nejen s Ukrajinou). Je tedy na nás, jakou iniciativu vyvineme a zda nabízenou spolupráci aktivně přijmeme. Anastasiia mluví pěti jazyky a má na starosti v Českém centru kulturní diplomacii a marketing. Nám se jejím prostřednictvím nabízí možnost propagovat českou kulturu a uvědomit si tak její bohatství a pestrost.

  Jak České centrum v Kyjevě letos propaguje našeho jediného držitele Nobelovy ceny za literaturu? No, schválně, co má společného tramvaj a poezie ve Lvově?

  Více
 • DofE je výzva pro každého ve věku od 14 do 24 let. Jedná se o program osobního rozvoje a můžete ho plnit kdekoli v České republice. Každý týden  zabere třeba jedno odpoledne. V DofE jde o to, aby se každý účastník věnoval aktivitám, které ho baví. Důležité je naučit se dosáhnout svých cílů a zkusit si něco nového. Absolventi programu získávají mezinárodně uznávaný certifikát, který se hodí do životopisu, ale také při studiu v zahraničí.

  Na světě je 1,3 milionu mladých lidí, kteří program DofE plní. A někteří z nich jsou i na Jírovcovce.

  Tak tohle si dnes vyslechli prváci paní učitelky Mylerové, která je u nás jeho koordinátorkou. Dále na setkání vyprávěly o své činnosti  "dofačky" Ema, Maia a Lucka, které už mají za sebou bronzovou úroveň. Tu právě ukončily prezentací cílů a zážitků z expedice. Naši učitelé Kateřina Mylerová, Martin Kostka, Tereza Hniličková, Šárka Adamcová, Dagmar Šimková, Michal Kočer, Lenka Kudrličková a pan ředitel Kavřík jsou školními mentory a už se těší, že se přihlásí další studenti a studentky  Jírovcovky a začnou se pod vedením mentorů DofE "osobně rozvíjet". 

  Více
 • Každoročně se naši noví žáci a žákyně seznamují na adaptačním kurzu a každoročně je to v areálu Centra ekologické výchovy v Prachaticích, které nese název Dřípatka. Letošní prima tam strávila čas od čtvrtečního odpoledne 16. září  až do soboty. Společné kreativní úkoly, výlety, hry a zážitky pomohou vždy ukázat "kdo je kdo" rychle a zábavně. Primánci byli zaměstnaní po celou dobu pobytu a poznali se tak dobře, že nakonec mohli ze svého kolektivu vybrat dva své zástupce do celoškolního žákovského parlamentu. Taky paní třídní učitelka Eva Brabcová byla v dobré náladě, jen Mikimaus na jejím tričku byl nějaký smutný. Děkujeme neúnavné paní učitelce Jarmile Ichové, která připravila se svými pomocníky z řad starších studentů jako vždy zábavné i poučné aktivity. 

  Více
 • V pondělí 6. září jsme na Jírovcovce slavnostně zahájili provoz v rekonstruovaných šatnách. Jsou krásně barevné, vzdušné a vše tam voní novotou. Celá rekonstrukce stála přibližně 3 milióny korun. 

  Někteří studenti jsou ale velmi konzervativní a nostalgicky vzpomínají na oprýskané šatnové klece. Pro někoho měly dřívější potemnělé sklepní prostory své kouzlo a ráz "stínadel", ale pokroku bychom se neměli bránit..

  U slavnostního přestřižení pásky za přítomnosti studentského parlamentu promluvil pan ředitel školy a vysvětlil studentům, jak bude provoz v šatnách vypadat a co se ještě "doladí". Každá třída má dva panely s dvojháčky pro každého studenta, v šatnách jsou lavičky, přibyde ještě "odpočinková zóna". Navíc má každá třída k dispozici v šastnách ještě skříně. Prostor v šatnách bude monitorován školním kamerovým systémem. 

  Příjemné každé ráno v nových šatnách!

  Více
 • Povídání o Íránu

  V pondělí 14.6. navštívila septimu Samane Sakaki z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity s přednáškou o Íránu. Sama nám povyprávěla o zajímavých místech Íránu a o íránské kultuře. Měli jsme dokonce možnost ochutnat výborný íránský dezert – rýžový pudink se šafránem. Děkujeme Samě za milé setkání a těšíme se na případnou spolupráci v budoucnu! Děkujeme také Terce Maxerové, která nám tohle setkání se Samou zprostředkovala! 

  On Monday 14th June we were pleased to welcome Samane Sakaki from Faculty of Science, University of South Bohemia, with her presentation about Iran. Sama told us couple of words about interesting places of Iran and Iranian culture. In addition, we were able to taste delicious Iranian dessert – rice pudding with saffron. We thank Sama for nice gathering and we are looking forward to further potential cooperation!

   

  Více
 • Třídy 3. E a 1. A se na konci školního roku připojily k virtuální prohlídce jaderné elektrárny Dukovany. Moderátor a odbornice z informačního centra mluveným slovem doplnili animace o výrobě energie, rozdílech mezi elektrárnami i virtuální návštěvu uvnitř kontejmentu, strojovny a chladících věží v Dukovanech.

  Pro tercii to bylo prvotní seznámení s touto problemetikou, pro prváky opakování. Všichni se úspěšně zapojili do zodpovězení několika otázek.

  Postřehy studentů:

  "Překvapilo mě, jak moc rozlehlý je areál elektrárny a také, jak malé jsou ty kazety v porovnání s energií, kterou obsahují. Líbilo se mi, jak zapojovali studenty. 

  Elektrárna nachází na pomezí dvou krajů. Výška chladící věže v Dukovanech je 125 m. Každý pracovník má své speciální oblečení určené do elektrárny (včetně spodního prádla). Překvapilo mě, kolik je energie v uranové kazetě, její velikost, a také, že stačí pouze čtyři peletky, aby tato energie nahradila energii spalovacího motoru na přejetí celé zeměkoule autem.

   

  Více
 • Letošní maturanti to neměli vůbec jednoduché. Výuka sice probíhala distančně, ale každý si musel hledat ten správný a vyhovující způsob učení a organizovat si čas jinak než před lockdownem, umět se soustředit a neodkádat plnění zadaných úkolů na poslední chvíli, sledovat, jaké další a další změny vláda pro maturanty a školy chystá ...Zkrátka pokud bylo cílem složit maturitu, museli být maturantky a maturanti flexibilní, cílevědomí, zvídaví, samostatní a dospěleji a zodpovědněji přistupavat k učení. Leckde slyšíme, že absolventi středních škol nebudou po dlouhém lockdownu dostatečně připraveni k dalšímu studiu. My si ale myslíme, že pro absolventy Jírovcovky to neplatí. Všichni zvládli maturitu výborně a jsou po dlouhém distančním studiu na vysokoškolské studium připraveni určitě dostatečně. Přejeme jim do dalšího života hodně štěstí, úspěchů.

  Více
 • Alšova jihočeská galerie otevřela po lockdownu dlouho očekávanou výstavu "malevič - rodčenko - kandinskij a ruská avantgarda | ze sbírky muzea umění jekatěrinburg". Zájem veřejnosti je obrovský, a aby se dostalo i na školní skupiny, umožnila galerie školám návštěvu mimo návštěvní hodiny. Žáci a žákyně si musí přivstat, aby v 7:20 odjížděli z Českých Budějovic a v 8 hodin byli v galerii na komentované prohlídce. Zatím galerii navštívily třídy 2.B a sexta. V týdnu od 7. května jsou na výstavu objednány třídy 2.A a kvinta. Děkujeme Alšově jihočeské galerii za vstřícnost, protože návštěvou galerie alespoň trochu doplníme našim studentům a studentkám kulturní deficit po dlouhotrvající karanténě.

  Více
 • Ve středu 26. 5. 2021 se sešlo 12 studentů septimy v Českých Budějovicích na bývalém tankodromu. Naše škola se pod vedením paní učitelky Ichové stará o tamní tůňky, které potřebují pravidelnou péči, aby je bujná příroda nepohltila. Krásné jarní počasí a pobyt na čerstvém vzduchu si septimáni užili. Jejich péče  a více sluníčka tůním rozhodně prospěje. 

   

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18 Další >>