Náboj Junior

Dne 25.11.2016 se na mnoha místech České a  Slovenské republiky konal Náboj Junior - týmová fyzikálně matematická soutěž pro žáky druhého stupně ZŠ a příslušných ročníků víceletých gymnázií.

 

Jedním z těchto míst bylo i naše gymnázium, kde se na organizaci stejně jako v předchozích letech podílelo několik žáků vyššího gymnázia. Vedoucími organizátorkami jsme byly já (8.E) a Pavla Trembulaková (3.A), neboť my dvě jsme v organizátorském týmu fyzikálního korespondenčního semináře pro ZŠ, který se jmenuje Výfuk (počty Fyzikálních Úkolů). Náboj Junior je totiž Výfukem pořádán od vymýšlení jednotlivých úloh až po dohlížení nad hladkým průběhem soutěže v jednotlivých organizačních místech v ČR.

Z organizačního hlediska se letos Náboj Junior mimořádně vydařil a vše proběhlo bez větších obtíží, obzvláště porovnám-li s předešlými dvěma hektickými roky. Letos na našem gymnáziu se 42 úlohami bojovalo 18 týmů. Týmy, které se umístily na prvních třech místech, si odnesly poukázky do obchodu s hlavolamy a deskovými hrami (Labyrint), a k tomu vítězové hodinky, druhý tým 32GB USB Flashdisky a třetí tým poukázky do knihkupectví. Speciální čokoládovou cenu získal nejlepší z týmů ze základních škol. Všichni soutěžící navíc získali drobné ceny za účast. Sladké odměny pro vítěze i ostatní soutěžící finančně zajistilo naše gymnázium.

 

V Českých Budějovicích tedy Náboj Junior dopadl takto:

1.místo-tým z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, zisk 30 bodů

2.místo-tým našeho gymnázia, zisk 28 bodů

3.místo-tým z Gymnázia J.V.Jirsíka v Českých Budějovicích, zisk 24 bodů

Speciální cena pro nejlepší ZŠ: tým ze Základní školy, Za Nádražím 222, Český Krumlov, zisk 23 bodů (shodou okolností skončil přímo na 4. místě)

 

Naše gymnázium reprezentovaly celkem tři týmy soutěžících, z nichž dva soutěžily na domácí půdě a jeden se vydal hájit čest gymnázia do Písku. Všechny vybojovaly krásná místa.

Tým ve složení Štěpán Skalka (4.E), Tomáš Brabec (4.E), Gabriela Tvrzová (4.E), Petr Augustin (4.E) soutěžil v Písku, kde s 28 body obsadil 2. místo. V celorepublikovém srovnání se umístil na 13. místě a celkově tak dosáhl na místo 18.

Tým ve složení Vojtěch Bauer (4.E), Kryštof Hrádek (3.E), Ladislav Nagy (3.E), Václav Bauer (2.E) se umístil s 28 body v Českých Budějovicích na 2. místě, což v rámci ČR stačilo na 14. místo hned za spolužáky z prvního jmenovaného týmu a ve srovnání celé ČR i SR obsadil 21. místo.

Tým ve složení Jiří Janků (4.E), Tomáš Mašek (4.E), Tereza Maxerová (3.E), Kristián Petr Šulista (2.E) vyřešil úspěšně 23 úloh (tj. získal 23 bodů) a v Českých Budějovicích se tak umístil na 6.místě. V celorepublikovém srovnání obsadil 51.místo a mezinárodně skončil na 81.místě.

 

Celkově soutěžilo 644 týmů, z toho 283 v České republice. Všech 42 úloh zvládl v soutěžním čase dvou hodin vyřešit pouze jeden jediný tým z Gymnázia Voděradská v Praze. Jedním z největších kamenů úrazu byla letos úloha číslo 9, ke které se dostalo všech 644 týmů, ale vyřešilo ji pouze 15% z nich. Velmi mě těší, že všechny naše tři týmy jsou mezi těmi 15%!

Věřím, že díky takto krásným výsledkům, nepošle pan ředitel na Sibiř ani soutěžící ani nás organizátory.

 

Simona Gabrielová