Dobrovolné PCR testování + instrukce

INSTRUKCE K TESTOVÁNÍ:

- ráno se dostatečně napijte
- naopak 30 minut před testem byste už neměli jíst, pít, užívat léky ani žvýkat
- test proběhne během vaší první hodiny, kterou ve čtvrtek máte (testování bude probíhat od 0. do 2. vyučovací hodiny)
- pokud přijdete později, tak test je možné provést nejpozději během 2.vyučovací hodiny
- test probíhá pomocí cucacího tamponku. Tamponek se pouze cucá, nikde se nesmí žvýkat
- zatím se k testování přihlásilo 65% žáků a 90% zaměstnanců gymnázia
- kdyby se chtěl k testování přidat někdo další, je to kdykoliv možné

 

Vážení rodiče, milí žáci,

protože se aktuální epidemiologická situace nevyvíjí příliš dobře a rádi bychom měli ve škole bezpečné prostředí, kde se maximálně sníží riziko infekce, tak jsme se rozhodli žákům i vyučujícím nabídnout pravidelné bezplatné PCR testování.

Toto testování se neřídí žádným opatřením některého z ministerstev, ani nerozlišuje, zda je žák očkovaný či není. Jde nám opravdu jen o to, abychom měli ve škole co nejbezpečnější prostředí. Testování není ani povinné, vše je na základě dobrovolnosti. Na druhou stranu bych Vás chtěl požádat, abyste žákům testování umožnili. Doufám, že je to cesta, jak udržet školu i nadále otevřenou a vyhnout se tak případnému zavírání.

Testování by prováděla firma AeskuLab přímo ve škole 4 x měsíčně (2 x testování hradí zdravotní pojišťovna, 2 x testování přidává zdarma laboratoř) vždy ve čtvrtek. Žáci by tak nemuseli čekat ve frontách na odběrových místech ani se tam na test objednávat. Pokud nebude laboratoř mimořádně zahlcená, tak byste měli výsledky dostávat vždy v pátek. Tzn. například na víkendovou návštěvu příbuzných, restaurace nebo kina byste měli jistotu, že žáci nejsou nakažení.

Testování probíhá pomocí tampónků, které žák cucá a následně tampónek vloží do zkumavky. Vzorky si zástupce laboratoře odváží do Prahy, kde je otestují.

Ráno před odběrem se doporučuje hodně pít, naopak 30 minut před samotným odběrem už by žák neměl jíst, pít, užívat léky nebo třeba žvýkat žvýkačku.

Zaheslované výsledky testování obdrží zákonný zástupce na email a zapíší se i do aplikace Tečka.

Zde se můžete podívat, jak odběr probíhá: https://1url.cz/dKh8a

Abyste se mohli testování zúčastnit, musíte vyplnit a podepsat GDPR souhlas se zpracováním osobních údajů, svému třídnímu učiteli spolehlivě nahlásit informace o vaší zdravotní pojišťovně a oznámit, že se chcete testování zúčastnit.

Podmínky testování jsou takové, že každý žák (dítě) do 18 let a každý očkovaný nebo částečně očkovaný občan má nárok na dva PCR testy měsíčně zdarma. Je tedy třeba počítat s tím, že si tyto možnosti testováním ve škole vyčerpáte. Druhé dva testy přidává zdarma laboratoř. Pokud je žákovi (zaměstnanci) více než 18 let a není očkovaný, tak si může test zaplatit. Jedno testování by potom vycházelo na 165 Kč.

Případné dotazy piště na kavrik@jirovcovka.net. Co budu vědět, to Vám rád zodpovím. Případné odborné dotazy bych poslal k zodpovězení zástupcům laboratoře.

Ještě jednou Vás moc prosím o spolupráci. Myslím, že všichni chceme mít ve škole bezpečné prostředí a zdravé žáky v lavicích a ne v karanténě.

S pozdravem

Pavel Kavřík