Školní akce

 • Alšova jihočeská galerie otevřela po lockdownu dlouho očekávanou výstavu "malevič - rodčenko - kandinskij a ruská avantgarda | ze sbírky muzea umění jekatěrinburg". Zájem veřejnosti je obrovský, a aby se dostalo i na školní skupiny, umožnila galerie školám návštěvu mimo návštěvní hodiny. Žáci a žákyně si musí přivstat, aby v 7:20 odjížděli z Českých Budějovic a v 8 hodin byli v galerii na komentované prohlídce. Zatím galerii navštívily třídy 2.B a sexta. V týdnu od 7. května jsou na výstavu objednány třídy 2.A a kvinta. Děkujeme Alšově jihočeské galerii za vstřícnost, protože návštěvou galerie alespoň trochu doplníme našim studentům a studentkám kulturní deficit po dlouhotrvající karanténě.

  Více
 • Ve středu 26. 5. 2021 se sešlo 12 studentů septimy v Českých Budějovicích na bývalém tankodromu. Naše škola se pod vedením paní učitelky Ichové stará o tamní tůňky, které potřebují pravidelnou péči, aby je bujná příroda nepohltila. Krásné jarní počasí a pobyt na čerstvém vzduchu si septimáni užili. Jejich péče  a více sluníčka tůním rozhodně prospěje. 

   

  Více
 • V pondělí byli kvartáni ve škole, protože na venkovní hry bylo nevhodné počasí. A tak žáci přebíhali mezi školní zahradou a tělocvičnou. V úterý se vydali s panem Dřevikovským do města za kulturními a hostorickými památkami. Ve středu si pak kvartáni stihli kromě hry s geologickým obsahem zahrát i jiné zábavné a stmelovací hry. Paní učitelka Ichová, třídní kvartánů si pochvalovala: "Musím říct, že kvarta byla úžasná. Vůbec jsem nepředpokládala, že moje šutrologické soutěže budou tak pozitivně prožívat. Asi se mi povedlo vyvážit  poučnou a oddychovou složku."

  Všichni kvartáni nakonec dostali trika a zápisníky PřF JU. V tričkách se společně vyfotili.

  Více
 • A také naši studenti postupně rozkvétají. Na tvářích úsměvy a radost, že se vidí. Každá ze tříd nižšího gymnázia se pod vedením paní učitelky Jarmily Ichové a jejích kolegyň vydala do terénu. Prima ve středu 12.5. ,sekunda v úterý 11.5. Tyto dvě třídy se zaměřily na botaniku. Tercie se v úterý 18.5. učila poskytovat první pomoc a kvarta ve středu 19.5. poznávala geologické útvary a horniny. Jistě byl i čas na povídání a opětovné sbližování třídních kolektivů. 

  Více
 • Prima má letos velmi těžkou pozici. Sotva si žáci na něco začínají zvykat, tak se situace změní a vše je zase jinak. Příjemný týden jsme zažívali s primánky ve dnech od 10. do 14. května 2021. Z fotek je vidět, co všechno primáni podnikli: třetí seznamovací akci v letošním školním roce ve Stromovce, dějepisnou exkurzi, botanickou exkurzi a 2 dny ve škole. V pátek si vyzkoušeli nácvik divadelního představení na téma antické mytologie podle vlastního scénáře. O zážitky nebyla nouze: krásné počasí ve Stromovce, nález keramického střepu na keltském opidu při dějepisné exkurzi, silný déšť na biologické exkurzi, dlouhé čekání v autobuse při dopravní nehodě,...

  Více
 • Prima se připravuje na divadelní představení. Už během distanční výuky si primáni psali ve skupinách scénáře k divadelní hře. Nyní na vítězném návrhu pracují už v kostýmových zkouškách. Tedy zkoušky na týden zase přerušili, protože ještě trvá rotační režim výuky. ale brzo se vrátí do školy a budou v přípravách pokračovat.

  Více
 • Není maso jako MaSo! My máme na mysli Matematickou Soutěž, které se zúčastnili pod vedením pana učitele Pazourka někteří naši primáni a sekundáni.  Dan Lavrinčik, Matyáš Rak, Vojtěch Švojgr z primy se jako tým "Pink Panthers" umístili na 9. místě, Jáchym Bauer, Adam Domín, Kryštof Bernard si dali jméno "Tupý úhly" obsadili 28. místo mezi 68 soutěžními týmy. Za sekundu bojoval tým "Bylo nás 5 ale 2 odešli" ve složení Vojtěch Tušík, Vít Havelec, Jáchym Řehounek a umístil se na 69. místě v konkurenci 156 týmů.Gratulujeme a děkujeme všem týmům za bojovnost a masi/ovní nasazení.

  Kdo si chce vyzkoušet počítat MaSo, tak tady jsou příklady: https://maso.mff.cuni.cz/2021_jaro/.

   

  Více
 • Jak spolu souvisí Velikonoce a chemie? V tercii se při chemii dělají experimenty s vajíčky. A protože nejvíce vajíček míváme doma na Velikonoce, mohli je terciáni pokusem nejen obarvit, ale mít z nich vejce stříbrná. Kdo tomu nevěří, může se podívat na prezentaci Vojty Schreiba, kde je vše vysvětlené. 

  Vojta nám ještě radí: Pusťte si ji prosím na celou obrazovku, pak už nemusíte dělat nic - prezentace je ozvučená a animace probíhají automaticky. Myslím, že je to hezké :)
  S pozdravem Vojta

  My si to myslíme taky. Tak si prezentaci Vajíčka pusťte a nedělejte pak už nic

  Více
 • Proč se matematická soutěž obsahující zajímavé logické a matematické úlohy, jejichž obtížnost je odstupňována bodovým ohodnocením, má celosvětový věhlas a účastní se jí tisíce dětí na celém světě, jmenuje Matematický klokan? 

  Proč klokan? V roce 1991 se dva francouzští učitelé rozhodli zorganizovat soutěž ve Francii. Dali jí název Kangourou, aby vzdali hold svým australským přátelům, kteří je inspirovali. Mimořádný úspěch soutěže vnukl jejím francouzským organizátorům myšlenku rozšířit ji i do dalších evropských zemí.

  A rozšířila se i na Jírovcovku. Letos jsme zásluhou pana učitele Pazourka uspořádali pro naše žáky a žákyně Klokana zase on-line. A zde jsou vítězové:

  1. místo - kategorie Benjamín: Vojta Dřevikovský ze sekundy se 108 body 

  1. místo - kategorie Kadet: Helena Fojtíková z tercie s 87 body

  1. místo - kategorie Junior: Nela Preisová ze sexty s 86 body

  1. místo - kategorie Student: Vojta Bauer z oktávy s 81 body.

  Vítězům gratulujeme a ostatním moc děkujeme za účast! A panu učiteli Pazourkovi za zorganizování on-line verze soutěže!

  Více
 • Nudíte se v lockdownu? Tak jděte do kuchyně a  udělejte si sochu. Jako to udělali primáni, kteří se přihlásili do Poháru vědy. Tohle jsou instrukce k výrobě sochy:

  Využijte nejméně pět a nejvýše osm kusů běžných pomůcek z kuchyně/domácnosti (např. vidličky, nože, naběračky, skleničky, špejle, voda, provázek, korkové zátky, CD disky, tužky, a podobně) a představte nám „Těžišťovou sochu“ - zajímavou soustavu s vhodně umístěným těžištěm tak, aby soustava byla stabilní. Svoji „Těžišťovou sochu“ pojmenujte, vypište, jaké pomůcky a v jakém počtu jste využili, sochu zdokumentujte fotografiemi nebo obrázky a samozřejmě nezapomeňte na fyzikální vysvětlení.  

  Děkujeme paní učitelce Nagyové za inspirativní nápady, které vedou naše studenty přes kuchyň až k vědě.

   

  Více
 • Na online hodinu studentů primy se přihlásila paní Kateřina Dolejšová z Eurocentra v Českých Budějovicích, aby jim pověděla něco o slavení Velikonoc napříč Evropou.  Poutavě vyprávěla o různých velikonočních zvycích, které jsou charakteristické pro země Evropské unie. Přednáška byla zakončena kvízem, který prima s přehledem vyřešila. Možná zde studenti našli také nějakou inspiraci, jak ozvláštnit letošní Velikonoce u nich doma. Celou akci pro primu zorganizovala paní učitelka Hniličková, které moc děkujeme, že primě v době karantény zpestřila výuku.

  Více
 • Dostali jsme nabídku od společnosti CETAS k projektu "Mentoři do škol: nejsem mimo". Ve čtvrtek 4. března v 10 hodin se budete moci připojit ke streamované přednášce ředitele technologické firmy Jablotron Soud Services s r.o. Ing. Davida Beneše, CEO . Dozvíte se od něj co je Internet of Things. A také jaké profese se v tomto odvětví hledají a jak si vede ryze česká vývojová firma. Distanční výuka je pro nás všechny jednotvárná, a tak si myslíme, že tato akce by ji mohla trochu obohatit. Odkaz na stream najdete zde. K přednášce se zájemci mohou dobrovolně přihlásit, z on-line hodin budou omluveni. Přednáška je určena primárně pro maturanty a předmaturitní ročníky. Ale jste-li mladší a zajímá vás to, nevadí, přihlásit se můžete taky. Můžete pozvat na stream i vaše rodiče či sourozence. Věříme, že se dozvíme něco nového a inspirativního.Více o projektu

  A jestli vás nezajímá IoT, můžete si odhlasovat ZDE téma, které by vás zajímalo více (otevřená konference o vzdělání a praxi) - koná se 27. března!

  Více
 • V sobotu 20. února 2021 se zúčastní někteří naši žáci a žákyně od 20:15 hodin koncertu České filharmonie. Ptáte se jak je to možné, když karanténa stále trvá? Naše škola využije výzvy České filharmonie:

  "V současnosti je kolem nás nejviditelnější boj o zdraví, ale není to jediný boj. Bojuje se také o vzdělání. A tak stejně jako v červnu 2020 děkovala Česká filharmonie zdravotníkům, chceme nyní společně vyjádřit poděkování a podporu všem, kteří pečují o vzdělání – nejen učitelům všech stupňů a typů škol, sbormistrům, sportovním trenérům, ale i rodičům, dětem a mladým lidem… Pro Vás všechny připravujeme ve Dvořákově síni Rudolfina na sobotu 20. 2. 2021 od 20.15 hodin koncert s názvem A přece se učí!

  S Českou studentskou filharmonií se představí dirigenti Semjon Byčkov a Marko Ivanović, večerem budou provázet Alice Nellis a Karel Kovář. Pořad bude živě přenášet mj. Česká televize - ČT Art. Zazní hudba Josefa Suka, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena a Giuseppe Verdiho.

  Vstupenku na tento mimořádný koncert Vám nabídnout nemůžeme, přesto existuje možnost, jak se do Dvořákovy síně můžete Vy a Vaši žáci, studenti či kolegové „dostat“ a podpořit naše účinkující. Namalujte svůj portrét a obrázek nám pošlete! Zaslané portréty rozmístíme na sedadla v celé Dvořákově síni…"

  Jírovcovka každým rokem jezdí do Prahy na koncerty České filharmonie, což nám letos moc chybí. A tak místo některých našich žáků budou v hledišti Rudolfina "sedět" jejich portréty, které vytvořili v rámci projektu výtvarné výchovy. Děkujeme tímto i paní učitelce Sekyrkové, která spolupráci s Českou filharmonií dlouhodobě zajišťuje a paní učitelce Smieškové, která podporuje práci na výtvarných projektech.

   

  Více
 • Letošní ročník soutěže tvůrčího psaní „ Jihočeský úsměv “ byl završen vyhlášením výsledků.To se vzhledem k současné situaci nekonalo veřejně v budově knihovny, ale informaci jsme získali prostřednictvím webových stránek. Pro zástupce našeho gymnázia byla pouze forma sdělení novinkou, protože jinak jsme se opět zařadili mezi vítěze soutěže. Jírovcovku  svými  vítěznými pracemi reprezentují Alena Koutecká 3.E a  Anna Borovanská 1.E  B l a h o p ř e j e m e !

   

                 

  Více
 • Ve čtvrtek 8.10. 2020  se poprvé sešel  Žákovský parlament Jírovcovky v počtu 28 "poslanců". Každá třída (až na 4.B),  má v parlamentu své dva zástupce. Budou se scházet pravidelně, zpočátku každý týden a budou řešit studentské záležitosti a problémy. Věříme, že se své parlamentní práce ujmou aktivně a budou vše projednávat a řešit transparentně a demokraticky. Pomáhat jim  v tom budou čtyři učitelé: pan učitel Kostka, pan učitel  Klučka a paní učitelky Mylerová a Hniličková.

  Bohužel hned vzápětí po prvním setkání parlamentu jsme se dozvěděli o přechodu vyššího gymnázia na distanční výuku. To znamená, že "rozjezd" parlamentu budou mít jeho členové docela obtížný. Budeme jim držet palce a věřit, že i tak se chopí naléhavých témat a práce pro spolužáky. Za ochotu a chuť pracovat pro ostatní, zvoleným členům parlamentu děkujeme!

  Více
 • Terka Maxerová a Julča Vrtková ve středu 7.10. odpoledne uspořádaly v učebně biologie setkání zájemců o jejich cestovatelsko-biologické dobrodružství v Bulharsku. Zúčastnily se totiž výpravy s biology - vysokoškoláky do odlehlých bulharských míst, aby tam pozorovaly tamní faunu a flóru. Dozvěděli  jsme se o tom, jak Julča a Terka přežily setkání se zmijí růžkatou, o jejich nocování v mrazu v nadmořské výšce  2450 m, kde už si je z výšky vyhlíželi supi, a také jak se koupaly v termálním jezírku... Naštěstí se všem nástrahám bulharské divočiny ubránily a ještě si přivezly biologické suvenýry, které při přednášce popisovaly. Své vyprávění  doplňovaly zajímavými fotkami. Děkujeme Terce a Julče za hezké a zajímavé odpoledne.

  Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18 Další >>