Školní akce

 • V pátek 15.listopadu se 8.E zúčastnila workshopu pořádaného organizací Post Bellum nazvaného ZÍTRA CELÁ ZEMĚ... aneb učení prožitkem. Třída se v rámci různých aktivit přenesla do listopadu 1989 a představovala žáky střední školy, kteří museli nejprve vyzdobit svou třídu tématickými nástěnkami odpovídajícími duchu té doby a vcítit se do identity konkrétního žáka i s jeho postoji často danými rodinnými poměry. Poté se setkali se studentkou z vysoké školy, která je přišla přesvědčit, aby se přidali ke stávkujícím vysokoškolákům a podpořili zhroucení komunistického režimu. Každý student se rozhodoval sám za sebe a vysvětloval proč ano, proč ne... a měnil nástěnky, názory a dobu jako takovou.

  Více

 • V těchto dnech si připomínáme blížící se 30.výročí Sametové revoluce. Proto jsme v rámci dějepisu studentům zprostředkovali besedy s historiky spolupracujícími s Pamětí národa a Ústavem pro studium totalitních režimů. Mgr.Vladimír Hanáček povyprávěl o událostech vedoucích k pádu totalitního režimu a Mgr.Libor Svoboda, PhD. o totalitě jako takové, o praktikách Státní bezpečnosti i kuriózních útěcích přes hranice.

  Z pohledu studentů: "Přednášky byly velmi poučné, líbilo se nám  zpracování, kdy jsme mezi výkladem mohli sledovat i záběry z rozhovorů s lidmi, kteří byli s režimem úzce spjati. Ať už to byl člen komunistické policie či lidé, kteří se režim snažili svrhnout. Bylo zajímavé pozorovat pamětníky s různými pohledy na určité události. Prohloubili jsme si obzory, ačkoliv jsme základní informace již  znali.  Program však obsahoval i řadu nových informací, o kterých se běžně nemluví, což bylo velmi přínosné."

  Více
 • Blíží se 30. výročí Sametové revoluce. Také Jírovcovka se připojí k oslavám svobody.  Chtěli bychom ve škole uspořádat výstavu fotografií a dobových předmětů z roku 1989. Najdete ve svých rodinách fotky, plakáty, noviny a další předměty, které připomínají události 17. listopadu 1989? Nebo dokonce ze vzdálenější historie - z roku 1939?  Budete ochotni po nich pátrat a podělit se s ostatními?  Požádejte své rodiče, prarodiče, sousedy, příbuzné, zda by vám fotky neposkytli k ofocení, předměty k zapůjčení. Můžete poprosit také o vzpomínky, které zaznamenejte buď písemně nebo zvukově. Všechny poskytnuté materiály budeme shromažďovat a v listopadu z nich vytvoříme výstavu. Věříme, že se na Jírovcovce najdou dobrovolníci, kteří vytvoří studentský organizační tým pro oslavu výročí Sametové revoluce, pomohou paní učitelce Hniličkové a Opekarové s realizací výstavy a přijdou i s vlasní představou oslav, protože 17. listopad je také Mezinárodním dnem studentstva.

  Více
 • Ve středu 13. 11. 2019 se třída 1. B vydala na exkurzi do Muzea komunismu v Praze, aby si v rámci oslav 30. výročí listopadové revoluce 1989 připomněla nejdůležitější etapy moderních dějin naší země. V prostorách muzea jsme zhlédli především expozice týkající se dějin Československa v letech 1948 - 1989. Menší prostor byl věnován také období od vzniku ČSR (1918) do února 1948. Předností všech expozic byla jejich výstižnost a přehlednost, ale také interaktivnost. Velmi nás např. zaujala místnost, v níž byla ukázána školní třída v době normalizace v 70. letech (s nápisem v ruské azbuce na tabuli). Pozorně jsme si pročítali také pasáže o komunistických procesech 50. let, ale i o událostech let 1968 - 69. Výstava se nám velmi líbila - a určitě rozšířila naše znalosti moderních dějin!

  Ačkoli nám počasí nepřálo, vydali jsme se ještě na prohlídku památek centra Prahy. Do Č. Budějovic jsme se vrátili sice trochu promrzlí, ale zato s úsměvem na tvářích a s přáním, aby takových pěkných akcí bylo víc!

  Více
 • Po roce k nám opět zavítalo Divadélko Hradec Králové, tentokrát s představením Romantismus není jen romantika. Toto kontaktní divadlo nás v humorných scénkách dvou herců provedlo celým 19. stoletím. Zhlédli jsme např. zdramatizované ukázky z díla Goethova, Hugova, Puškinova či Máchova. Nejvíce jsme si ale užili scénku z Vrchlického Noci na Karlštejně! Celé představení bylo založeno na spolupráci s publikem; v tomto ohledu nejvíce aktivity projevili hoši ze 3. A, kteří si představení velice užívali! Už se těšíme, s čím novým k nám oblíbené divadlo přijede příští rok.

  Více
 • Ve středu 2. 10. 2019 jsme se skupinou studentů z 2. A, 1. A a 1. B vyjeli vlakem na exkurzi do Prahy. Začali jsme na MFF UK, kde nás  doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. a RNDr. Jitka Houfková, Ph.D. zábavnou formou seznámili s pokusy z mechaniky. Předvedli, jak nosit horké kafe na nosiči, aniž bychom ho vylili, otestovali náš smysl pro rytmus, pokud bychom jako Galilei neměli stopky. Ukázali nám, jak se dá krájet okurka bez prkýnka, nebo jak kvalitní plenkou zastavíme střelu ze vzduchovky a jak oklamat naše smysly.

  Odpoledne exkurze pokračovala v Planetáriu hlavního města v nedaleké Stromovce. Počasí bohužel nevybízelo k procházce tímto parkem, foukal velký vítr a hustě pršelo. Pár nadšenců si vyzkoušelo repliku modulu Apolla 11, ve kterém  Aldrin a Armstrong přistáli před 50 lety na Měsíci. Těmto letům je věnována výstava před Planetáriem. V digitálním planetáriu zde promítají na největší plochu v ČR. Kromě živě komentované projekce noční oblohy jsme viděli pořad Záhada temné hmoty.

  https://kdf.mff.cuni.cz/vyuka/ss_pokusy/ss_pokusy_foto.php#mechanika

  https://www.planetum.cz/porad/zahada-temne-hmoty/

  Více
 • S měsíčním předstihem startují na Jírovcovce oslavy 30. výročí Sametové revoluce. První akce proběhne ve čtvrtek 17. října 2019. Bude to promítání filmu „Čtyři příběhy revoluce“. Akce je určena pro žáky vyššího gymnázia. Prosíme studenty, kteří mají o film zájem, aby se přihlásili paní učitelce Bodlákové do 15. 10. 2019 a uhradili vstupné  50 Kč. Promítání se bude konat 1. a 2. vyučovací hodinu.  https://www.festivalsvobody.cz/naskolach/

  Více
 • Družstva chlapců i dívek reprezentovala naše gymnázium na  středoškolských atletických závodech. Chlapci se umístili na 5. místě a družstvo dívek obsadilo krásnou stříbrnou příčku. Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za předvedené výkony.

  Více
 • Jak funguje diplomatické jednání v OSN si mohlo vyzkoušet našich 7 studentů z  kvarty a tercie v rámci projektu Pražský studentský summit. Předmětem jednání byla bezpečnost a politická situace v Mali a naši studenti se díky svým diplomatickým schopnostem umístili na prvních 3 příčkách, první místo získala Lucie Procházková ze 4.E, druhé místo Marek Zavičák ze 3.E a třetí místo Sebastian Holek ze 4.E. Všichni zúčastnění studenti byli na jednání skvěle připraveni. Děkujeme za reprezentaci školy!

  Více
 • Po roce mezi nás opět zavítali studenti z VŠCHT Praha, aby našim novým studentům ukázali tajemství a krásu chemie. Během ukázkové hodiny se střídaly barvy s výbuchy, studenti se do praktických ukázek aktivně zapojovali a díky umění tekutého dusíku byli na závěr odměněni sladkou zmrzlinou. Pro kvartu byl pak připraven program Forenzní analýzy, kdy se žáci dozvěděli o metodách používaných v kriminalistice a vyzkoušeli si techniku daktyloskopie. Celý den s chemiíí jsme si užili a těšíme se na další společnou akci. Děkujeme studentům z VŠCHT, paní učitelce Sekyrkové, která akci každoročně organizuje a také za krásné fotografie z akce Petru Augustinovi ze 7. E.

  Více
 • Žáci druhých ročníků navštívili v polovině září v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou výstavu Kamil Lhoták a jeho svět.

  Zaujal je ale i Pasta Oner-jeden z nejvýraznějších současných umělců.

  Více
 • V týdnu od 9. do 13. září 2019 se několik žákyň 3. ročníků a septimy za doprovodu učitelek tělesné výchovy Schneiderové a Pospíšilové zúčastnilo sportovně cyklistického kurzu.

  První den nám počasí bohužel nepřálo a tak jsme jízdu na kole vyměnily za sportovní hry v tělocvičně ( například ringo, přehazovaná, volejbal, florbal ) a návštěvu fitness centra. V úterý se počasí umoudřilo a tak jsme vyjely na první cyklovýlet do okolí Českých Budějovic s návštěvou pivovaru Kněžínek. Středa byla adrenalinová. Překonaly jsme úspěšně nástrahy lanového parku v Hluboké nad Vltavou a na závěr jsme sehráli turnaj v beachvolejbale. Další den jsme na kolech úspěšně dorazily do krásné vesničky Holašovice. Celý týden jsme zakončily ve Stromovce, kde jsme využili trasy pro jízdu na inline a zahrály si turnaj ve frisbee.

  Na týden plný adrenalinu a zážitků budeme ještě dlouho vzpomínat.

  Více
 • Druhý týden školy žáci 3. A, 3. B a 7. E absolvovali sportovně turistický kurz po Slovinsku, Chorvatsku a Itálii.

  V pondělí v brzkých ranních hodinách vyrazilo 67 studentů s pedagogickým doprovodem z Českých Budějovic směrem do Julských Alp. Po náročné jízdě autobusem, kterou většina výpravy strávila dospáváním po nezvykle brzkém vstávání, jsme se krátce po poledni ocitli na začátku první túry. Cesta začínala v údolí Planica, kterému dominují obrovské skokanské můstky a končila v sedle Vršič. Už při tomto výstupu během překonávání 700 výškových metrů někteří z nás začali chápat, že sportovní kurz rozhodně nebude snadný. Z Vršiče nás autobus odvezl do místa našeho ubytování v obci Bovec. V úterý byl v plánu náročný celodenní výstup do nadmořské výšky 2 244 m na horu Krn. Velice mile nás překvapilo, ve srovnání s předchozími kurzy, že téměř všichni studenti dosáhli cíle. Za toto vypětí se jim dostalo odměny v podobě krásného výhledu na okolní alpské vrcholy. Ve středu nás čekal největší zážitek zájezdu a to raftování na divoké řece Soča. Na vlastní pěst jsme si také vyzkoušeli krizové situace, které mohou při raftování v ledové Soči nastat. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na odpočinkový pobyt k moři do chorvatské Lanterny. Abychom zde jen tak nezaháleli, zahájili jsme čtvrteční den ranním výklusem okolo ubytovacího areálu. Počasí bylo slunné, moře teplé a spokojenost byla na místě. Po klidném čtvrtku u moře nastal poslední den výpravy a před návratem do naší milované vlasti jsme se ještě zastavili v Itálii na túru v oblasti Tarvisia, okolo neuvěřitelně čirých jezer Laghi di Fusine. Pak už jsme se těšili na návrat domů.

   

  Více
 • Vždycky máme radost, když se naši absolventi přijdou na Jírovcovku podívat a jsou ochotni povyprávět o svých úspěších, o dalším studiu na vysokých školách i o důležitých životních etapách. V září se u nás zastavila Miss 2011 ČR a současná modelka Jitka Nováčková. I když měla velmi málo času, byla ochotná pro sextu a části tercie a 2.B přiblížit svou cestu k modelingu, úsměvné příhody i její současný pracovní život. Navíc nám přinesla plnou tašku učebnic a pracovních sešitů, které používala při studiu na Jírovcovce. Všechny učebnice jsou s jejím podpisem! Kdo má o ně zájem, stavte se v kanceláři. Jitce za ně moc děkujeme, stejně jako za příjemné setkání.

  Na čem Jitka pracuje?  https://soutez.orsay.com/#0

  Více
 • Přírodovědný kroužek Základy ekologie zahájil nový školní rok první  vícedenní exkurzí. Probíhala 12. - 14. 9. 2019 v MEVPIS Vodňany. Lovili a určovali jsme bentos i plankton, prohlédli si živé ryby i jesetery a seznámili se s našimi i invazními druhy raků. Přednášky i exkurze vedli odborníci z FROV JU, kterým velmi děkujeme za skvěle vyladěný program.

  Více
 • V pátek 6. září navštívila sekunda výstavu v Jihočeském muzeu-100 let Jihočeského divadla - Kabinet zázraků. Žáci si mohli vyzkoušet divadelní kouzla a zázraky, uplatnit svou fantazii, zahrát si krátkou scénku s připravenými rekvizitami .

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 8 11 14 Další >>