Medaile šachových juniorek

Ve dnech 13.-20. listopadu 2021 proběhlo ve Špindlerově Mlýně Polofinále Mistrovství ČR juniorek a juniorů. Hned tři ze čtyř zástupců Jihočeského kraje byli z naší školy.

Místem konání byl po roční covidové odmlce opět hotel Esprit ve Špindlerově Mlýně. Hotel se nachází v krásném prostředí v přírodě. Asfaltka tam končí a dál už vedou jen turistické stezky.

U mládežnických kategorií (do 16 let) se hraje Mistrovství Čech a Mistrovství Moravy a odsud se postupuje na Mistrovství ČR. U juniorských kategorií do 18 let a do 20 let hrají hráči z celé republiky Polofinále a odsud ti nejlepší postupují do uzavřeného Mistrovství ČR, v němž se utká 12 juniorů v 11 kolech každý s každým a 10 juniorek v 9 kolech každá s každou.

Celkem 86 juniorů bojovalo o 3 postupová místa v kategorii do 18 let a o 3 místa do 20 let a 17 juniorek se utkalo o 2 postupová místa do 18 let a o 2 do 20 let. Turnaj byl zajímavý tím, že se jej zúčastnila řada šikovných mladších hráčů.

Daniela Nagyová z 5. E (4. nasazená) byla jednou z těch hráček, které ještě mezi juniorky věkem nepatří, ale vybojovala si postup do Polofinále a tak vyrazila poměřit síly se staršími. Začátek turnaje sice nebyl herně špatný, ale chyby v časových tísních znamenaly na úvod dvě prohry. Následoval bod za stání a remíza. Pak se jí ale začalo dařit i výsledkově a přišlo 5 výher v řadě. V předposledním kole porazila celkovou vítězku a v posledním kole ve školním derby Martinu Šťastnou. Celkem 6,5 bodu z 9 kol znamenalo pěkné druhé místo mezi všemi juniorkami.

Martina Šťastná z 6. E (3. nasazená) je věkově nejmladší juniorka, takže bude moci tento turnaj hrát ještě další 3 roky. Martině výborně vyšel začátek turnaje, kdy 4x v řadě vyhrála. Pak přišla prohra, dvě remízy a výhra. Do posledního kola Martina hrála o celkové vítězství.
Prohra v posledním kole nakonec znamenala pěkné třetí místo mezi všemi juniorkami za 6,0 bodu z 9 kol. Tím si obě dívky vybojovali postup na uzavřené Mistrovství ČR juniorek.

Ladislav Nagy z 8. E (14. nasazený) byl mladší ročník v kategorii do 20 let. V turnaji zaznamenal 4 výhry, 4 remízy a jednu prohru (s celkově druhým hráčem). 6,0 bodů z 9 partií
znamenalo 10. místo, což bohužel na postup na MČR juniorů nestačilo.

Blahopřejeme všem třem k dobrým výkonům a výsledkům. Daniele a Martině budeme držet pěsti na Mistrovství ČR juniorek, které proběhne 12.-19. března 2022 opět ve Špindlerově
Mlýně, a nebo, v případě Daniely, na Mistrovstvím ČR hráček do 16 let, které se bohužel hraje ve shodný termín v Luhačovicích. A tak Danielu čeká nelehké rozhodnutí, kterého z těchto dvou mistrovských turnajů se zúčastní.