Školní akce

 • Přírodovědný kroužek Základy ekologie zahájil nový školní rok první  vícedenní exkurzí. Probíhala 12. - 14. 9. 2019 v MEVPIS Vodňany. Lovili a určovali jsme bentos i plankton, prohlédli si živé ryby i jesetery a seznámili se s našimi i invazními druhy raků. Přednášky i exkurze vedli odborníci z FROV JU, kterým velmi děkujeme za skvěle vyladěný program.

  Více
 • Jako každý rok jsme se i letos zúčastnili Letní školy chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Tam si pro nás profesoři a doktorandi připravili řadu přednášek na zajímavá témata z různých oblastí chemie. 

  Řešili jsme například problematiku falšování potravin, množství emisních zplodin při provozu motorových vozidel, ale dozvěděli jsme se i něco o nově syntetizovaných drogách. V rámci praktických cvičení jsme se podívali i do laboratoří, kde jsme si mohli vyzkoušet některé z  úloh studentů vysoké školy, mezi nimiž byla gelová chromatografie, zjištování molární hmotnosti neznáme látky dle metody Victora Mayera, nebo ověření obsahu cukru v Coca-Cole.

  I letos nám ty tři dny na VŠCHT utekly jako voda a závěr prázdnin s chemií jsme si užili. Zapsali Daniel Šlemar (4.A), Petr Kalina (6.E)

  Více
 • Ke konci školního roku ve dnech 22. – 27. 6. se zúčastnili žáci kvarty a vybraní studenti vyššího gymnázia geografické exkurze do rumunského a srbského Banátu. Během dobrodružné expedice mohli studenti poznat nejen krásnou přírodu, ale především navštívit místní vesnice Čechů, kteří zde geograficky izolováni od vlasti, žijí již od první poloviny 19. století, kam je zavlekl příslib „lepšího“ života zdejších podnikatelů s dřevoprůmyslem. Celá exkurze proběhla ve spolupráci s CK Kojan a studenti během 4 dní navštívili české obce Svatá Helena, Rovensko a Gernik v Rumunsku a srbské obce Bela Crkva a Kruštice, kde byli vřele přivítání místním starostou s doprovodem studentů. Žáci gymnázia Jírovcova tak měli jedinečný zážitek v turisticky nepříliš navštěvované krajině a budoucí spolupráce s místními krajany není vyloučena. 

  Více
 • V pátek 7. června k nám přijel přednášet novinář a režisér Janek Rubeš. Celému vyššímu gymplu přednášel o jeho práci, turismu v Praze, o řešení problémů v městech a o jeho osobních zážitcích a zkušenostech. Janek Rubeš natáčí na internetovou televizi SeznamTV (dříve Stream) pořady jako Praha vs. Prachy, Krvavá léta a další. Jeho nejznámnější pořad je Honest guide. Projekt Rubeše a kameramana Honzy Milulky. Snaží se pomoct cizincům, kteří se chtějí podívat do Prahy, vyhnout turistickým pastím jako směnárny, předražené restaurace a drahé vstupné. Pomohl už tisícům turistů. Snaží se upozorňovat na chyby vedení města a snaží se měnit Prahu v lepší místo. Ve svých videích postupně ukazuje další česká města a jejich plusy a mínusy.   Myslím si, že se přednáška líbila všem a motivovala k zájmu o veřejný prostor. 

  O akci napsala a Janka Rubeše pozvala Barbora Hanišová. Všem studentům, kteří se podíleli na přípravě poučné akce, děkujeme!

  Více
 • V letošním roce tomu bylo přesně 150 let, kdy geniální ruský chemik D. I. Mendělejev uspořádal tehdy známé prvky do periodické tabulky. Při této příležitosti připravila Přírodovědecká fakulta UK celodenní program pro přírodovědně nadané studenty gymnázií. Patnáct našich mladých chemiků se tak 4. 6. vypravilo do Prahy seznámit se s příběhy prvků, zhlédnout výstavu o historii jejich objevování a v laboratoři pátrat po stopách prvků v neznámých vzorcích. Celý den s chemií jsme si užili, dozvěděli se spoustu nového o zvláštnostech některých prvků a budeme se těšit na setkání zase příští rok.

  Více
 • Se spolužačkou Lucií Smetanovou (2. A) jsme strávily týden (12.-18. 5) na Slovensku ve Velké Fatre společně se studenty slovenských škol. Bylo to v rámci výměnného pobytu Erasmus+ s hlavním tématem ,,Život na vidieku”. Během tohoto týdne jsme se pomocí množství úkolů a projektů měly možnost obeznámit se a zamyslet nad životem na vesnicích, jak jej můžeme obohatit, co se nám na něm líbí a co naopak ne. Dozvěděly jsme se něco více o slovenské kultuře a jazyku. Získaly jsme nové přátele, zážitky a odnesly si cenné zkušenosti do života.

  Sára Čadová (2.A)

  Více
 • V pátek 31.5. několik tříd navštívilo akci Pedagogické fakulty JU. Budoucí učitelé měli pro žáky i kolemjdoucí připravenu řadu zajímavých pokusů. Zasaženi bleskem, zmrazeni dusíkem, trefeni šípem a zejména zapáleni pro fyziku. To byl výsledek naší netradiční hodiny fyziky.

   Více na http://www.pf.jcu.cz/misc/fyzika_na_lanovce_2019_foto.php

  Více
 • V úterý 4. června se vydali primáni do Novohradských hor do krásné přírody v okolí Pohoří na Šumavě. Slunečný a teplý den začali zkoumáním vodních živočichů, pokračovali na nejvyšší horu české strany Kamenec. Po bojové hře a odpočinku na vrcholových skalách sestoupili zpět, aby se před zpáteční cestou osvěžili v Pohořském potoce. Celou cestu fotografovali členitou krajinu, nádherně rozkvetlé louky kolem a povídali si o správném managementu luk.

  Více
 • V pátek 24. 5. se třída 1. A zúčastnila přednášky, týkající se problémů kyberkriminality.

  Sociální sítě a aplikace v mobilních telefonech dokáží spojovat díky své dostupnosti lidi různého věku, avšak představují také nebezpečí. Je důležité vnímat rozdíl mezi virtuálním a reálným světem. Setkáváme se zde s riziky, které tyto nové technologie vytvářejí a které nikdy nelze zcela vyloučit. Je pouze otázkou času, kdy se uživatel technologií s problémem v kyberprostoru setká. O tom všem se na této akci, které proběhla také v rámci projektu Erasmus+  Digi Schools, hovořilo.

  Více
 • Jako každý rok, i letos u příležitosti Majálesu malují žáci primy psy z místního útulku.
  Jejich obrázky poslouží k propagaci pejsků, kteří tam čekají na adopci. 
  V červnu se autoři obrázků půjdou do útulku podívat a některé pejsky vezmou na procházku po Stromovce."

  Více
 • V týdnu od 5. května se 6 studentů z 1. A a dva učitelé zúčastnili výměnného pobytu v Litvě v rámci projektu Erasmus+.

  Do Vilniusu jsme přiletěli ve 12 hodin v noci a odsud jsme minibusem jeli do Girkalnis, kde si nás vyzvedly „naše rodiny“. V pondělí nás hostitelé vřele přivítali ve své škole a následně jsme se přesunuli do vedlejšího města, kde nás přijal místní starosta. Odpoledne jsme měli program, který si pro nás připravily rodiny. V úterý jsme jeli na výlet do Vilniusu. Náš průvodce byl velmi ochotný a ukázal nám krásy tohoto města. Ve středu jsme trávili den s 10. třídou a zúčastnili jsme se jejich výuky. Ve čtvrtek jsme jeli do Nidy - přímořského města. I když počasí nebylo nejpříznivější, tak bychom tento výlet zařadili mezi nejlepší. Mohli jsme si zde koupit i různé suvenýry z jantaru, který se zde nachází. Večer se s námi všichni rozloučili na slavnostní večeři. V pátek ostatní studenti z Itálie, Turecka a Německa odjeli a my jsme jeli do na výlet do města s tulipány. V sobotu ve 3 ráno jsme minibusem odjeli na vilniuské letiště a odletěli domů. Celý výlet jsme si moc užili.     Labas!                                                                             

  Více
 • Také na Jírovcovce se ve dnech 7. a 9. května konaly studentské volby pořádané Člověkem v tísni. V nich si studenti mohli nanečisto vyzkoušet, jak to u voleb chodí, a zvolit tak své zástupce do Evropského parlamentu. Konkrétně vybíraly ze 39 uskupení. A jaký je závěr? Voleb se zúčastnila třetina studentů a dle jejich hlasů suverénně vyhráli Piráti (42,9 %). Dále by se do Evropského parlamentu dostalo satirické hnutí ANO, vytrolíme Europarlament (15,6 %), koalice TOP09+STAN (13 %) a ODS (5,2 %). Celorepublikové výsledky pak najdete zde /https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb/. Děkujeme všem, kdo se zúčastnili :). Rudolf  Žák (1.B)

   

  Více
 • Většina studentů primy a pár studentů ze 3.A a 1.B se společně zúčastnili eTwinningové hry Demokracie v nás. Hra trvala od února až do 9.5., což je Den Evropy, kdy byla oficiálně založena budoucí Evropská unie. Týmy KAŠTANI (prima) a PTÁCI (3.A a 1.B) musely v průběhu soutěže plnit několik úkolů, které se týkaly komunální politiky, parlamentních voleb a voleb do Evropského parlamentu. Rozšířením hry bylo i několik akcí na škole, jako návštěva starosty, Poslanecké sněmovny a přednáška o evropských volbách. Jak se jim jejich úkoly povedly se můžete podívat také na kanále youtube, odkazu na hru či v galerii pod článkem. Děkujeme mockrát za účast.

  Více
 • V pondělí 6. května 2019 se uskutečnila pro primu, sekundu, 2.B  a ZEK beseda s Jiřím Řehounkem z Cally - Sdružení pro záchranu prostředí, z.s -na téma "Příroda ve městě". Mluvilo se o  zelených plochách ve městě, které se mohou stát i květnatými loukami plnými motýlů, o tůňkách, stromech, broukovištích i umělé písečné duně, protože čím různorodější prostředí ve městech vytvoříme, tím více zajímavých rostlin a živočichů do nich přilákáme.

  Více
 • V úterý se tři naše třídy (4. E, 2. A a 7. E) vypravily na exkurzi do Prahy. Hned po příjezdu na pražské hlavní  nádraží jsme měli štěstí a mohli potkat hokejové reprezentanty, kteří v tu dobu právě odjížděli na mistrovství světa.

  Rychlými kroky jsme se přesunuli do Rudolfina na koncert Dvořákovy Novosvětské symfonie. V podání České studentské filharmonie zazněly všechny části skladby. Do Prahy za hudbou jezdíme pravidelně každý rok. V cyklu Čtyři kroky do nového světa Petr Kadlec a dirigent Marko Ivanovič uvádějí stěžejní díla klasické hudby. Vedou přitom dialog mezi sebou, s hráči v orchestru i s publikem a předvádějí charakteristické ukázky skladby.

  Po nádherném hudebním zážitku následovala chvilka volna na oběd a poté jsme společně navštívili krásně zrekonstruované Národní muzeum. Žáci si oživili znalosti dějepisné či výtvarné a mohli obdivovat dvě expozice. První mapuje historii Čechů a Slováků od založení jejich společného státu roku 1918 a druhá vystavuje 200 nejvýznamnějších exponátů, které Národní muzeum získalo za 200 let své existence.

   

  Domů jsme se vrátili navečer plni zážitků a inspirace.

   

  Více
 • Didaktické testy a písemné práce společné části státní maturitní zkoušky už mají studenti za sebou. Od 20. května zahajují ústní maturitní zkoušky třídy 4.A a 4.B, 27. 5. pak 8E. Obhajoby maturitních prací probíhají vždy v pondělí: 20.května  4.A a 4.B a 27.května  8.E. Podrobné časové rozpisy jsou v přiložených souborech. 

   

  4.A - ústní MZ.pdf   4. B - ústní MZ.pdf   8E - ústní MZ.pdf

  Přejeme maturantům hodně štěstí k úspěšnému zakončení studia na Jírovcovce!

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 7 10 13 Další >>