Partnerské školy

 • O soutěži s trochu hororovým názvem jsme už něco psali, tady je dodatek, protože za kvartu nám skvěle popsala dojmy ze soutěže Adéla Chvalová:

  12. května se už podruhé za tento školní rok konala Matematická soutěž, známá též pod zkratkou MaSo. A jak už název napovídá, pro žádná ořezávátka to nebylo. Týmy musely čelit padesátce příkladů v časovém limitu devadesáti minut. Obtížnost úloh se však postupně ztěžovala, až dospěla do bodu, kdy se při počítání zapotil nejeden matematický génius. Početní schopnosti ale nebyly jedinou předností, kterou musel takový správný účastník MaSa oplývat. Nezanedbatelnou složkou tohoto klání pořádaného MatFyzem je totiž strategické hra, která se ročník od ročníku liší. Tentokrát na nás čekalo stavění ohrad pro ovečky. Klíčovým se také stalo neusnout na vavřínech, protože kvůli chybě v programu se každému týmu ukazovalo, že má obrovský bodový náskok před ostatními. To se naštěstí nestalo žádné matematické naději z Jírovcovky, protože jsme všichni obsadili moc pěkná místa. Zářil především tým Vegetariáni (Jáchym Předota, Kryštof Maxera a Hubert Šťepánek), kterému jen o pár bodů unikla top 10 a skončil na 15. místě z celkově 388 týmů z celé ČR. Skvěle si vedly i další kvartáni, Cukrářská mafie se umístila na 31., Masařky 78. a Matematičtí analfabeti, kteří však dokázali opak, skončili 112. Ani mladší matematici nezůstali pozadu, Pink Panthers a Tupý úhly z primy získali 199. (z šestých tříd devátí) a 301. místo a sekundání v týmu Bylo nás 5, ale 2 odešli obsadili 263. místo. Díky práci ve skupinkách jsme si ale především minimálně my z kvarty užili i přes to, že se jedná o matematickou soutěž, spoustu zábavy.

  Více
 • Už více než 250 dní se učí naši žáci a studenti distančně. A již v době  před pandemií psychologové varovali před závislostmi na internetu, sociálních sítích a informačních technologiích. Proto jsme se na Jírovcovce rozhodli pro akci, která měla studenty přimět k tomu, aby vypnuli monitory, na mobilních telefonech zvolili offline režim a vydali se do přírody.

  Citujeme zadání úkolu z platformy Google  Classroom, kterou škola používá pro distanční výuku:"Během úterý 6. dubna nebude probíhat klasická online výuka, ale budete mít jediný úkol: Běžte ven (do parku, lesa, na zahradu, projít se kolem řeky,... prostě pryč od všech telefonů, notebooků, tabletů atd.). Procházka by měla trvat minimálně hodinu, i když samozřejmě čím bude delší, tím lépe. A během této procházky si udělejte fotku (výjimka, během které můžete použít telefon), kterou nám odevzdáte tady do toho úkolu :-) Zároveň bych Vás poprosil, abyste k fotografii dopsali i čas, jak dlouho jste vydrželi offline. Samozřejmě, že nemáme jak zkontrolovat, že jste chodili opravdu minimálně tu hodinu, ani že jste telefon odložili na 3 hodiny, prostě věříme tomu, co nám napíšete ;-)"

  Z odevzdaných úkolů máme velkou radost. Počasí bylo opravdu aprílové, a tak na odevzdaných fotkách najdeme jak zasněženou krajinu, tak jarní přírodu ozářenou sluncem. Studenti vyrazili do přírody často na celý den, vzali s sebou domácí mazlíčky, někteří se domluvili a vyrazili s kamarády. Upřímně nám psali k odevzdávaným fotkám své komentáře k tomu, jak si den bez internetu užili.

  Postupně budeme zveřejňovat některé jejich postřehy. Tady je první z nich: "Offline jsem vydržela do devíti hodin do večera. Musím říct, že to bylo super, budu se snažit zařazovat offline dny častěji:) Tereza K. "

  V galerii je jen malá ochutnávka ze zaslaných fotografií.

   

  Více
 • Už jste na sobě poznali, že když je vám smutno a uděláte někomu radost, tak se vám taky hned zlepší nálada? Sekunda připravuje velikonoční přání, která udělají radost osamělým lidem v domovech pro seniory. Nechcete se taky připojit? Sekunda přijala výzvu nadace Adra https://www.facebook.com/letnitaborgandalf  a vyrábí přáníčka.

  Ale třeba vás napadne i jiná pomoc, která udělá někomu radost. Podělte se o nápady i příjemný pocit z toho, že jste udělali něco pro druhé.

  Více
 • Z okresního kola Zeměpisné olympiády se podařilo  Jáchymu Řehounkovi, Ondřeji Suchanovi a Martinu Liďákovi postoupit do krajského kola. Gratulujeme a budeme držet palce do dalších zeměpisných soubojů!!! Ostatní soutěžící se také ve velké konkurenci neztratili a všichni výborně reprezentovali naši školu. Děkujeme jim.

  Více
 • Téměř vše nyní probíhá distančně a nebylo tomu jinak ani u MO kategorie A. Děkujeme Žanetě Lipertové, Martinu Červenému, Václavu Bauerovi a Ladislavu Nagyovi, že za nás soutěžili.

  Kluci navíc vysoutěžili 2., 4., a 6. místo. Podrobné umístění najdete ve výsledkové listině. Gratulujeme k úspěchům! 

  Více
 • Někteří studenti považují za dostatečné naučit se výborně anglicky. Ale to je v dnešní době již téměř standard.  Proto je vždy výhodou umět kromě angličtiny ještě další cízí jazyk. Náš student Tomáš Brabec ze současné oktávy si toho byl vědom a využil všechny možnosti, které se nabízely, aby si němčinu důkladně osvojil. To, že se mu to povedlo, doložil složením certifikátu úrovně B2 na Goethe - Institutu. Tomáše sice čeká ještě studium na vysoké škole, ale se získaným certifikátem by už nyní mohl pracovat v různých německých institucích. Moc Tomášovi gratulujeme a i jeho slovy děkujeme paní učitelce Rosenfelderové, která se Tomášovi věnovalla a s přípravou na zkoušky pomáhala. Věříme, že i další studenti budou Tomáše následovat. Přejeme jim k tomu hodně píle a vytrvalosti 

  Více
 • Všem žákům, učitelům,  zaměstnancům a přátelům Jírovcovky přejeme příjemné a dlouhé prázdniny. 

  Provoz kanceláře v průběhu prázdnin je od 9-12 hodin. Doporučujeme sjednat si schůzku předem telefonicky (+420 387 319 358 ) !

  Školní rok 2020/2021 bude zahájen 1. září 2019 v 8:30 hodin. Těšíme se na vás !

  Více
 • Na konci května proběhlo online krajské kolo Fyzikální olympiády pro kategorie B, C, D. Úlohy byly společné pro všechny kategorie B, C i D. Témata některých úloh nemusela být pro mladší řešitele známá. Výsledkové listiny jsou pro každou kategorii zvlášť a úspěšní řešitelé se tentokrát nevyhlašovali.

  Mezi studenty kategorie C jsme měli dva zástupce. Martin Červený z 2. A se umístil na výborném 2. místě a Ladislav Nagy ze 6. E na 4. místě.

  Náš zástupce v kategorii D, Tadeáš Grabic z 1. A, obsadil 5. místo.

  Všem soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci.

  Více
 • Od 11. března se učíme "na dálku" . Jiný způsob výuky přináší nové výzvy, a tak se z anglických písemných  prací v 1.B na libovolné téma vylouplo jedno naprosto vynikající dílo. Jeho autorem je Víktor Petrášek z 1.B. Obdivujte i s námi Viktorův talent a přečtěte si jeho básničku:

  Více
 • Chodíte na nižší gymnázium nebo máte sourozence ve věku 6-14 let? S CTM-ACADEMY mají žáci základních škol a odpovídajících tříd nižšího gymnázia nyní možnost zdarma se účastnit akcí, které se dříve , když se mohlo ven, konaly v Praze a jen v sobotu. Teď nemusíte nikam jezdit. a čekat až na sobotu. Tak se zde přihlaste a pak nám dejte vědět, jak se vám to líbilo.

  Více
 • V pátek 7. 2. 2020 se dva týmy našich chemiků vypravily do Pardubic, kde probíhal již 5. ročník týmové soutěže Chemiklání. Celkem se na Univerzitě Pardubice sešlo více jak 70 středoškolských týmů, aby poměřilo své chemické znalosti. Naši žáci byli vybaveni dobrou náladou a spoustou moudrých knih, a tak se odhodlaně pustili do luštění rovnic, výpočtů a dalších chemických tajemství.

  Máme velkou radost, že náš mladší tým ve složení Terezka Kučerová, Terezka Maxerová, Petr Kalina (všichni 6.E), Tadeáš Grabic a Tomáš Dvořák (1.A) obsadil v silné konkurenci skvělé 3. místo. Neztratili se ani starší (Dan Šlemar, Tomáš Mašek, Jan Čada, Jakub Macura a Ondřej Šimeček), kteří si domů přivážejí 7.-8. místo.

  Našim chemikům moc gratulujeme! Jsme na vás pyšní!

  https://cs-cz.facebook.com/soutezupce/

  Více
 • Erasmus+ a  klíčové akce,  do kterých se chceme zapojit: 

  1. KA 1 - Vzdělávací mobilita jednotlivců/ školní vzdělávání https://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-skolni-vzdelavani-ms-zs-ss/
  2. KA 2 - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů /projekty spolupráce - oblast:školní vzdělávání: https://www.naerasmusplus.cz/cz/projekty-spoluprace-skolni-vzdelavani-ms-zs-ss/

  PODROBNĚJŠÍ INFORMACE - KA1

  Termín podání žádostí KA1 (5. 2. 2020

  Podporované aktivity dalšího vzdělávání: 

  Výukové pobyty (teaching assignment) umožňují učitelům školy vyzkoušet si v podobě pracovní stáže výuku na partnerské škole v zahraničí. Přijímající školu si hledá žádající škola sama a musí ji konkrétně specifikovat již v žádosti.

  Účast na kurzech nebo školeních v zahraničí  - kurzy volí škola na základě svých konkrétních potřeb jako instituce a potřeb jejích jednotlivých pracovníků. https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/teacher_academy.htm

  Při výběru kurzů se zaměříme zejména na: nové výukové metody, metodiku, didaktiku,mezipředmětové vztahy, spolupráci mezi učeteli při výuce ap.

  Stínování (job-shadowing) probíhá na partnerských školách či jiných relevantních organizacích navázaných na školní vzdělávání, jedná se o mobilitu sestávající z pozorování metod a postupů zavedených na přijímající organizaci a jejich možného vyzkoušení v praxi. 

   

  PODROBNĚJŠÍ INFORMACE - KA2

  Žádost se podává on-line do 24. 3. 2020 do 12:00 (žádost předkládá pouze koordinátor).

  Hledáte partnery nebo téma pro svůj budoucí projekt?

  - Inspiraci můžete najít na některém z mezinárodních kontaktních seminářů organizovanými národními agenturami po celé Evropě. Více informací naleznete zde.

  - Můžete využít platformu eTwinning nebo portál School Education Gateway (zahrnuje také katalog kurzů).

  Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit následující země

  Programové země:

  • členské státy EU – 28 zemí
  • členské státy Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
  • Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie

  Hledání partnerských organizací do projektů spolupráce:

  • vlastní kontakty na zahraniční školy/instituce;
  • využití kontaktů rodičů, místních a regionálních úřadů, exportních firem, sponzorů, partnerských měst apod.;
  • School Education Gateway: http://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/index.htm
  • pouze pro školy: eTwinning: http://www.etwinning.net/ (po přihlášení jít na Pracovní plochu/Vyhledat účastníky eTwinningu) - oficiální fórum pro vyhledávání partnerských škol;
  Více
 • V neděli 3. listopadu jsme v rámci programu Erasmus+ přivítali čtyři skupiny zahraničních studentů a učitelů.  Po šesti žácích vyslaly školy z Itálie, Litvy a Turecka, deset žáků přijelo se čtyřmi učiteli z Německa. Všichni učitelé a s nimi i němečtí studenti byli ubytováni v hotelu, ostatní studenty hostili naši žáci 2. A v rodinách. Tato třída pracuje již od loňského školního roku na aktivitách projektu Digi schools, který je zaměřen na využívání digitálních technologií ve výuce. Pro zahraniční hosty připravili naši učitelé dopolední výuku na různá témata: o využití ozobotů ve výuce, o 3D tisku, o využití softwaru Geogebra, o programování v programu Scratch a o možnostech on-line studia. Došlo i na „školu hrou“ v podobě soutěží geocaching či stopovací hru s QR kódy.  V odpoledních hodinách byl program pro zahraniční hosty svěřen hostitelům ze 2. A. Ti se opravdu snažili zabavit hosty co možná nejpestřejším programem: návštěvou bowlingu, prohlídkou zámku Hluboká, výletem do Českého Krumlova, návštěvou tanečních, jízdou na koních, společnou večeří…Nevýhodou celé akce byl rozdílný věk hostů a hostitelů a často i nižší komunikační úroveň anglického jazyka hostů. Našim studentům patří velký dík a obdiv, že se trpělivě po celý týden snažili o to, aby se u nás cítili hosté co nejlépe. Při závěrečném pátečním hodnocení a předávání certifikátů o účasti bylo jasné, že se nám to povedlo. Za všechnu starost o hosty děkujeme třídě 2. A a týmu učitelů, kteří se na aktivitách projektu podílejí. Jsou jimi  paní učitelky Blažková, Pospíšilová, Šimková, Kudrličková a  páni učitelé Kočer, Trča a Lisý.  Další zahraniční část programu proběhne v týdnu od 18. května 2020 v Německu. Do té doby budou jednotlivé školy se svými studenty plnit IT úkoly ve svých domovských školách a vyměňovat si zkušenosti pomocí platformy e- Twinning.

  Více
 • Více
 • Dům dětí a mládeže České Budějovice, pod záštitou Jihočeského kraje, vyhlásil další ročník anketní soutěže – tentokrát s názvem Mimořádný Talent Jihočeského kraje za rok 2020. Školy poté nominovaly své žáky a studenty za výjimečné činy, aktivity, výtvory a úspěchy minulého roku. Odborná komise nakonec vyhodnotila a ocenila především významné dobrovolnické počiny žáků a studentů.

  Tradiční soutěž pro nadané žáky se letos kvůli pandemii COVID-19 uskutečnila online formou. „Děkujeme všem školám JČ kraje, které nominovaly své žáky a studenty do anketní soutěže Mimořádný Talent Jihočeského kraje roku 2020. Je velice důležité ocenit a podpořit píli, odvahu a talent těch, kdo dělají věci navíc nebo úspěšněji,“ uvedla ředitelka DDM Hana Korčáková.

  Více